CommonMark (7.x-1.3) - en to es translation catalogue (38 entries)

en: Title
es: Título

en: Images
es: Imágenes

en: Type
es: Tipo

en: Description
es: Descripción

en: Disabled
es: Desactivado

en: Enabled
es: Activado

en: Links
es: Enlaces

en: User
es: Usuario

en: Node
es: Nodo

en: Code
es: Código

en: Allowed HTML tags
es: Etiquetas HTML permitidas

en: View user profile.
es: Ver perfil del usuario.

en: Deleted
es: Eliminado

en: Lists
es: Listas

en: Entity
es: Entidad

en: Greater than
es: Mayor que

en: Less than
es: Menor que

en: Title text
es: Texto del título

en: Paragraph
es: Párrafo

en: Alt text
es: Texto alternativo

en: External links only
es: Sólo enlaces externos

en: Paragraph one.
es: Párrafo uno.

en: Paragraph two.
es: Párrafo dos.

en: Strong
es: Fuerte

en: Emphasized
es: Enfatizado

en: Coded
es: Codificado

en: Block quoted
es: Bloque de cita

en: First item
es: Primer elemento

en: Second item
es: Segundo elemento

en: Ampersand
es: Etcétera (&amp;)

en: Quotation mark
es: Comillas

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
es: La mayoría de los caracteres inusuales se pueden escribir directamente sin ningún problema.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
es: Si encuentra problemas, pruebe usar entidades de caracteres HTML. Un ejemplo común parece &amp;amp; para un ampersand &amp; carácter. Para una lista completa de entidades vea HTML de <a href="@html-entities">entidades</a>. Algunos de los personajes disponibles incluyen:

en: Cent
es: Céntimo

en: Headings
es: Encabezamientos

en: HTML Entities
es: Entidades HTML

en: Normal text
es: Texto normal

en: Internal links only
es: Solo enlaces internos
