Corporate profile (7.x-1.0) - en to tr translation catalogue (138 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: E-mail
tr: E-posta

en: content
tr: içerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Tags
tr: Etiketler

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Go
tr: Devam et

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Types
tr: Tipler

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: up
tr: yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Help
tr: Yardım

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Move
tr: Taşı

en: Main
tr: Ana

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Contact
tr: İletişim

en: Separator
tr: Ayraç

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Custom
tr: Özel

en: Comment
tr: Yorum

en: Updated:
tr: Güncellendi:

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Middle
tr: Orta

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Unit
tr: Birim

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: White
tr: Beyaz

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Apply
tr: Uygula

en: Bold
tr: Koyu

en: Menus
tr: Menüler

en: Float
tr: Kesirli

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Hide
tr: Gizle

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Greek
tr: Yunanca

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Second sidebar
tr: İkinci kenar çubuğu

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Secondary
tr: İkincil

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Latin
tr: Latince

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Styles
tr: Biçemler

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: Column 1
tr: Sütun 1

en: Column 2
tr: Sütun 2

en: Column 3
tr: Sütun 3

en: Column 4
tr: Sütun 4

en: Column 5
tr: Sütun 5

en: Column 6
tr: Sütun 6

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: AT Admin
tr: AT Yönetim

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Public files
tr: Ortak dosyalar

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Khmer
tr: Kmerce

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Upload an image to go with this article.
tr: Bu yazıyla birlikte yayınlanacak bir resim yükleyin.

en: AT Core
tr: AT Çekirdek

en: Aside
tr: Hariç

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Headings
tr: Başlıklar

en: AT Responsive Panels - 1 column
tr: AT Responsive Panels - 1 sütun

en: AT Responsive Panels - 3 column
tr: AT Responsive Panels - 3 sütun

en: Top (conditional)
tr: En üst (şartlı)

en: Bottom (conditional)
tr: En sona (isteğe bağlı)

en: AT Responsive Panels - 2 column
tr: AT Responsive Panels - 2 sütun

en: AT Five column 5x20
tr: AT Beş sütun 5x20

en: AT Four column 4x25
tr: AT Dört sütun 4x25

en: AT One column
tr: AT tek sütun

en: AT Two column 66/33
tr: AT İki sütun 66/33

en: AT Two column brick
tr: AT İki sütun tuğlalı

en: AT Three column 3x33
tr: AT Üç sütun 3x33

en: blocks
tr: bloklar

en: Middle (conditional)
tr: Orta (koşullu)

en: menus
tr: menüler
