Configuration Management (7.x-2.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (27 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Views
hi: द्रश्य

en: View
hi: देखें

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Menu
hi: सूची

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Roles
hi: भूमिका

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Role
hi: भूमिका

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Menus
hi: मेनू

en: Permission
hi: अनुमति

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Image style
hi: छवि शैली
