Conference Suite (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (92 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Send email
it: Invia messaggio

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Email settings
it: Impostazioni email

en: Enabled
it: Attivato

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: settings
it: impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Schedule
it: Pianifica

en: Unscheduled
it: Non schedulato

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Section
it: Sezione

en: Total
it: Totale

en: Submission guidelines
it: Linee guida per l'invio

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Module
it: Modulo

en: Recipients
it: Destinatari

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Time zone
it: Fuso orario

en: %time ago
it: %time fa

en: Price
it: Prezzo

en: Amount
it: Importo

en: Current
it: Corrente

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Send
it: Invia

en: Owner
it: Proprietario

en: Day
it: Giorno

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Argument
it: Parametro

en: Arguments
it: Parametri

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Operation
it: Operazione

en: You
it: Tu

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Entity
it: Entità

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Session
it: Sessione

en: Date created
it: Data di creazione

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: is
it: è

en: From name
it: Nome del mittente

en: Administrator
it: Amministratore

en: Context
it: Contesto

en: deleted
it: eliminato

en: Go back
it: Indietro

en: and
it: e

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Create @name
it: Crea @name

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: User account
it: Profilo utente

en: Create order
it: Crea ordine

en: No link
it: Nessun link

en: Scheduling
it: Programmazione

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: schedule
it: pianifica

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Delete date type
it: Elimina tipo di data

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: %time hence
it: %time da adesso

en: %title could not be added to your cart.
it: Non è possibile aggiungere %title al carrello.

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione
