CRM Core (7.x-0.92) - en to it translation catalogue (95 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Active
it: Attivo

en: Score
it: Punteggio

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Contains
it: Contiene

en: Load
it: Carica

en: Inactive
it: Inattivo

en: here
it: qui

en: Configuration
it: Configurazione

en: Role
it: Ruolo

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Operator
it: Operatore

en: Equals
it: Uguale

en: Threshold
it: Soglia

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Activity
it: Attività

en: open
it: aperto

en: revert
it: ripristina

en: Date created
it: Data di creazione

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Relationships
it: Relazioni

en: relationships
it: relazioni

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: Extension
it: Estensione

en: Organization
it: Organizzazione

en: Country code
it: Prefisso internazionale

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Any
it: Qualunque

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Reports
it: Resoconti

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: Field options
it: Opzioni campo

en: Activities
it: Attività

en: Creator
it: Utente

en: Starts with
it: Inizia con

en: Ends with
it: Termina con

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: contact
it: contatti

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Date updated
it: Data aggiornamento

en: manage fields
it: gestisci campi

en: Structure
it: Struttura

en: Render
it: Presentazione

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Add
it: Aggiungi

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: Field item
it: Elemento di un campo

en: Administer @entity_type
it: Amministra @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
it: Consente agli utenti di effettuare qualsiasi operazione riguardante @entity_type

en: Create @entity_type of any type
it: Crea @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit own @entity_type of any type
it: Modifica propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit any @entity_type of any type
it: Modifica qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: View own @entity_type of any type
it: Visualizza propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: View any @entity_type of any type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: Create %bundle @entity_type
it: Crea @entity_type in %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
it: Modifica propri @entity_type in %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
it: Modifica qualsiasi @entity_type in %bundle

en: View own %bundle @entity_type
it: Visualizza propri @entity_type in %bundle

en: View any %bundle @entity_type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type in %bundle
