Configuration Management (7.x-2.0-alpha3) - en to de translation catalogue (40 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Content types
de: Inhaltstypen

en: Settings
de: Einstellungen

en: Import
de: Importieren

en: Export
de: Exportieren

en: Field
de: Feld

en: Views
de: Ansichten

en: View
de: Ansicht

en: Vocabularies
de: Vokabulare

en: Menu
de: Menü

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: Menu link
de: Menü-Link

en: Roles
de: Rollen

en: Vocabulary
de: Vokabular

en: Fields
de: Felder

en: Configuration
de: Konfiguration

en: General Settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Role
de: Rolle

en: Permissions
de: Berechtigungen

en: configuration
de: Konfiguration

en: Variables
de: Variablen

en: Menus
de: Menüs

en: Permission
de: Berechtigung

en: file system
de: Dateisystem

en: The directory %directory does not exist.
de: Das Verzeichnis %directory ist nicht vorhanden.

en: Synchronize
de: Synchronisieren

en: Tracking
de: Nachverfolgung

en: Menu links
de: Menüeinträge

en: Text format
de: Textformat

en: Processing...
de: Verarbeitung läuft …

en: Text formats
de: Textformate

en: Image styles
de: Bildstile

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
de: Das Verzeichnis %directory existiert nicht und konnte nicht erstellt werden.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
de: Das Verzeichnis %directory existiert, ist aber nicht beschreibbar und konnte nicht beschreibbar gemacht werden.

en: Image style
de: Bildstil

en: Configuration files
de: Konfigurationsdateien

en: Not tracked
de: Nicht verfolgt

en: View differences
de: Unterschiede anzeigen

en: Field Group
de: Feldgruppe
