CRM Core (7.x-0.93) - en to tr translation catalogue (95 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Link
tr: Bağlantı

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: View
tr: Görüntüle

en: Notes
tr: Notlar

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Active
tr: Etkin

en: Contacts
tr: İlişkiler

en: Score
tr: Puan

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Contains
tr: İçerir

en: Load
tr: Yükle

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: here
tr: buraya

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Role
tr: Rol

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Operator
tr: İşletmen

en: Equals
tr: Eşittir

en: Threshold
tr: Eşik

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Activity
tr: Etkinlik

en: open
tr: açık

en: revert
tr: geri al

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: relationships
tr: ilişkiler

en: Relationship types
tr: İlişki türleri

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Extension
tr: Uzantı

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Field Type
tr: Alan Tipi

en: relationship
tr: ilişki

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Any
tr: Herhangi

en: User Role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Reports
tr: Raporlar

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Field options
tr: Alan seçenekleri

en: Infinite
tr: Sınırsız

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Ends with
tr: İle biten

en: This will override any other link you have set.
tr: Bu, ayarladığınız diğer tüm bağlantıları geçersiz kılacaktır.

en: Dashboard
tr: Pano

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: contact
tr: iletişim

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: Structure
tr: Yapı

en: Feed source
tr: Besleme kaynağı

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Add
tr: Ekle

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: display fields
tr: alanları göster

en: relation
tr: ilişki

en: Field item
tr: Alan öğesi

en: Reverse label
tr: Ters etiket

en: Reverse label of the relation type. This is used as the predicate by formatters of directional relations, when you need to display the reverse direction (ie. from the target entity to the source entity). If this is not supplied, the forward label is used.
tr: İlişki türünün ters etiketi. Tekyönlü ilişkilerin biçimleyicisinde, eğer ters yön (yani hedef nesneden kaynak nesneye) gösterilmesi gerekiyorsa bu etiket, eğer bu belirtilmemişse düz etiket kullanılır.
