Contextual Administration (7.x-1.0-rc4) - en to ar translation catalogue (65 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: user
ar: مستخدم

en: Status
ar: الحالة

en: Request new password via e-mail.
ar: طلب كلمة مرور جديدة عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Depth
ar: العمق

en: edit
ar: تحرير

en: Default
ar: الافتراضي

en: Menu
ar: القائمة

en: Picture
ar: الصورة

en: Promoted
ar: مُرَقَّى

en: Node
ar: العقدة

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Desc
ar: تنازلي

en: General
ar: عام

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ar: عنوان بريد إلكتروني صحيح. سيتم إرسال كل رسائل النظام إلى هذا العنوان. سيتم إخفاء هذا العنوان البريدي و لن يستخدم إلا في حال رغبتك في استلام كلمة مرور جديدة، أو في حال رغبتك في استقبال بعض الأخبار و التنبيهات عبر البريد الإلكتروني.

en: Upload picture
ar: ارفع صورة

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال كلمة مرورك والمزيد من التعليمات إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Sticky
ar: مثبت

en: Apply
ar: تطبيق

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ar: يظهر توقيعك علنا في نهاية تعليقاتك.

en: Error saving user account.
ar: خطأ أثناء حفظ حساب المستخدم.

en: Context
ar: السياق

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ar: نشكرك لطلبك حسابا. حسابك حاليا في انتظار موافقة إداري الموقع.<br /> حتى يحين ذلك، أرسلت رسالة ترحيب إلى عنوان بريدك الإلكتروني، و معها مزيد من التوجيهات.

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ar: تم إنشاء حساب مستخدم جديد ل<a href="@url">%name</a>. لم يتم إرسال أي بريد إلكتروني.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ar: كلمة السر أرسلت بالبريد الإلكتروني إلى المستخدم <a href="@url">%name</a> و معها المزيد من التوجيهات.

en: New user: %name (%email).
ar: مستخدم جديد: %name‏ (%email).

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ar: لتغير كلمة مرور المستخدم الحالية، أدخل كلمة المرور الجديدة في كلا الحقلين.

en: Provide a password for the new account in both fields.
ar: أدخل كلمة مرور للحساب الجديد في كلا الخانتين.

en: - All -
ar: - الكل -

en: Signature settings
ar: إعدادات التوقيع

en: Delete picture
ar: احذف الصورة

en: Check this box to delete your current picture.
ar: اختر هذا الصندوق لتحذف صورتك الحالية.

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ar: يسمح باستعمال المسافات ولايسمح باستعمال علامات التنقيط ما عدا النقط والشرطات والشرطات التحتية والفواصل العليا.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
ar: أدخل كلمة المرور الحالية لتغيير %mail أو %pass. !request_new.

en: Current password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Asc
ar: تصاعدي
