Contextual Administration (7.x-1.2) - en to it translation catalogue (77 entries)

en: Title
it: Titolo

en: user
it: utente

en: Status
it: Stato

en: Request new password via e-mail.
it: Richiedi una nuova password tramite e-mail.

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: more
it: altro

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Depth
it: Profondità

en: One
it: Una

en: edit
it: modifica

en: Default
it: Predefinito

en: Picture
it: Ritratto

en: Promoted
it: Promosso

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Signature
it: Firma

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Term
it: Termine

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Node Type
it: Tipo di nodo

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
it: Un indirizzo e-mail valido. Il sistema invierà tutte le e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo e-mail non sarà pubblico e verrà utilizzato soltanto se desideri ricevere una nuova password o se vuoi ricevere notizie e avvisi via e-mail.

en: Upload picture
it: Carica ritratto

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Blocked
it: Bloccato

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
it: La tua password e ulteriori istruzioni sono state inviate al tuo indirizzo e-mail.

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Storage
it: Archiviazione

en: both
it: Entrambi

en: Apply
it: Applica

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
it: La tua firma verrà mostrata pubblicamente alla fine dei tuoi commenti.

en: Contexts
it: Contesti

en: Error saving user account.
it: Errore nel salvare il profilo utente.

en: Context
it: Contesto

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Offset
it: Scostamento

en: Any
it: Qualunque

en: Create @name
it: Crea @name

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
it: Ti ringraziamo per aver fatto la richiesta di un profilo utente. Il tuo profilo utente è attualmente in attesa di approvazione da parte dell'amministratore del sito.<br />Nel frattempo un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al tuo indirizzo e-mail.

en: Notify user of new account
it: Notifica l'utente del nuovo profilo

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
it: È stato creato un nuovo profilo per l'utente <a href="@url">%name</a>. Nessuna e-mail è stata inviata.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
it: La password e ulteriori istruzioni sono state inviate tramite e-mail al nuovo utente <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
it: Nuovo utente: %name (%email).

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
it: Per cambiare la password attuale dell'utente, inserisci la nuova password in entrambi i campi.

en: Provide a password for the new account in both fields.
it: Inserisci in entrambi i campi una password per il nuovo profilo.

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Signature settings
it: Impostazioni per la firma

en: Delete picture
it: Elimina ritratto

en: Check this box to delete your current picture.
it: Seleziona questa casella per eliminare il tuo ritratto attuale.

en: In code
it: Da codice

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: Limited
it: Limitato

en: <em>Edit @type</em> @title
it: <em>Modifica @type</em> @title

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
it: Gli spazi sono permessi; la punteggiatura non è ammessa ad eccezione di punti, trattini, apostrofi e underscore.

en: Sort By
it: Ordina Per

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
it: Inserisci la tua password corrente per cambiare %mail o %pass. !request_new.

en: Current password
it: Password corrente

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
it: Il tuo volto virtuale o ritratto. Le immagini con dimensioni superiori a @dimensions pixel saranno ridimensionate.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno per questa vista. Deve contenere solamente lettere minuscole, numeri e trattini bassi (underscore).
