CRM Core (7.x-1.1) - en to fa translation catalogue (132 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: delete
fa: حذف

en: title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: Login
fa: ورود

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Link
fa: پیوند

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Theme
fa: پوسته

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Picture
fa: تصویر

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: The subject of the message.
fa: موضوع پیغام.

en: Active
fa: فعال

en: Contacts
fa: مخاطبین

en: Score
fa: امتیاز

en: Signature
fa: امضا

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Contains
fa: شاملِ

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: General
fa: عمومی

en: here
fa: اینجا

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Role
fa: نقش

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Operator
fa: عملگر

en: Equals
fa: مساوی

en: Threshold
fa: آستانه

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Activity
fa: فعالیت

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: open
fa: باز

en: revert
fa: بازگشت

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: Relationships
fa: روابط

en: relationships
fa: روابط

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Remove field
fa: حذف فیلد

en: Participants
fa: مشارکت‌کننده‌گان

en: Extension
fa: پسوند

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Organization
fa: سازمان

en: Node author
fa: نویسنده گره

en: Country code
fa: کد کشور

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Any
fa: هر

en: About
fa: درباره

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: @type %title has been deleted.
fa: @type %title حذف شد.

en: Activities
fa: فعالیت‌ها

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Contact Information
fa: اطلاعات تماس

en: Add a new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: The message that should be sent.
fa: پیغامی که باید فرستاده شود

en: contact
fa: تماس

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: Structure
fa: ساختار

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Primary email
fa: پست الکترونیکی اصلی

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: Administer @entity_type
fa: مدیریت @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد که هر کنشی را بر روی @entity_type اجرا کنند.

en: Create @entity_type of any type
fa: ايجاد @entity_type از هر نوع

en: Edit own @entity_type of any type
fa: ویرایش @entity_type خود از هر نوعی

en: Edit any @entity_type of any type
fa: ویرایش هر @entity_type از هر نوعی

en: View own @entity_type of any type
fa: مشاهده‌ی @entity_type خود از هر نوعی

en: View any @entity_type of any type
fa: مشاهده‌ی هر @entity_type از هر نوعی

en: Create %bundle @entity_type
fa: ایجاد @entity_type از نوع %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
fa: ویرایش @entity_type های خود از نوع %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
fa: ویرایش هر @entity_type از نوع %bundle

en: View own %bundle @entity_type
fa: مشاهده‎ی @entity_type های خود از نوع %bundle

en: View any %bundle @entity_type
fa: مشاهده‎ی هر @entity_type از نوع %bundle
