Contextual Administration (7.x-1.0-rc3) - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: user
ro: utilizator

en: Status
ro: Stare

en: Request new password via e-mail.
ro: Solicitaţi o parolă nouă prin e-mail.

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Edit
ro: Editați

en: Reset
ro: Resetează

en: Password
ro: Parolă

en: Depth
ro: Adâncime

en: One
ro: Unu

en: edit
ro: modifică

en: Default
ro: Implicit

en: Menu
ro: Meniu

en: Picture
ro: Imagine

en: Promoted
ro: Promovat

en: Node
ro: Nod

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Signature
ro: Semnătura

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Term
ro: Termen

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Desc
ro: Descendent

en: Defaults
ro: Implicite

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ro: Introduceţi o adresă validă de e-mail. Toate mesajele noastre vor fi trimise la această adresă. Adresa de e-mail nu va fi făcută publică şi va fi folosită numai în cazurile în care doriţi schimbarea parolei sau vă abonaţi voluntar la diverse notificări.

en: Upload picture
ro: Încarcă imaginea

en: Request new password
ro: Solicitați parolă nouă

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: Blocked
ro: Blocat

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
ro: Parola dumneavoastră, împreună cu alte instrucţiuni, a fost trimisă la adresa dumneavoastră de e-mail.

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Storage
ro: Depozitare

en: Apply
ro: Aplică

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ro: Semnătura ta va fi făcută publică la finalul tuturor comentariilor.

en: Error saving user account.
ro: Eroare la salvarea contului utilizator.

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: CSS code
ro: cod CSS

en: Offset
ro: Decalaj

en: Create @name
ro: Creează @name

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ro: Vă mulţumim pentru înscrierea pe acest sit. În acest moment, contul dumneavoastră aşteaptă aprobarea administratorului.<br /> Între timp vi-a fost trimis, pe adresa de e-mail furnizată, un mesaj de bun venit care conţine şi instrucţiuni preliminarii.

en: Notify user of new account
ro: Înştiinţează utilizatorul că a fost creat contul nou.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ro: Un nou cont de utilizator pentru <a href="@url">%name</a> a fost creat. Nu a fost trimis nici un e-mail.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ro: Parola dumneavoastră împreună cu alte instrucţiuni a fost trimisă noului utilizator <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
ro: Utilizator nou: %name (%email).

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ro: Pentru a schimba parola curentă, introduceţi parola nouă în ambele câmpuri.

en: Provide a password for the new account in both fields.
ro: Introduceţi o parolă pentru noul cont.

en: Post date
ro: Data postării

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Signature settings
ro: Configurare semnătură

en: Delete picture
ro: Şterge imaginea

en: Check this box to delete your current picture.
ro: Bifează această căsuţă pentru a-ţi şterge imaginea curentă.

en: Administrative title
ro: Titlu administrativ

en: <em>Edit @type</em> @title
ro: <em>Editare @type</em> @title

en: Current password
ro: Parola actuală

en: Asc
ro: Ascendent

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume de mașină lizibil și unic pentru acest View. Aceasta trebuie să conțină numai litere mici, numere și liniuţe de subliniere (underscores).
