Contextual Administration (7.x-1.0-rc2) - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Title
id: Judul

en: user
id: anggota

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: more
id: selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Password
id: Sandi

en: Depth
id: Kedalaman

en: Default
id: Bawaan

en: Picture
id: Foto

en: Promoted
id: Dipromosikan

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Term
id: Istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: General
id: Umum

en: Defaults
id: Bawaan

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
id: Alamat email yang benar dan aktif. Semua email dari situs ini akan dikirim ke alamat yang anda masukkan. Alamat ini tidak akan ditampilkan pada publik dan hanya digunakan sebagai komunikasi antara situs ini dengan anda misalnya jika anda lupa sandi dan ingin dikirimkan sandi baru, atau untuk menerima notifikasi lewat email lainnya.

en: Upload picture
id: Unggah avatar

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Blocked
id: Diblokir

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
id: Sandi dan instruksi lanjutan sudah dikirim ke alamat email anda.

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Sticky
id: Menempel

en: Apply
id: Terapkan

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
id: Tanda tangan anda akan ditampilkan pada publik diakhir komentar pada artikel atau forum diskusi.

en: Error saving user account.
id: Gagal menyimpan keanggotaan

en: Context
id: Kontek

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
id: Terima kasih telah mengajukan pembuatan akun. Akun Anda saat ini menunggu persetujuan dari administrator situs.<br />
    Sementara itu, pesan selamat datang berisi petunjuk lebih lanjut telah dikirimkan ke alamat email Anda.

en: Notify user of new account
id: Beri tahu anggota baru

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
id: Sudah dibuat keanggotaan baru untuk <a href="@url">%name</a>. Tidak ada email yang dikirim.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
id: Sandi dan instruksi selanjutnya sudah dikirim untuk <a href=\"@url\">%name</a> lewat email.

en: New user: %name (%email).
id: Anggota baru: %name (%email).

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
id: Untuk mengubah password pengguna saat ini, masukkan password baru di kedua field.

en: Provide a password for the new account in both fields.
id: Masukkan sandi di kedua isian yang disediakan.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Signature settings
id: Pengaturan tanda tangan

en: Delete picture
id: Hapus avatar

en: Check this box to delete your current picture.
id: Beri centang di sini untuk menghapus avatar anda sekarang.

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
id: Spasi dibolehkan, tanda baca tidak dibolehkan kecuali untuk titik, tanda minus, petik satu dan garis bawah.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
id: Masukkan sandi Anda saat ini untuk mengubah %mail atau %pass. !request_new.

en: Current password
id: Sandi saat ini

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
id: Gambar virtual Anda atau foto. Gambar yang lebih besar dari  @dimensions pixels akan diperkecil.

en: Asc
id: Urutan turun

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca untuk View ini. Itu hanya boleh berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.
