CRM Core Volunteer Demo (7.x-0.7) - en to da translation catalogue (1174 entries)

en: Pages
da: Sider

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Request new password via e-mail.
da: Bestil ny adgangskode via e-mail.

en: approve
da: godkend

en: Submit
da: Indsend

en: Value
da: Værdi

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Remove
da: Fjern

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktiver

en: Disable
da: Deaktiver

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer.

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: updated
da: opdateret

en: Overview
da: Overblik

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Number
da: Antal

en: No log messages available.
da: Ingen log-beskeder til rådighed.

en: - None -
da: - Ingen -

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: edit container
da: redigér beholder

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Session opened for %name.
da: Session åbnet for %name.

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Add
da: Tilføj

en: History
da: Historik

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: edit forum
da: redigér forum

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
da: Ønsker du at slette forummet %name?

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Node type
da: Indholdstype

en: search
da: søg

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: actions
da: Aktionen

en: aggregator
da: indsamler

en: Add forum
da: Tilføj forum

en: Add term
da: Tilføj ord

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Timestamp
da: Tidspunkt

en: Access log settings
da: Tilgangslog

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: Unassign
da: Fjern

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Picture
da: Billede

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: file
da: fil

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Create
da: Opret

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: All
da: Alle

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Page title
da: Sidetitel

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Page
da: Side

en: Configuration saved.
da: Indstillinger gemt

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Host
da: Værtsnavn

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Manual update check
da: Søg manuelt efter opdateringer

en: Check manually
da: Manuelt tjek

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Drupal core update status
da: Opdateringsstatus for Drupal-kernen

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Comment ID
da: Kommentar ID

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Placering

en: Title field label
da: Navn på titelfelt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Explanation
da: Forklaring

en: Selection options
da: Valgmuligheder

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Role name
da: Navn

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Vote
da: Stem

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Opførsel

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: Categorize
da: Kategoriser

en: Performance
da: Ydelse

en: This field is required.
da: Feltet er obligatorisk.

en: Last reply
da: Sidste svar

en: Code
da: Kode

en: Owner
da: Ejer

en: Recipient
da: Modtager

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Remove a role from the selected users
da: Fjern en rolle fra de valgte brugere

en: node
da: indholdselement

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: May
da: maj

en: Other
da: Anden

en: Text color
da: Tekstfarve

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Jump to the first new comment of this posting.
da: Gå til den første nye kommentar til indlægget.

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Add a new comment to this page.
da: Tilføj en kommentar til siden.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
da: Bidrag med dine tanker og meninger om dette indlæg.

en: reset
da: gendan

en: String
da: Tekst

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cachelevetid

en: Default front page
da: Standardforside

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Filters
da: Filtre

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Preformatted
da: Præformateret

en: reply
da: svar

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: The field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Protocol
da: Protokol

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
da: Aktiver caching af sider for anonyme brugere og vælg indstillinger for båndbreddeoptimering af CSS og JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Arabic
da: Arabisk

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Spanish
da: Spansk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Token
da: Symbol

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke, og bruges kun hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: Remove items
da: Fjern elementer

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: ‹ previous
da: « forrige

en: next ›
da: næste »

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Node title
da: Titel

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: Upload picture
da: Upload billede

en: Language file
da: Sprogfil

en: published
da: udgivet

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Show only users where
da: Vis kun brugere hvor

en: Member for
da: Medlem i

en: No users selected.
da: Ingen brugere valgt.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
da: Opdaget forsøg på at ændre beskyttede felter.

en: Select all rows in this table
da: Vælg alle rækker i tabellen

en: Deselect all rows in this table
da: Fravælg alle rækker i tabellen

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Makroer

en: Deleted
da: Slettet

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Locale settings
da: Lokalitet

en: Configure block
da: Indstil blok

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Posts
da: Indlæg

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: None.
da: Ingen

en: Revert
da: Gendan

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Log out
da: Log ud

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: profile
da: profil

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Create new account
da: Opret konto

en: role
da: rolle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: list terms
da: vis ord

en: add terms
da: tilføj ord

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet

en: Are you sure you want to delete the term %title?
da: Ønsker du at slette ordet %title?

