CommonMark (7.x-1.1) - en to ar translation catalogue (32 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Images
ar: الصور

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Links
ar: روابط

en: URL
ar: العنوان URL

en: User
ar: المستخدم

en: Node
ar: العقدة

en: Code
ar: الكود

en: General
ar: عام

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Deleted
ar: محذوف

en: Lists
ar: قوائم

en: Entity
ar: الكيان

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: External links only
ar: روابط خارجية فقط

en: Paragraph one.
ar: الفقرة الأولى.

en: Paragraph two.
ar: الفقرة الثانية.

en: Strong
ar: مهم

en: Emphasized
ar: موضّح

en: Coded
ar: مُكَوَّد

en: Block quoted
ar: فقرة مقتبسة

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Quotation mark
ar: علامة التنصيص

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ar: يمكن إدخال معظم الأحرف غير المعهودة دون أية مشكلة.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ar: في حالة مواجهة مشاكل، حاول محارف كينونات HTML من الأمثلة الشائعة لذلك استخدام &amp; لعرض &. للحصول على قائمة كاملة، يرجى مراجعة صفحة <a href="@html-entities">كينونات HTML</a>. بعض الأحرف المتاحة تشمل:
