CPS (7.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Private
id: Privat

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: Subject
id: Judul

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: On
id: Pada

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Move
id: Pindah

en: Open
id: Buka

en: Archive
id: Arsip

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: States
id: Status

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Load
id: Memuat

en: State
id: Status

en: Full
id: Penuh

en: Revert
id: Kembali

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Live
id: Langsung

en: cancel
id: batal

en: Copy
id: Salin

en: Permalink
id: Link permanen

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Reply
id: Balas

en: Restore
id: Pulihkan

en: Render
id: Sajikan

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Archived
id: Diarsipkan
