Commerce Profile (7.x-1.0) - en to nl translation catalogue (141 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Description
nl: Beschrijving

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: Tags
nl: Labels

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Home page
nl: Voorpagina

en: Categories
nl: Categorieën

en: Go
nl: Filter

en: Login
nl: Inloggen

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Types
nl: Soorten

en: none
nl: geen

en: Category
nl: Categorie

en: Name
nl: Naam

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: up
nl: omhoog

en: Go to parent page
nl: Naar de bovenliggende pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Font
nl: Lettertype

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Main
nl: Hoofd

en: Layout
nl: Lay-out

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Titles
nl: Titels

en: Email
nl: E-mail

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Normal
nl: Normaal

en: Updated:
nl: Bijgewerkt:

en: Price
nl: Prijs

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Languages
nl: Talen

en: Middle
nl: Midden

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Unit
nl: Eenheid

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: White
nl: Wit

en: Global Settings
nl: Algemene instellingen

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: You are here
nl: U bent hier

en: Webform
nl: Formulier

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
nl: Een nieuw formulier of vragenlijst aanmaken. Resultaten en statistieken worden opgeslagen en zijn toegankelijk voor gebruikers met de juiste rechten.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Bold
nl: Vet

en: CSS Selectors
nl: CSS-selectors

en: Menus
nl: Menu's

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: Hide
nl: Verbergen

en: file system
nl: Bestandssysteem

en: Left above
nl: Links boven

en: Right above
nl: Rechts boven

en: Left below
nl: Links onder

en: Right below
nl: Rechts onder

en: Greek
nl: Grieks

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Containing any of the words
nl: Bevat een van de woorden

en: Containing the phrase
nl: Bevat de woordcombinatie

en: Containing none of the words
nl: Bevat geen van de woorden

en: Attribution
nl: Naamsvermelding

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Regions
nl: Gebieden

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Landscape
nl: Landschap

en: Portrait
nl: Portret

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Rating
nl: Waardering

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Light
nl: Licht

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Second sidebar
nl: Tweede zijbalk

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
nl: Nieuwsbriefuitgave te zenden naar de ingeschreven e-mailadressen.

en: Menu links
nl: Menulinks

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Username or e-mail address
nl: Gebruikersnaam of e-mailadres

en: Secondary
nl: Secundair

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Latin
nl: Latijn

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Styles
nl: Stijlen

en: Naked
nl: Naakt

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Main content
nl: Hoofdinhoud

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Custom path
nl: Aangepast pad

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Status message
nl: Statusbericht

en: Text formats
nl: Tekstopmaak

en: Image styles
nl: Afbeeldingsstijlen

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Public files
nl: Publieke bestanden

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
nl: De map %directory bestaat niet en kon niet worden aangemaakt.

en: Your configuration has been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Menu Bar
nl: Menubalk

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Upload an image to go with this article.
nl: Een afbeelding voor dit artikel uploaden.

en: Tertiary
nl: Tertiaire

en: Dark
nl: Donker

en: One column
nl: Één kolom

en: CKEditor profiles
nl: CKEditor-profielen

en: Headings
nl: Koppen

en: Newsletter category
nl: Nieuwsbriefcategorie

en: Simplenews newsletter
nl: Simplenews-nieuwsbrief

en: Custom permissions
nl: Aangepaste toegangsrechten

en: Apple touch icons
nl: Apple touch-iconen

en: Debuggers
nl: Ontwikkelhulpen

en: Show window size - appears in the bottom right corner
nl: Vensterformaat tonen (verschijnt rechtsonder in de hoek)

en: Append the page title to the breadcrumb trail
nl: Plaats de paginatitel achter het kruimelpad
