Corporate profile (7.x-1.9) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: E-mail
id: Email

en: content
id: konten

en: Author
id: Penulis

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Tags
id: Tag

en: Home page
id: Beranda

en: Categories
id: Kategori

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Statistics
id: Statistik

en: Contact
id: Kontak

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Comment
id: Komentar

en: Updated:
id: Di-update:

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Features
id: Fitur

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Apply
id: Terapkan

en: Variable editor
id: Editor variabel

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Main menu
id: Menu utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema