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: No statistics available.
da: Ingen statistik til rådighed.

en: Last run !time ago
da: Sidst kørt for !time siden

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Syndicate
da: Udgiv

en: Forums
da: Forummer

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: No forums defined
da: Ingen forummer oprettet

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: Permissions
da: Tilladelser

en: permission
da: tilladelse

en: Link color
da: Linkfarve

en: System default
da: Standard

en: Menu settings
da: Menuindstillinger

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Redirect to URL
da: Omdirigér til URL

en: details
da: detaljer

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
da: Brugernavnet på brugeren som skal tildeles ejerskab.

en: Manage the actions defined for your site.
da: Håndtér sitets handlinger.

en: Delete action
da: Slet handling

en: The action has been successfully saved.
da: Handlingen er blevet gemt.

en: Deleted action %aid (%action)
da: Handling %aid (%action) slettet

en: Action '%action' added.
da: Handling '%action' tilføjet.

en: Remove orphaned actions
da: Fjern løsrevne handlinger

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: comment
da: kommentar

en: Delete comments
da: Slet kommentarer

en: not published
da: ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Protected
da: Beskyttet

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: not sticky
da: ikke klæbrig

en: sticky
da: klæbrig

en: not promoted
da: ikke forfremmet

en: promoted
da: forfremmet

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: date
da: dato

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: The specified date is invalid.
da: Den angivne dato er ugyldig.

en: Password strength:
da: Adgangskodekvalitet:

en: Passwords match:
da: Adgangskoder er ens:

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Underlined
da: Understreget

en: Delete role
da: Slet rolle

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: List menus
da: Vis menuer

en: Customize menu
da: Tilpas menu

en: English name
da: Engelsk navn

en: Native name
da: Lokalt navn

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Form name
da: Feltnavn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
da: Titlen på det nye felt. Titlen vises til brugeren. Et eksempel på en titel er "Yndlingsfarve".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
da: En valgfri forklaring til det nye felt. Forklaringen vises til brugeren.

en: Save field
da: Gem felt

en: Blocks
da: Blokke

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
da: Bestem hvilke blokke der vises i sitets sidepaneler og andre regioner.

en: Delete block
da: Slet blok

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
da: Brugerne kan bestemme om blokken er synlig.

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
da: Vis kun denne blok til udvalgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil alle brugere kunne se blokken.

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Save block
da: Gem blok

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Block body
da: Indhold

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: Menus
da: Menuer

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: edit vocabulary
da: redigér ordforråd

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Add field
da: Tilføj felt

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: Theme-engine-specific settings
da: Tema-motor-specifikke indstillinger

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Permission
da: Tilladelse

en: @module module
da: @module modul

en: Incompatible with this version of PHP
da: Inkompatibel med denne version af PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Modulet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
da: Din signatur vises under dine kommentarer.

en: Save content type
da: Gem indholdstype

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Language code
da: Sprogkode

en: Save role
da: Gem rolle

en: Menu link title
da: Titel

en: There was an error saving the menu link.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gemme menu-linket.

en: Menu name
da: Navn

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
da: Ønsker du at slette menuen %title?

en: Number of users to display
da: Antal brugere der vises

en: Profiles
da: Profiler

en: Edit container
da: Redigér beholder

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: @user's picture
da: @users billede

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: KB
da: kB

en: New forum topics
da: Nye emner

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: Preview trimmed version
da: Gennemse beskåret version

en: Preview full version
da: Gennemse fuld version

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: OpenID redirect
da: OpenID omdirigering

en: OpenID Login
da: OpenID log ind

en: Delete OpenID
da: Slet OpenID

en: Log in using OpenID
da: Log ind med OpenID

en: Cancel OpenID login
da: Fortryd OpenID log ind

en: What is OpenID?
da: Hvad er OpenID?

en: OpenID login failed.
da: OpenID log ind mislykkedes.

en: OpenID login cancelled.
da: OpenID log ind annulleret.

en: Successfully added %identity
da: %identity tilføjet

en: Add an OpenID
da: Tilføj en OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
da: Den angivne OpenID bruges allerede på sitet.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
da: Er du sikker på at du vil slette OpenID %authname for %user?

en: OpenID deleted.
da: OpenID slettet.

