Command Post (7.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (47 entries)

en: Submit
de: Absenden

en: Value
de: Wert

en: Development
de: Entwicklung

en: Group
de: Gruppe

en: Description
de: Beschreibung

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: view
de: Ansicht

en: Edit
de: Bearbeiten

en: None
de: Keine

en: Response
de: Antwort

en: Node ID
de: Beitrags-ID

en: True
de: Wahr

en: False
de: Falsch

en: Update
de: Aktualisieren

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Node
de: Beitrag

en: Data type
de: Datentyp

en: All
de: Alle

en: Ignored
de: Ignoriert

en: Group ID
de: Gruppen-ID

en: Last update
de: Letzte Aktualisierung

en: node
de: Beitrag

en: String
de: Zeichenkette

en: Integer
de: Ganzzahl

en: Key
de: Schlüssel

en: Update frequency
de: Aktualisierungs-Häufigkeit

en: Last message
de: Letzte Nachricht

en: Date/time
de: Datum/Zeit

en: Notice
de: Hinweis

en: Site URL
de: URL der Website

en: run
de: Ausführen

en: Float
de: Fließkommazahl

en: Request
de: Anforderung

en: Local
de: Lokal

en: Site status
de: Status der Website

en: Text to display
de: Anzuzeigender Text

en: Command
de: Befehl

en: Fail
de: Fehler

en: Boolean
de: Boolesch

en: As often as possible
de: So oft wie möglich

en: override
de: Übersteuern

en: The unique ID of the node.
de: Die eindeutige ID des Beitrags.

en: Variable key
de: Variablenschlüssel

en: Site logo
de: Logo der Website

en: Variable ID
de: Variablen-ID

en: Site type
de: Seiten-Typ
