Contextual Administration (7.x-1.1) - en to nl translation catalogue (78 entries)

en: Title
nl: Titel

en: user
nl: gebruiker

en: Request new password via e-mail.
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen via e-mail.

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: more
nl: meer

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Edit
nl: Bewerken

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Depth
nl: Diepte

en: One
nl: Een

en: edit
nl: bewerken

en: Default
nl: Standaard

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Promoted
nl: Aangeraden

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: CSS ID
nl: CSS-ID

en: Roles
nl: Rollen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Signature
nl: Ondertekening

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: Node Type
nl: Inhoudstype

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
nl: Naam van het overzicht mag letters, cijfers of onderstrepingstekens bevatten.

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
nl: Geef een geldig e-mailadres op. Alle e-mails van het systeem zullen naar dit adres verzonden worden. Het e-mailadres wordt niet openbaar gemaakt en wordt alleen gebruikt als u een nieuw wachtwoord wilt aanvragen of als u nieuws of herinneringen via e-mail wilt ontvangen.

en: Upload picture
nl: Afbeelding uploaden

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
nl: Uw wachtwoord en verdere instructies zijn verstuurd naar uw e-mailadres.

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Storage
nl: Opslag

en: both
nl: beide

en: Apply
nl: Toepassen

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
nl: Uw ondertekening zal worden getoond aan het einde van al uw reacties.

en: Contexts
nl: Contexten

en: Error saving user account.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het opslaan van het account.

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Disable Drupal blocks/regions
nl: Drupal-blokken / -gebieden uitschakelen

en: CSS code
nl: CSS-code

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
nl: Hartelijk dank voor uw accountaanvraag. Deze aanvraag wacht nu op goedkeuring van de websitebeheerder.<br />Een bericht met nadere instructies is naar uw e-mailadres verstuurd.

en: Notify user of new account
nl: Gebruiker informeren over het nieuwe account

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
nl: Nieuwe account aangemaakt voor gebruiker <a href="@url">%name</a>. Er is geen e-mail verzonden.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
nl: Wachtwoord en verdere instructies zijn naar de nieuwe gebruiker <a href="@url">%name</a> gemaild.

en: New user: %name (%email).
nl: Nieuwe gebruiker: %name (%email).

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
nl: Voer in beide velden het nieuwe wachtwoord in om het huidige wachtwoord te wijzigen.

en: Provide a password for the new account in both fields.
nl: Geef in beide velden een wachtwoord op voor het nieuwe account.

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Signature settings
nl: Handtekening instellingen

en: Delete picture
nl: Afbeeldingen verwijderen

en: Check this box to delete your current picture.
nl: Vink dit vakje aan indien u uw huidige afbeelding wilt verwijderen.

en: In code
nl: In de code

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Substitutions
nl: Vervangingen

en: Selection rules
nl: Selectieregels

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
nl: Aanvullende contextobjecten aan deze variant toevoegen dat door de inhoud kan worden gebruikt.

en: Selection rule
nl: Selectieregel

en: Administrative title of this variant.
nl: Beheertitel van deze variant.

en: <em>Edit @type</em> @title
nl: <em>@type</em> @title <em>bewerken</em>

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
nl: Toegestaan zijn: letters, cijfers, spatie, punt, koppelteken, aanhalingsteken of onderstrepingsteken.

en: Sort By
nl: Sorteer op

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
nl: Voer uw huidige wachtwoord in om uw %mail of %pass te wijzigen. !request_new.

en: Current password
nl: Huidig wachtwoord

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
nl: Uw virtuele gezicht of afbeelding. Afbeeldingen groter dan @dimensions pixels worden verkleind.

en: Asc
nl: Oplopend

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam voor dit overzicht. Deze mag alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.