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Rearrange
da: Sorter filtre

en: Show only items where
da: Vis kun elementer hvor

en: No comments available.
da: Ingen kommentarer tilgængelige.

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: You must specify a valid role name.
da: Du skal angive et gyldigt rollenavn.

en: The role has been added.
da: Rolle tilføjet.

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: The content type %name has been deleted.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Deleted content type %name.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Clean URLs
da: Rene URLer

en: My account
da: Min konto

en: Number of topics
da: Antal emner

en: Active forum topics
da: Aktive emner

en: Read the latest forum topics.
da: Læs de seneste emner.

en: User activity
da: Brugeraktivitet

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
da: Kategorien som feltet skal være en del af. Kategorier bruges til at gruppere felter logisk. Et eksempel på en kategori er "Personlig information".

en: The user must enter a value.
da: Feltet <em>skal</em> udfyldes.

en: Visible in user registration form.
da: Feltet vises på indmeldelsesformularen.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Maximum number of currently online users to display.
da: Hvor mange brugere skal der maksimalt vises.

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Finnish
da: Finsk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Polish
da: Polsk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: The file could not be created.
da: File kan ikke oprettes.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: Account
da: Konto

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: E-mail addresses to notify when updates are available
da: E-mail-adresser der underrettes når opdateringer er tilgængelige

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
da: Når dit site leder efter opdateringer og finder nye udgivelser, kan det give besked pr. e-mail til en række brugere. Indtast hver adresse på en separat linje. Hvis feltet er tomt sendes der ingen e-mail.

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: All newer versions
da: Alle nyere versioner

en: Only security updates
da: Kun sikkerhedsopdateringer

en: %email is not a valid e-mail address.
da: %email er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
da: %emails er ikke gyldige e-mail-adresser.

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige.

en: Not secure!
da: Ikke sikker!

en: Revoked!
da: Tilbagekaldt!

en: Unsupported release
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Can not determine status
da: Kan ikke afgøre status.

en: (version @version available)
da: (version @version tilgængelig)

en: See the available updates page for more information:
da: Se listen over opdateringer for mere information:

en: New release(s) available for !site_name
da: Nye opdateringer tilgængelige for !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der findes en sikkerhedsopdatering til din version af Drupal. Du bør opgradere så hurtigt som muligt.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er blevet tilbagekald og kan ikke længere hentes. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er blevet tilbagekaldt. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til din version af Drupal. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
da: Se siden med <a href="@available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for mere information.

en: Project not secure
da: Projekt ikke sikkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er markeret usikkert af Drupal sikkerhedsgruppe, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project revoked
da: Projekt tilbagekaldt

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er tilbagekaldt, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project not supported
da: Projekt ikke understøttet

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er ikke længere understøttet, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: No available releases found
da: Ingen udgivelser til rådighed

en: Release revoked
da: Udgivelse tilbagekaldt

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse er blevet tilbagekaldt og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Release not supported
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse understøttes ikke og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Invalid info
da: Ugyldig information

en: Security update required!
da: Sikkerhedsopdatering påkrævet!

en: Not supported!
da: Ikke understøttet!

en: Recommended version:
da: Anbefalet version:

en: Security update:
da: Sikkerhedsopdatering:

en: Latest version:
da: Seneste version:

en: Development version:
da: Udviklingsversion:

en: Also available:
da: Også tilgængelig:

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
da: Dette ordforråd bruges af forummer. Nogle af de almindelige ordforrådsmuligheder er blevet fjernet.

en: Leave shadow copy
da: Efterlad kopi

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
da: Hvis du flytter emnet, kan du oprette et link fra den gamle til den nye placering.

en: Container name
da: Beholdernavn

en: forum container
da: forumbeholder

en: Created new @type %term.
da: Nyt @type %term oprettet.

en: The @type %term has been updated.
da: @type %term opdateret.

