Corporate profile (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (104 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: content
it: contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Article
it: Articolo

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Go
it: Vai

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Types
it: Tipi

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: Font
it: Carattere

en: Move
it: Sposta

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Titles
it: Titoli

en: Contact
it: Contatto

en: Separator
it: Separatore

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Normal
it: Normale

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: User login
it: Accesso utente

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Languages
it: Lingue

en: Features
it: Funzionalità

en: Alignment
it: Allineamento

en: Unit
it: Unità

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: White
it: Bianco

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Apply
it: Applica

en: Bold
it: Grassetto

en: Menus
it: Menù

en: Float
it: Virgola mobile

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Hide
it: Nascondi

en: Variable editor
it: Editor di variabili

en: Greek
it: Greco

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: Fonts
it: Caratteri

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: User account
it: Profilo utente

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Light
it: Chiaro

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Main menu
it: Menu principale

en: Secondary
it: Secondario

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Latin
it: Latino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Styles
it: Stili

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Public files
it: File pubblici

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
it: La cartella %directory non esiste e non può essere creata.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.

en: Dark
it: Scuro

en: One column
it: Una colonna

en: Headings
it: Intestazioni

en: blocks
it: blocchi
