Conference Suite (7.x-4.5) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Send email
id: Kirim email

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Email notifications
id: Email pemberitahuan

en: Email settings
id: Pengaturan email

en: Enabled
id: Aktif

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Miscellaneous settings
id: Pengaturan lainnya

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: settings
id: pengaturan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Module
id: Modul

en: Recipients
id: Penerima

en: Your name
id: Nama anda

en: Time zone
id: Zona waktu

en: %time ago
id: %time lalu

en: login
id: masuk log

en: Price
id: Harga

en: Current
id: Saat ini

en: Send
id: Kirim

en: Owner
id: Pemilik

en: Day
id: Hari

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Argument
id: Argumen

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Entity
id: Entitas

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Session
id: Sesi

en: Max
id: Maks

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: is
id: adalah

en: Context
id: Kontek

en: Go back
id: Kembali

en: and
id: dan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Create @name
id: Kirim @name

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: User account
id: Keanggotaan

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Scheduling
id: Penjadwalan

en: Your email address
id: Alamat email Anda

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Delete date type
id: Hapus tipe tanggal

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: %time hence
id: %time lalu

en: Create rooms
id: Buat ruang

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Empty cart
id: Kosongkan keranjang
