CRM Core Profile (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Block Title
id: Judul Blok

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Block title
id: Judul blok

en: Edit
id: Sunting

en: Message
id: Pesan

en: Country
id: Negara

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Path
id: Jalur

en: Display
id: Tampilan

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Create
id: Buat

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: State
id: Status

en: Clone
id: Kloning

en: Profile name
id: Nama profil

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Match type
id: Jenis yang sesuai

en: Permissions
id: Izin

en: Add new profile
id: Tambah profil baru

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Page path
id: Path halaman

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Address 1
id: Alamat 1

en: Structure
id: Struktur

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Use absolute link (begins with "http://")
id: Gunakan tautan absolut (dimulai dengan "http: //")

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Create a page
id: Buat halaman

en: Create a block
id: Buat sebuah blok
