Context (7.x-3.12) - en to tr translation catalogue (45 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: context
tr: bağlam

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Book
tr: Kitap

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Views
tr: Görünümler

en: Add
tr: Ekle

en: Path
tr: Yol

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Menu
tr: Menü

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Done
tr: Tamam

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Site default
tr: Site öntanımlı değeri

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Hide
tr: Gizle

en: Section title
tr: Bölüm başlığı

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
tr: Seçilen kitaptaki bir düğüm görüntülendiğinde bu bağlamı (contex) ayarla.

en: Section subtitle
tr: Bölüm altbaşlığı

en: Section class
tr: Bölüm sınıfı

en: Reactions
tr: Tepkiler

en: Book root
tr: Kitap kökü

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
tr: Kök kitabı seçilen tipte olan bir düğüm görüntülenirken bu bağlamı (context) ayarla.

en: Select context
tr: Bağlam seç

en: contexts
tr: bağlamlar

en: Add a block here.
tr: Buraya bir blok ekle.
