CommonMark (7.x-1.1) - en to da translation catalogue (32 entries)

en: Title
da: Titel

en: Images
da: Billeder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: User
da: Bruger

en: Node
da: Indholdselement

en: Code
da: Kode

en: General
da: Generelt

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: Deleted
da: Slettet

en: Lists
da: Lister

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Title text
da: Titeltekst

en: My title
da: Min titel

en: Alt text
da: Alternativ tekst

en: Allowed HTML Tags
da: Tilladte HTML tags

en: External links only
da: Kun eksterne links

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Strong
da: Stærk

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Coded
da: Kode

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
da: De fleste usædvanlige tegn kan indtastes direkte uden problemer.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
da: Hvis du støder på problemer kan du prøve at bruge HTML character entities. Et typisk eksempel er at bruge &amp;amp; i stedet for ampersand-tegnet &amp;. Se HTMLs <a href="@html-entities">entities</a>-side for en komplet liste af entities.

en: Internal links only
da: Kun interne links
