Drupal Commons (7.x-3.7) - en to tr translation catalogue (174 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Approve
tr: Onayla

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: File
tr: Dosya

en: Login
tr: Giriş

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Wiki
tr: Viki

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: User
tr: Kullanıcı

en: action
tr: eylem

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Post
tr: Gönderi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Send private message
tr: Özel ileti gönder

en: Comment
tr: Yorum

en: Location
tr: Konum

en: Message text
tr: İleti metni

en: Media
tr: Medya

en: Address
tr: Adres

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Upcoming events
tr: Yaklaşan etkinlikler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Invitations
tr: Davetiyeler

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Confirmation
tr: Teyit

en: Show
tr: Göster

en: Messages
tr: İletiler

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Topics
tr: Konular

en: Topic
tr: Konu

en: Posts
tr: Gönderiler

en: author
tr: yazar

en: Notice
tr: Dikkat

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: People
tr: Kişiler

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Document
tr: Belge

en: Documents
tr: Belgeler

en: flag
tr: işaret

en: Apply
tr: Uygula

en: Ask a question
tr: Bir soru sor

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Mark as read
tr: Okunmuş olarak işaretle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Sign up
tr: Kaydol

en: Blocked user %name.
tr: %name engellendi.

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: No comments
tr: Yorum yok

en: Notification settings
tr: Bildirim ayarları

en: Flag user
tr: Kullanıcıyı işaretle

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: counter
tr: sayaç

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: Bio
tr: Özgeçmiş

en: sorted by
tr: sıralama ölçütü

en: Following
tr: İzleniyor

en: Followers
tr: İzleyenler

en: Secondary
tr: İkincil

en: 1 message | @count messages
tr[0]: 1 ileti
    @count ileti

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Polls
tr: Anketler

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: log in
tr: giriş yapın

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
tr: <a href="@url">Yeni sitenizi</a> ziyaret etmeden önce yukarıdaki iletileri gözden geçirin.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
tr: <a href="@url">Sitenizi ziyaret edin</a>.

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en:  comments
tr:  yorumlar

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Aside
tr: Hariç

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Administer group
tr: Grubu yönet

en: Group roles and permissions
tr: Grup rolleri ve izinleri

en: Group content visibility
tr: Grup içerik görünürlüğü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Organizers
tr: Düzenleyiciler

en: Wikis
tr: Vikiler

en: Create a group
tr: Grup oluştur

en: Registration type
tr: Kaydolma türü

en: Q & A
tr: Soru&Cevap

en: Target comment
tr: Hedef yorum

en: Target nodes
tr: Hedef düğümler

en: Commons - Landing pages
tr: Commons - Açılış sayfaları

en: Event logo
tr: Etkinlik logosu

en: Maximum number of attendees
tr: En çok katılımcı sayısı

en: Open to new attendees
tr: Yeni katılımcılara açık

en: Views and Field integration for Commons Following functionality.
tr: Commons Following işlevselliği için Views ve Field entegrasyonu.

en: Target users
tr: Hedef kullanıcılar

en: activity I'm not following
tr: takip etmediğim etkinlikler

en: activity I'm following
tr: takip ettiğim etkinlikler

en: Attending event form
tr: Etkinlik katılma formu

en: The node IDs the user is subscribed to
tr: Kullanıcının abone olduğu düğüm ID'leri

en: The message IDs the user is subscribed to
tr: Kullanıcının abone olduğu ileti ID'leri

en: Whether the user is following this content.
tr: Kullanıcının bu içeriği izleme durumu.

en: Whether the user is following items related to this message.
tr: Kullanıcının bu iletiyle ilgili öğeleri izleme durumu.

en: following
tr: takip edilen

en: not following
tr: takip edilmeyen

en: Create in-person or online meetups
tr: Yüzyüze ya da çevrimiçi buluşmalar oluştur

en: Send email notifications by default.
tr: Varsayılan olarak e-posta duyuruları gönder.

en: If checked, you'll automatically sign up for email notifications when you follow something. Leave unchecked to default to signing up only for activity stream notifications
tr: Eğer bu kutu işaretliyse, bir şey takip ettiğiniz anda e-posta bildirimlerine kaydolmuş sayılırsınız. Eğer işaretlenmemiş şekilde bırakırsanız sadece etkinlik akım bildirimleri size ulaşır.

en: Commons Groups: Group contributor count and topics
tr: Commons Groups: Gruptaki katkıda bulunan sayısı ve başlıkları

en: Foster a topic through commenting
tr: Yorum yazarak bir konu geliştir

en: Related question
tr: İlgili soru

en: Learn the best answer
tr: En iyi yanıtı öğren

en: Collaborate on a document
tr: Bir belge üzerinde ortak çalışma yürüt

en: List an event
tr: Bir etkinlik sun

en: A Commons Community, powered by <a href="@acquia">Acquia</a>
tr: <a href="@acquia">Acquia</a>-Commons temelli bir topluluk ortamıdır.

en: You must !login first to list an event.
tr: Etkinlik lsunmak için önce !login.

en: Post information about planned activities or meetings.
tr: Planlanmış etkinlikler ya da toplantılar hakkında bilgi gönderin.

en: Start a wiki
tr: Bir viki başlat

en: Picture: @st image style
tr: Resim: @st resim stili

en: @name's picture
tr: @name'in resimleri
