Context (7.x-3.11) - en to nl translation catalogue (51 entries)

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Tag
nl: Label

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Book
nl: Boek

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Views
nl: Overzichten

en: Add
nl: Toevoegen

en: Path
nl: Pad

en: Node type
nl: Node-type

en: Layout
nl: Lay-out

en: Done
nl: Gereed

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: User role
nl: Gebruikersrol

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Site default
nl: Website standaard

en: User page
nl: Profielpagina

en: Blocks
nl: Blokken

en: Any user
nl: Elke gebruiker

en: Hide
nl: Verbergen

en: Change layout
nl: Lay-out aanpassen

en: Contexts
nl: Contexten

en: User profile
nl: Gebruikersprofiel

en: CSS Injector
nl: CSS-injector

en: Registration form
nl: Inschrijvingsformulier

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Regions
nl: Gebieden

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
nl: Gebruik de volgende context wanneer een node wordt bekeken of er gebruik gemaakt wordt van een van deze inhoudstypen.

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
nl: Gebruik de volgende context wanneer een node in een boek wordt bekeken.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
nl: Biedt een UI voor het opzetten van een website-structuur met behulp van Context.

en: Query string
nl: Query-tekst

en: Sitewide context
nl: Algemene context

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
nl: Moet deze context altijd ingeschakeld zijn? Indien <strong>ja</strong>, dan zal deze context over de gehele site actief zijn.

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
nl: Biedt de tekst <strong>$section_subtitle</strong> als een variabele voor het weergeven in page.tpl.php wanneer deze context actief is.

en: Reactions
nl: Reacties

en: Context layouts
nl: Context lay-outs

en: Allow theme layer to provide multiple region layouts and integrate with context.
nl: Het thema toestaan om meerdere regio-indelingen te hebben en te integreren met context.

en: Add a reaction
nl: Een reactie toevoegen

en: Context editor
nl: Context-editor

en: Always active
nl: Altijd actief

en: Default context
nl: Standaardcontext

en: contexts
nl: contexten

en: Control HTML theme variables using context.
nl: HTML thema-variabelen met behulp van Context bepalen.

en: Template suggestions
nl: Template-suggesties
