Drupal Commons (7.x-3.23) - en to fr translation catalogue (181 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Approve
fr: Approuver

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Post
fr: Publier

en: Block
fr: Bloc

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Send private message
fr: Envoyer un message privé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Location
fr: Emplacement

en: Message text
fr: Texte du message

en: Media
fr: Média

en: Address
fr: Adresse

en: Send
fr: Envoyer

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Events
fr: Évènements

en: Upcoming events
fr: Evènements futurs

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Log in
fr: Se connecter

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Sort by
fr: Trier par

en: Show
fr: Afficher

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic
fr: Sujet

en: View @user's profile.
fr: Voir le profil de @user.

en: Posts
fr: Contributions

en: author
fr: auteur

en: Notice
fr: Information

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: People
fr: Personnes

en: Date created
fr: Date de création

en: flag
fr: marqueur

en: Limit to
fr: Limiter à

en: Apply
fr: Appliquer

en: Join group
fr: Rejoindre le groupe

en: Leave group
fr: Quitter le groupe

en: Group description
fr: Description du groupe

en: Ask a question
fr: Poser une question

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Mark as read
fr: Marquer comme lu

en: 1 guest | @count guests
fr[0]: 1 invité
fr[1]: @count invités

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Person
fr: Personne

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: Blocked user %name.
fr: Utilisateur %name bloqué.

en: Answers
fr: Réponses

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: No comments
fr: Aucun commentaire

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Attendees
fr: Participants

en: Notification settings
fr: Paramètres de notification

en: Flag user
fr: Flag l'utilisateur

en: Attend
fr: Participer

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Group Logo
fr: Logo du groupe

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Registration settings
fr: Paramètres d'inscription

en: counter
fr: compteur

en: Email subscriptions
fr: Abonnements par courriel

en: Sorted by
fr: Trié par

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: sorted by
fr: trié par

en: Following
fr: Suivi

en: Followers
fr: Abonnés

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Post date
fr: Date de publication

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: @drupal installation complete
fr: Installation de @drupal terminée

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Rebuilding content access permissions
fr: Reconstruire les permissions d'accès au contenu

en: Polls
fr: Sondages

en: Profile image
fr: Image du profil

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. Le fichier transféré dépasse la taille de fichier maximum (@size) autorisée par le serveur.

en: Naked
fr: Nu

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: log in
fr: connexion

en: All content
fr: Tout le contenu

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fr: Merci de lire les messages suivants avant de visiter <a href="@url">votre nouveau site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fr: <a href="@url">Visitez votre nouveau site</a>.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. L'utilisation de ce formulaire a expiré. Essayez de recharger la page et de la renvoyer.

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en:  comments
fr:  commentaires

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: You voted '@option'.
fr: Vous avez voté '@option'.

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Voting is closed.
fr: Le vote est clos.

en: Filter results
fr: Filtrer les résultats

en: Administer group
fr: Administrer le groupe

en: Group roles and permissions
fr: Rôles et droits du groupe

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Group content visibility
fr: Visibilité du contenu de groupe

en: You are the group manager
fr: Vous êtes le gestionnaire du groupe

en: Master
fr: Principal

en: Request message
fr: Message de la demande

en: This is the text a user may send to the group administrators.
fr: Ceci est le texte qu'un utilisateur peut envoyer aux administrateurs du groupe.

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en: Showing
fr: Afficher

en: Determine if this is an OG group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe OG.

en: Organizers
fr: Organisateurs

en: Featured content
fr: Contenu mis en avant

en: Create a group
fr: Créer un groupe

en: Q & A
fr: Q & R

en: You are already registered to another group | You are already registered to @count groups
fr[0]: Vous êtes déjà inscrit dans un autre groupe
fr[1]: Vous êtes déjà inscrit dans @count groupes

en: Privacy settings
fr: Paramètres de confidentialité

en: An error occurred during processing
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement

en: Install additional functionality
fr: Installer une fonctionnalité supplémentaire

en: Installing additional functionality
fr: Installation d'une fonctionnalité supplémentaire

en:  in the !group group
fr:  dans le groupe !group

en: Create the first group
fr: Créer le premier groupe

en: Create the first group in your new community.
fr: Créer le premier groupe de votre nouvelle communauté.

en: Welcome to our community
fr: Bienvenue dans notre communauté

en: Share your thoughts, find answers to your questions.
fr: Partager vos idées, trouver des réponses à vos questions.

en: Send email notifications by default.
fr: Envoyer des courriels de notification par défaut.

en: Learn the best answer
fr: Connaître la meilleure réponse

en: Radioactivity energy
fr: Energie radioactive

en: Collaborate on a document
fr: Collaborer sur un document

en: Save color palette
fr: Enregistrer la palette de couleurs

en: What's on your mind?
fr: À quoi pensez-vous ?

en: most active
fr: le plus actif

en: Go to full form
fr: Aller au formulaire complet

en:  attendees
fr:  participants

en: [comment_count] comments
fr: [comment_count] commentaires

en: <strong>[capacity_used]</strong> attendees,
fr: <strong>[capacity_used]</strong> participants,

en: <strong>[comment_count]</strong> comments
fr: <strong>[comment_count]</strong> commentaires

en: Limited to
fr: Limité à
