CRM Core (7.x-0.980) - en to ru translation catalogue (177 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: delete
ru: удалить

en: title
ru: заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Go
ru: Пуск

en: view
ru: представление

en: Login
ru: Логин

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Link
ru: Ссылка

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Notes
ru: Примечания

en: Theme
ru: Тема

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Picture
ru: Изображение

en: User
ru: Пользователь

en: Imported
ru: Импортировано

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Options
ru: Опции

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: The subject of the message.
ru: Тема сообщения.

en: Active
ru: Активно

en: Contacts
ru: Контакты

en: Score
ru: Результат

en: Signature
ru: Подпись

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Items
ru: Элементы

en: Load
ru: Загрузить

en: Inactive
ru: Неактивно

en: here
ru: здесь

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Role
ru: Роль

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Operator
ru: Оператор

en: Equals
ru: Равно

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Source
ru: Источник

en: activity
ru: занятие

en: Activity
ru: Активность

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Less than
ru: Меньше чем

en: open
ru: открыто

en: revert
ru: вернуть

en: Date created
ru: Дата создания

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: New
ru: Новое

en: Relationships
ru: Связи

en: relationships
ru: связи

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en: Source field
ru: Исходное поле

en: Remove field
ru: Удалить поле

en: Participants
ru: Участники

en: Extension
ru: Расширение

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: With selected:
ru: С отмеченными:

en: Organization
ru: Организация

en: Node author
ru: Автор материала

en: Country code
ru: Код страны

en: Field Type
ru: Тип поля

en: relationship
ru: зависимость

en: Add relationship
ru: Добавить зависимость

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Field mapping
ru: Соответствие полей

en: Any
ru: Любой

en: User Role
ru: Пользовательская роль

en: Reports
ru: Отчёты

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: @type %title has been deleted.
ru: Материал %title типа @type удален.

en: New import
ru: Новая задача

en: Field options
ru: Настройки поля

en: Activities
ru: Мероприятия

en: Importing
ru: Импортирование

en: Infinite
ru: Бесконечность

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Start import
ru: Начать импорт

en: Created timestamp
ru: Время создания в формате UNIX

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Delete link
ru: Ссылка на удаление

en: Contact Information
ru: Контактная информация

en: Add a new rule
ru: Добавить новое правило

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: The message that should be sent.
ru: Отправляемое сообщение

en: contact
ru: контакт

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Contact Type
ru: Тип контакта

en: Add a relationship
ru: Добавление отношений

en: Date updated
ru: Дата изменения

en: References
ru: Ссылки

en: manage fields
ru: управление полями

en: Last imported
ru: Последний импорт

en: Destination field
ru: Назначаемое поле

en: Structure
ru: Структура

en: Unique
ru: Уникальный

en: Activity ID
ru: Название занятия

en: Feed source
ru: Источник ленты RSS

en: Render
ru: Показать

en: Full content
ru: Полная версия

en: Contact type
ru: Тип контакта

en: Recent log messages
ru: Последние записи журнала

en: The human-readable name of this profile type.
ru: Удобочитаемое имя этого типа профиля.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя для этого типа профиля. Может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и знак подчеркивания.

en: relation
ru: отношение

en: Field item
ru: Элемент поля

en: Rollback
ru: Откат

en: Whether relations of this type are unique (ie. they can not contain exactly the same end points as other relations of this type).
ru: Являются ли отношения этого типа уникальными (т.е. они не могут содержать точно такие же конечные точки, как и другие отношения этого типа).

en: Authored by (uid)
ru: Автор (uid)

en: Administer @entity_type
ru: Управление @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
ru: Позволяет пользователям выполнять любые действия с @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
ru: Создавать @entity_type любого типа

en: Edit own @entity_type of any type
ru: Редактировать собственные @entity_type любого типа

en: Edit any @entity_type of any type
ru: Редактирование любого @entity_type любого типа

en: View own @entity_type of any type
ru: Просмотр своих @entity_type любого типа

en: View any @entity_type of any type
ru: Просмотр всех @entity_type любого типа

en: Create %bundle @entity_type
ru: Создать %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
ru: Редактировать собственный %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
ru: Редактирование любого @entity_type  %bundle

en: View own %bundle @entity_type
ru: Просмотр собственного %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
ru: Просматривать любой %bundle @entity_type

en: Activity type
ru: Тип упражнения

en: Unprocessed
ru: Необработано

en: Edit settings
ru: Редактировать настройни

en: Add a contact
ru: Добавить контакт

en: Source entity
ru: Исходная сущность

en: Modified timestamp
ru: Время изменения

en: Activity types
ru: Типы упражнений

en: There are no reports to display at this time.
ru: Нет отчётов для отображения.

en: Signature format
ru: Формат подписи

en: Init
ru: Инициализация
