Configuration Management (7.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Content types
id: Jenis konten

en: Variable
id: Variabel

en: Settings
id: Pengaturan

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Field
id: Bidang

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Content type
id: Jenis konten

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Roles
id: Peran

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Fields
id: Bidang isian

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Role
id: Peran

en: Permissions
id: Izin

en: Migrate
id: Migrasi

en: Variables
id: Variabel

en: Menus
id: Menu

en: Permission
id: Kewenangan

en: file system
id: sistem file

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Text format
id: Format teks

en: Text formats
id: Format teks

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
id: Direktori %directory ada tetapi tidak bisa ditulis dan tidak dapat dibuat bisa ditulisi.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Configuration files
id: Berkas konfigurasi
