Conference Suite (7.x-4.3) - en to hi translation catalogue (71 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Subject
hi: विषय

en: Send email
hi: ईमेल भेजें

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Email notifications
hi: ईमेल सूचनाएं

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Path
hi: मार्ग

en: Total
hi: कुल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Area
hi: छेत्र

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: Your name
hi: आपका नाम

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Current
hi: मौजूदा

en: Send
hi: भेजें

en: Day
hi: दिन

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Argument
hi: तर्क

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Entity
hi: इकाई

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Session
hi: सेशन

en: Max
hi: अधिकतम

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: is
hi: है

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Context
hi: संदर्भ

en: and
hi: और

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: @type %title has been deleted.
hi: @type %title मिटाया गया

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Link label to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक लेबल
