Conference Suite (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (110 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar e-mail

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Email notifications
pt: Notificações por emai

en: Email settings
pt: Configurações de e-mail

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Miscellaneous settings
pt: Configurações diversas

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Teste

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: settings
pt: configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Schedule
pt: Agendar

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Section
pt: Seção

en: Submission guidelines
pt: Diretrizes de envios

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Area
pt: Local

en: Module
pt: Módulo

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Your name
pt: Seu nome

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Price
pt: Preço

en: Amount
pt: Valor

en: Current
pt: Atual

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Send
pt: Enviar

en: Owner
pt: Proprietário

en: Day
pt: Dia

en: Table view
pt: Visualização em tabela

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Note
pt: Nota

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Argument
pt: Argumento

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: Withdraw
pt: Retirada

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Entity
pt: Entidade

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Session
pt: Sessão

en: Max
pt: Máx

en: Date created
pt: Data de criação

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: is
pt: é

en: From name
pt: Nome do remetente

en: Administrator
pt: Administrador

en: Context
pt: Contexto

en: deleted
pt: apagado

en: Go back
pt: Voltar

en: and
pt: e

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Create @name
pt: Criar @name

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Conference
pt: Conferência

en: Export products
pt: Exportar produtos

en: Import products
pt: Importar produtos

en: Create order
pt: Criar pedido

en: No link
pt: Sem link

en: Create snapshot
pt: Criar imagem do site

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: No notifications
pt: Nenhuma notificação

en: Your email address
pt: Seu endereço de e-mail

en: Dashboard
pt: Painel

en: Dashboard settings
pt: Opções do Painel

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Min
pt: Mínimo

en: Middle name
pt: Nome do meio

en: Affiliation
pt: Afiliação

en: Save preferences
pt: Salvar preferências

en: schedule
pt: agenda

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: Delete date type
pt: Excluir tipo de data

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Delete order
pt: Apagar pedido

en: %time hence
pt: Desde %time

en: View and display
pt: View e display

en: %title could not be added to your cart.
pt: %title não pôde ser adicionado ao seu carrinho.

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Empty cart
pt: Esvaziar carrinho

en: Order amount
pt: Valor do pedido
