Commerce Profile (7.x-1.3) - en to it translation catalogue (45 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Etichette

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Login
it: Accedi

en: Search
it: Cerca

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Email
it: E-mail

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Price
it: Prezzo

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Features
it: Funzionalità

en: Product
it: Prodotto

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Apply
it: Applica

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Main menu
it: Menu principale

en: Username or e-mail address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Secondary
it: Secondario

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Text formats
it: Formati del testo

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Your configuration has been saved.
it: La tua configurazione è stata salvata.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.

en: CKEditor profiles
it: Profili di CKEditor

en: Newsletter category
it: Categoria della newsletter

en: Simplenews newsletter
it: Newsletter Simplenews
