CPS (7.x-1.0-rc8) - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Private
ja: プライベート

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: Subject
ja: 件名

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: On
ja: オン

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Changes
ja: 変更

en: Save
ja: 保存

en: Move
ja: 移動

en: Open
ja: オープン

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Schedule
ja: スケジュール

en: View
ja: ビュー

en: History
ja: 履歴

en: States
ja: 状態

en: status
ja: 状態

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: All
ja: すべて

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Load
ja: ロード

en: State
ja: 状態

en: Full
ja: すべて

en: Declined
ja: 拒否

en: Withdraw
ja: 撤回

en: Revert
ja: 戻す

en: No visible changes
ja: 変更は見当たりません

en: Date created
ja: 作成日時

en: Not published
ja: 非掲載

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Live
ja: ライブ

en: cancel
ja: キャンセル

en: Copy
ja: コピー

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Reply
ja: 返信

en: Restore
ja: 復元

en: Compare revisions
ja: リビジョンを比較

en: Created by
ja: 作成者

en: Withdrawn
ja: 撤回された

en: withdraw
ja: 撤回

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Compare
ja: 比較

en: Scheduling options
ja: スケジュールのオプション

en: Publish on
ja: 公開する

en: The 'publish on' date must be in the future
ja: '掲載される'日付は未来でなければなりません

en: Render
ja: 出力

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Is new
ja: 新しい

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ja: これは管理インターフェイス中で簡単に識別できるように表示されます。

en: Leave the date blank for no scheduled publishing.
ja: 公開のスケジュールを設定しない場合は空白のままにしてください。
