Conference Suite (7.x-4.1) - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar email

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: Email settings
pt: Configurações de Email

en: Enabled
pt: Ativado

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Miscellaneous settings
pt: Configurações Diversas

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: General settings
pt: Definições gerais

en: settings
pt: configurações

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Por defeito

en: Schedule
pt: Agenda

en: Unscheduled
pt: Não programado

en: View
pt: Mostrar

en: Section
pt: Secção

en: Time slot
pt: Intervalo de tempo

en: User
pt: Utilizador

en: Continue
pt: Continuar

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Area
pt: Área

en: Module
pt: Módulo

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Your name
pt: O seu nome

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: %time ago
pt: %time atrás

en: login
pt: iniciar sessão

en: Price
pt: Preço

en: Current
pt: Atual

en: Send
pt: Enviar

en: Owner
pt: Proprietário

en: Day
pt: Dia

en: Table view
pt: Vista de mesa

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Note
pt: Nota

en: Argument
pt: Argumento

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Operation
pt: Operação

en: You
pt: Você

en: Withdraw
pt: Retirar

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Entity
pt: Entidade

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Session
pt: Sessão

en: Max
pt: Máximo

en: Date created
pt: Data de criação

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: is
pt: é

en: From name
pt: Nome do remetente

en: Administrator
pt: Administrador

en: Context
pt: Contexto

en: deleted
pt: eliminado

en: Go back
pt: Retroceder

en: and
pt: e

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Create @name
pt: Criar @name

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi eliminado.

en: Registration status
pt: Estado da inscrição

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Sessions
pt: Sessões

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: No notifications
pt: Sem notificações.

en: Your email address
pt: O seu endereço de email

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Dashboard settings
pt: Configurações do Painel de controlo

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: withdraw
pt: retirar

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: Delete date type
pt: Eliminar tipo de data

en: Rooms
pt: Quartos

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Booking Type
pt: Tipo de reserva

en: %time hence
pt: %time a contar deste momento

en: %title could not be added to your cart.
pt: %title não pôde ser adicionado(a) ao seu carrinho.

en: Link label to the referenced entity
pt: Ligação de etiqueta para entidade referenciada

en: Empty cart
pt: Carrinho vazio
