CommonMark (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (32 entries)

en: Title
id: Judul

en: Images
id: Gambar

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Links
id: Tautan-tautan

en: User
id: Pengguna

en: Code
id: Kode

en: General
id: Umum

en: Allowed HTML tags
id: Tag HTML yang dibolehkan

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Deleted
id: Terhapus

en: Lists
id: Daftar

en: Entity
id: Entitas

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Title text
id: Judul teks

en: External links only
id: Tautan eksternal saja

en: Paragraph one.
id: Paragraf satu.

en: Paragraph two.
id: Paragraf dua.

en: Strong
id: Terang

en: Emphasized
id: Ditekankan

en: Coded
id: Kode

en: Block quoted
id: Kutipan dengan blok

en: First item
id: Pokok pertama

en: Second item
id: Pokok kedua

en: Quotation mark
id: Tanda kutip

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
id: Karakter paling tidak umum dapat langsung diketik tanpa masalah.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
id: Jika Anda menemui masalah, coba gunakan entitas karakter HTML. Contoh umum terlihat seperti &amp;amp; untuk karakter ampersand &amp;. Untuk daftar lengkap entitas, lihat halaman <a href="@html-entities">entitas</a> HTML. Beberapa karakter yang tersedia adalah:

en: Cent
id: Sen

en: Internal links only
id: Tautan internal saja
