Configuration Management (7.x-2.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (49 entries)

en: Operations
ru: Операции

en: Cancel
ru: Отмена

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Variable
ru: Переменная

en: Settings
ru: Настройки

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Field
ru: Поле

en: Views
ru: Представление

en: View
ru: Просмотр

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Menu
ru: Меню

en: Content type
ru: Тип материала

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Roles
ru: Роли

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Fields
ru: Поля

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: Role
ru: Роль

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Migrate
ru: Миграция

en: Variables
ru: Переменные

en: Menus
ru: Меню

en: Permission
ru: Право доступа

en: file system
ru: файловая система

en: The directory %directory does not exist.
ru: Каталог %directory не существует.

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Overriden
ru: Переопределено

en: Text format
ru: Текстовый формат

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Text formats
ru: Текстовые форматы

en: Image styles
ru: Стили изображения

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ru: Каталог %directory не существует и не может быть создан.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ru: Каталог %directory уже существует, но недоступен для записи и не может стать таким.

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Configuration files
ru: Конфигурационные файлы

en: Not tracked
ru: Не отслеживается

en: In Sync
ru: Синхронизированно

en: Configuration Management
ru: Управление конфигурацией

en: Provides configuration management for Drupal.
ru: Обеспечивает управление конфигурацией Drupal сайта.

en: Removed from ActiveStore
ru: Удалено из активного хранилища

en: ActiveStore only
ru: Только активное хранилище

en: UNDEFINED:
ru: НЕ ОПРЕДЕЛЕНО

en: Configurations cannot be syncronized because the following modules are not available to install: %modules
ru: Конфигурация не может быть синхронизированна, потому что нет возможности установить следующие модули: %modules

en: The following modules have been enabled: %modules
ru: Следующие модули были включены:  %modules

en: @field used in (@entity.@bundle)
ru: @field используется в (@entity.@bundle)

en: The current user do not have permissions to edit the file %file.
ru: Текущий пользователь не имеет права редактировать файл %file.

en: View differences
ru: Просмотр различий
