Drupal Commons (7.x-3.9) - en to sv translation catalogue (158 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Approve
sv: Godkänn

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: File
sv: Fil

en: Login
sv: Logga in

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Message
sv: Meddelande

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Created
sv: Skapad

en: Create
sv: Skapa

en: Question
sv: Fråga

en: Answer
sv: Svar

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Post
sv: Inlägg

en: Page
sv: Sida

en: Site
sv: Webbplats

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Send private message
sv: Skicka privat meddelande

en: Comment
sv: Kommentar

en: Location
sv: Plats

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Address
sv: Adress

en: Send
sv: Skicka

en: Desc
sv: Fallande

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Upcoming events
sv: Kommande aktiviteter

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Log in
sv: Logga in

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Users
sv: Användare

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Logout
sv: Logga ut

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Show
sv: Visa

en: Messages
sv: Meddelanden

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Posts
sv: Inlägg

en: author
sv: författare

en: Notice
sv: Notering

en: People
sv: Personer

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Document
sv: Dokument

en: Documents
sv: Dokument

en: Apply
sv: Applicera

en: Join group
sv: Gå med i grupp

en: Leave group
sv: Lämna grupp

en: Group description
sv: Gruppbeskrivning.

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Mark as read
sv: Markera som läst

en: Offset
sv: Kompensera

en: Featured
sv: Framhävd

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Sign up
sv: Anmäl

en: Blocked user %name.
sv: Spärrade användare: %name.

en: Answers
sv: Svar

en: Signup
sv: Anmälan

en: No comments
sv: Inga kommentarer

en: Send Message
sv: Skicka meddelande

en: Notification settings
sv: Inställningar för meddelanden

en: Attend
sv: Deltag

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Contributors
sv: Bidragare

en: Registration settings
sv: Inställningar för registrering

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: Processed @current out of @total.
sv: Bearbetat @current av @total.

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: Secondary
sv: Sekundär

en: 1 message | @count messages
sv[0]: 1 meddelande
sv[1]: @count meddelanden

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Polls
sv: Undersökningar

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Add more choices
sv: Lägg till fler alternativ

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: log in
sv: logga in

en: All content
sv: Allt innehåll

en: revision user
sv: användare för version

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
sv: Granska meddelandena ovan innan du besöker <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
sv: <a href="@url">Besök din nya webbplats</a>.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Användandet av detta formulär har gått ut. Försök ladda om sidan och skicka in det igen.

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en:  comments
sv:  kommentarer

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt

en: Filter results
sv: Filtrera resultat

en: Administer group
sv: Administrera grupp

en: Group roles and permissions
sv: Roller och behörigheter för grupp

en: Group visibility
sv: Synlighet för grupp

en: Group content visibility
sv: Synlighet för gruppinnehåll

en: You are the group manager
sv: Du är gruppadministratören

en: Enter 0 for unlimited
sv: Ange 0 för obegränsat antal

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Request message
sv: Begär meddelande

en: This is the text a user may send to the group administrators.
sv: Detta är texten en användare kan skicka till gruppadministratörerna.

en: Group membership
sv: Gruppmedlemskap

en: Twitter URL
sv: URL för Twitter

en: Determine if this is an OG group.
sv: Avgör om detta är en OG-grupp.

en: Registration type
sv: Typ av registrering

en: Privacy settings
sv: Sekretessinställningar

en: You are already registered for this event.
sv: Du är redan registrerad för denna aktivitet.

en: Ready-to-use solution for building communities.
sv: Nyckelfärdig lösning för nätmötesplatser.

en: Maximum number of attendees
sv: Största antal deltagare

en: Event title
sv: Titel för händelse

en: Open to new attendees
sv: Nya besökare välkomna

en: You are attending.
sv: Du deltar.

en: See all attendees
sv: Visa samtliga deltagare

en: Enter Homepage welcome text
sv: Ange en välkomsthälsning för startsidan.

en: Homepage welcome text
sv: Välkomsthälsning för startsidan

en: Welcome headline
sv: Rubrik för välkomsthälsning

en: A short description of the community that visitors can understand at a glance.
sv: En kort beskrivning av nätmötesplatsen, som besökare snabbt kan ta till sig.

en: Welcome body text
sv: Brödtext för välkomsthälsning

en: Create the first group
sv: Skapa första gruppen

en: Create the first group in your new community.
sv: Skapa första gruppen på din nya nätmötesplats.

en: Welcome to our community
sv: Välkommen till vår nätmötesplats
