Drupal Commons (7.x-3.50) - en to ja translation catalogue (138 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Approve
ja: 承認

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Comments
ja: コメント

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Post
ja: 投稿

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Site
ja: サイト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Send private message
ja: プライベートメッセージを送信

en: Comment
ja: コメント

en: Location
ja: 場所

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Media
ja: メディア

en: Address
ja: 住所

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Group name
ja: グループ名

en: Events
ja: イベント

en: Upcoming events
ja: 今後のイベント

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Ignore
ja: 無視

en: Invitations
ja: 招待状

en: Log in
ja: ログイン

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Users
ja: ユーザー

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Last Name
ja: 姓

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Confirmation
ja: 確認

en: Show
ja: 表示

en: Messages
ja: メッセージ

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Topics
ja: トピック

en: Topic
ja: トピック

en: Posts
ja: 投稿

en: author
ja: 投稿者

en: Notice
ja: 注意

en: Log out
ja: ログアウト

en: People
ja: ユーザー

en: Date created
ja: 作成日時

en: Document
ja: ドキュメント

en: Apply
ja: 適用

en: Join group
ja: グループに参加

en: Leave group
ja: グループを脱退

en: Group description
ja: グループの説明

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Mark as read
ja: 既読にする

en: 1 guest | @count guests
ja[0]: ゲストユーザ 1 人
ja[1]: ゲストユーザ @count 人

en: Offset
ja: オフセット

en: Featured
ja: 主な

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Sign up
ja: サインアップ

en: Blocked user %name.
ja: ユーザー %name さんがブロックされました。

en: Answers
ja: 解答

en: Notification settings
ja: 通知の設定

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: @type %title has been created.
ja: @type %title が作成されました。

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: sorted by
ja: 並び順

en: Followers
ja: フォロワー

en: Post date
ja: 投稿日

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Rebuilding content access permissions
ja: コンテンツのアクセス権の再構築

en: Polls
ja: 投票

en: Profile image
ja: プロフィール画像

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ja: 修復不可能なエラーが発生しました。アップロードされたファイルは、このサーバーで許される最大ファイルサイズ(@size)を超えているようです。

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ja: <a href="@url">あなたの新しいサイトにアクセスする</a>.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
ja: 復旧不可能なエラーが発生しました。このフォームの利用期限が切れました。ページをリロードして再度投稿してください。

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Administer group
ja: グループの管理

en: Group roles and permissions
ja: グループ 役割と権限

en: Group visibility
ja: グループ 可視性

en: Group content visibility
ja: グループコンテンツ　可視性

en: You are the group manager
ja: あなたはグループマネージャです。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Request message
ja: メッセージをリクエスト

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: Determine if this is an OG group.
ja: これがOGグループかどうか決定します。

en: No events have been created yet.
ja: イベントはまだ作成されていません。

en: No groups have been created yet.
ja: グループはまだ作成されていません。

en: No questions have been created.
ja: 質問はまだ作成されていません。

en: No wikis have been created.
ja: ウィキはまだ作成されていません。
