CRM Core (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (143 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Link
ja: リンク

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Theme
ja: テーマ

en: Unknown
ja: 不明

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Imported
ja: インポート済

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Active
ja: アクティブ

en: Score
ja: 得点

en: Signature
ja: 署名

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Items
ja: アイテム

en: General
ja: 全般

en: here
ja: こちら

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Role
ja: 役割

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Operator
ja: オペレータ

en: Threshold
ja: しきい値

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Features
ja: フィーチャー

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: open
ja: オープン

en: revert
ja: 戻す

en: Date created
ja: 作成日時

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: New
ja: 新

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: Relationship types
ja: リレーションシップタイプ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Remove field
ja: フィールドを削除

en: Participants
ja: 参加者

en: Extension
ja: 拡張子

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Organization
ja: 会社

en: Node author
ja: ノード作成者

en: Country code
ja: 国コード

en: Add relationship
ja: リレーションシップを追加

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: Any
ja: いずれか

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: About
ja: アバウト

en: Reports
ja: レポート

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: @type %title has been deleted.
ja: @type %title が削除されました。

en: New import
ja: 新しいインポート

en: Field options
ja: フィールドのオプション

en: Importing
ja: インポート

en: Delete relation
ja: 関連を削除する

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Start import
ja: インポート開始

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Uses
ja: 機能

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Add a new rule
ja: ルールを追加

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: The message that should be sent.
ja: 送信されるメッセージ。

en: contact
ja: コンタクト

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: References
ja: 参照

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: Design
ja: デザイン

en: Structure
ja: サイト構築

en: Unique
ja: ユニーク

en: Full content
ja: 全文

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: display fields
ja: フィールドの表示

en: Field item
ja: フィールド項目

en: Reverse label
ja: 反対方向のラベル

en: Reverse label of the relation type. This is used as the predicate by formatters of directional relations, when you need to display the reverse direction (ie. from the target entity to the source entity). If this is not supplied, the forward label is used.
ja: リレーションタイプの反対ラベルです。あなたが逆方向（つまり、対象のエンティティからもとのエンティティに）を表示する必要がある場合、これは、指向性の関係のフォーマッタによって述語として使用されます。これが指定されていない場合は、前方ラベルが使用されます。

en: Could not save to map table due to NULL value for key field !field
ja: キーフィールド !field の値が NULL のため、マップテーブルを保存できません

en: Edit settings
ja: 設定を編集

en: Modified timestamp
ja: 変更日時のタイムスタンプ

en: Edit relation
ja: 関連を編集する

en: Signature format
ja: 署名のフォーマット

en: Init
ja: 整数
