CRM Core (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (108 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: delete
id: hapus

en: title
id: judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Go
id: Cari

en: view
id: tampilan

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Theme
id: Tema

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Active
id: Aktif

en: Score
id: Skor

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Items
id: Item

en: General
id: Umum

en: here
id: di sini

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Role
id: Peran

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Features
id: Fitur

en: Activity
id: Aktifitas

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: open
id: terbuka

en: revert
id: kembalikan

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: New
id: Baru

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: relationships
id: hubungan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Remove field
id: Hapus bidang

en: Extension
id: Ekstension

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Field Type
id: Jenis field

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Field mapping
id: Petakan field

en: Any
id: Setiap

en: User Role
id: Peran Pengguna

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: Field options
id: Opsi field

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: Uses
id: Penggunaan

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Dashboard
id: Dasbor

en: contact
id: kontak

en: Also look for a node and use the node author
id: Juga cari node dan gunakan penulis node

en: manage fields
id: kelola field

en: Structure
id: Struktur

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Recent log messages
id: Pesan-pesan log terakhir

en: Field item
id: Item bidang
