Drupal Commons (7.x-3.45) - en to pt translation catalogue (136 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Approve
pt: Aprovar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Documentation
pt: Documentação

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Definições

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Utilizador

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Question
pt: Questão

en: Answer
pt: Resposta

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Post
pt: Publicar

en: Page
pt: Página

en: Site
pt: Sítio

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Location
pt: Localização

en: Address
pt: Morada

en: Send
pt: Enviar

en: Group name
pt: O nome do grupo

en: Events
pt: Eventos

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Invitations
pt: Convites

en: Log in
pt: Entrar

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Users
pt: Utilizadores

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Defaults
pt: Predefinições

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Show
pt: Mostrar

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: View user profile.
pt: Ver perfil do utilizador.

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Posts
pt: Mensagens

en: author
pt: autor

en: Notice
pt: Aviso

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: People
pt: Pessoas

en: Date created
pt: Data de criação

en: Document
pt: Documento

en: flag
pt: marcador

en: Limit to
pt: Limitar a

en: Apply
pt: Aplicar

en: Join group
pt: Aderir ao grupo

en: Leave group
pt: Sair do grupo

en: Group description
pt: Descrição do grupo

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: 1 guest | @count guests
pt[0]: 1 convidado
pt[1]: @count convidados

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Person
pt: Pessoa

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Sign up
pt: Inscrever

en: Blocked user %name.
pt: Bloquear o utilizador %name.

en: Answers
pt: Respostas

en: Notification settings
pt: Configurações de notificação

en: Flag user
pt: Sinalizar utilizador

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Registration settings
pt: Definições da inscrição

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: sorted by
pt: ordenados por

en: Secondary
pt: Secundário

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Search Terms
pt: Termos de pesquisa

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: @drupal installation complete
pt: A instalação do @drupal está terminada

en: Installed %module module.
pt: Módulo %module instalado.

en: Rebuilding content access permissions
pt: A reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos

en: Polls
pt: Votações

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O ficheiro enviado provavelmente excedeu o tamanho máximo do ficheiro (@size) que este servidor suporta.

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: revision user
pt: utilizador da revisão

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
pt: Reveja as mensagens acima antes de visitar <a href="@url">o seu novo site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
pt: <a href="@url">Visite o seu novo site</a>.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O uso deste formulário expirou. Tente recarregar a página e enviar novamente.

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Filter results
pt: Filtrar resultados

en: Administer group
pt: Administrar grupo

en: Group roles and permissions
pt: Regras e permissões do grupo.

en: Group visibility
pt: Visibilidade do grupo

en: You are the group manager
pt: Você é o gestor do grupo

en: Master
pt: Principal

en: Request message
pt: Mensagem de pedido

en: Group membership
pt: Agrupar inscrição

en: Registration type
pt: Tipo de inscrição

en: You are already registered for this event.
pt: Já está inscrito neste evento.

en: Create a wiki
pt: Criar uma wiki

en: Create a document
pt: Criar um documento

en: Limited to
pt: Limitado a
