Drupal Commons (7.x-3.7) - en to fa translation catalogue (159 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Approve
fa: موافقت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: more
fa: بیشتر

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: File
fa: فایل

en: Login
fa: ورود

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیغام

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Wiki
fa: ویکی

en: URL
fa: نشانی

en: Node type
fa: نوع گره

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: User
fa: کاربر

en: action
fa: عملکرد

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Create
fa: ایجاد

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Post
fa: پست

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Site
fa: سایت

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Location
fa: مکان

en: Message text
fa: متن پیغام

en: Media
fa: رسانه

en: Address
fa: نشانی

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Group name
fa: نام گروه

en: Events
fa: رویدادها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Ignore
fa: چشم پوشی

en: Log in
fa: ورود

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Users
fa: کاربران

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Logout
fa: خروج

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Confirmation
fa: تایید

en: Show
fa: نمایش

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: View user profile.
fa: مشاهده نمایه کاربر.

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Your search yielded no results
fa: جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت

en: Topics
fa: موضوعات

en: Topic
fa: موضوع

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: author
fa: نویسنده

en: Notice
fa: اطلاعیه

en: People
fa: افراد

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Documents
fa: اسناد

en: flag
fa: علامت

en: Limit to
fa: محدود به

en: all content
fa: تمامی محتوا

en: Apply
fa: تایید

en: ,
fa: ،

en: Ask a question
fa: سوالی بپرسید

en: @user's picture
fa: تصویر @user

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Mark as read
fa: علامت زدن بعنوان خوانده شده

en: Offset
fa: جابجایی

en: Featured
fa: ویژه

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Sign up
fa: عضویت

en: Blocked user %name.
fa: کاربر %name مسدود شد.

en: Signup
fa: عضویت

en: Send Message
fa: ارسال پیام

en: Notification settings
fa: تنظیمات اطلاع‌رسانی

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Group Logo
fa: لوگو گروه

en: Contributors
fa: مشارکت کنندگان

en: Sorted by
fa: دسته‌بندی بر اساس

en: @type %title has been created.
fa: @type %title ایجاد شد.

en: Bio
fa: بیوگرافی

en: sorted by
fa: دسته‌بندی بر اساس

en: Following
fa: دنبال شده

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Polls
fa: نظرسنجی‌ها

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: log in
fa: ورود

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fa: پیش از بازدید از <a href="@url">سایت جدید خود</a> پیغام‌های بالا را بررسی کنید.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fa: <a href="@url">سایت جدیدتان را ببینید</a>.

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en:  comments
fa:  دیدگاه

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Administer group
fa: مدیریت گروه

en: Group content visibility
fa: رویت پذیر بودن محتوای گروه

en: You are the group manager
fa: شما مدیر گروه هستید

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Request message
fa: پیغام درخواست

en: Showing
fa: نمایش

en: Organizers
fa: سرگروه

en: Wikis
fa: ویکی‌ها

en: Create a group
fa: ایجاد یک گروه

en: Q & A
fa: پرسش و پاسخ

en: activity I'm not following
fa: فعالیت‌هایی که دنبال نمی‌کنم

en: activity I'm following
fa: فعالیت‌هایی که دنبال می‌کنم

en: following
fa: دنبال می‌کنم

en: not following
fa: دنبال نمی‌کنم

en: Send email notifications by default.
fa: بطور پیش‌فرض ایمیل اطلاع‌رسانی ارسال شود.

en: Foster a topic through commenting
fa: موضوعی را با دیگران در میان بگذارید

en: Add a new answer
fa: افزودن یک پاسخ جدید

en: Learn the best answer
fa: بهترین پاسخ را بیابید

en: Radioactivity energy
fa: انرژی رادیواکتیویته

en: List an event
fa: درج یک رویداد

en: 1 event | @count events
fa[0]: ۱ رویداد
fa[1]: @count رویداد

en: This group
fa: این گروه

en: Search within !group
fa: جسنجو در !group

en: You must !login first to list an event.
fa: جهت درج یک رویداد شما بایستی نخست !login کنید.

en: Password reset and notification emails will be sent to this address.
fa: نامه‌های الکترونیکی بازنشانی گذرواژه و اطلاع‌رسانی به این آدرس ارسال خواهند شد.

en: Separate keywords with commas
fa: کلمات کلیدی را با کاما از یکدیگر جدا کنید

en: Create a post
fa: ایجاد یک پست

en: What's on your mind?
fa: به چه فکر می‌کنید؟

en: Create a @bundle
fa: ایجاد یک @bundle

en: Go to full form
fa: برو به فرم کامل

en: Limited to
fa: محدود به

en: !type created @interval ago by !user
fa: !type ایجاد شده @interval قبل توسط !user