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholdende sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholdende ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Content ranking
da: Rangliste

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: De følgende tal bestemmer hvilke egenskaber søgefunktionen skal vægte højest når søgeresultaterne sorteres. Højere tal betyder større indflydelse, nul betyder at egenskaben ignoreres. Hvis du ændrer tallene skal søgeindekset ikke genopbygges. Ændringerne har øjeblikkelig virkning.

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
da: Skift til visning med beskrivelser.

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: Compress layout by hiding descriptions.
da: Skift til visning uden beskrivelser.

en: Color set
da: Farvevalg

en: Maximum link text length
da: Maksimal længde af link-tekst

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
da: URLer, der er længere end det angive antal tegn, beskæres. Linket forbliver intakt, men teksten bliver forkortet.

en: Reports
da: Rapporter

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Toggle display
da: Vælg visning

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Web server
da: Webserver

en: The content access permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: Ukendt brugernavn eller adgangskode. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
da: Stack overflow: for mange kald til actions_do(). Afbryder handlingen for at forhindre yderligere rekursion.

en: Action %action saved.
da: Handling '%action' gemt.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
da: Du kan fortsætte til siden <a href="@url">triggers</a> for at knytte handlingerne til systemhændelser.

en: Manage actions
da: Håndtér handlinger

en: Configure an advanced action
da: Indstil en avanceret handling

en: Delete an action.
da: Slet en handling.

en: Remove orphans
da: Fjern forældreløse

en: Choose an advanced action
da: Vælg en avanceret handling

en: Action type
da: Handlingstype

en: Are you sure you want to delete the action %action?
da: Ønsker du at slette handlingen %action?

en: Action %action was deleted
da: Handlingen %action slettet

en: Deleted orphaned action (%action).
da: Forældreløs handling slettet  (%action).

en: Choose an action
da: Vælg en handling

en: When cron runs
da: Når cron kører

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: When content is viewed by an authenticated user
da: Når indhold læses af en godkendt bruger

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Unpublish comment containing keyword(s)
da: Skjul kommentarer efter nøgleord

en: Block current user
da: Blokér aktuelle bruger

en: Ban IP address of current user
da: Bandlys aktuelle brugers IP adresse

en: Set @type %title to published.
da: @type %title sat til udgivet.

en: Set @type %title to unpublished.
da: @type %title sat til skjult.

en: Set @type %title to sticky.
da: @type %title sat til klæbrig.

en: Set @type %title to unsticky.
da: @type %title sat til ikke klæbrig.

en: Promoted @type %title to front page.
da: @type %title vises nu på forsiden.

en: Removed @type %title from front page.
da: @type %title fjernet fra forsiden.

en: Saved @type %title
da: @type %title gemt

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
da: Ejer af @type %title ændret til uid %name.

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
da: Når en kommentar ses af en godkendt bruger

en: Unpublished comment %subject.
da: Skjulte kommentarer

en: After a user has been deleted
da: Efter en bruger er slettet.

en: After a user has logged in
da: Efter en bruger er logget ind

en: After a user has logged out
da: Efter en bruger er logget ud

en: When a user's profile is being viewed
da: Når en brugerprofil vises

en: Blocked user %name.
da: Bruger %name blokeret.

en: Banned IP address %ip
da: IP adresse %ip blokeret

en: After saving a new term to the database
da: Efter et nyt ord er gemt i databasen

en: After saving an updated term to the database
da: Efter et opdateret ord er gemt i databasen

en: After deleting a term
da: Efter et ord er slettet

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: Lithuanian
da: Littauisk

en: Up to date translation
da: Oversættelse ajour

en: Outdated translation
da: Forældet oversættelse

en: Some required modules must be enabled
da: Nogle påkrævede moduler skal aktiveres

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Export template
da: Eksportér skabelon

en: Create @name
da: Opret @name

en: The custom menu %title has been deleted.
da: Menuen %title slettet.

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Delete content type
da: Slet indholdstype

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: notice
da: meddelelse

en: User account
da: Brugerkonto

en: File download
da: Fil download

en: Acronym
da: Akronym

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
da: Kan ikke overføre billedet. Mappen %directory eksisterer ikke, eller der kan ikke skrives til den.

en: The field has been updated.
da: Felt opdateret.

en: List, edit, or add user roles.
da: Vis, tilføj og redigér brugerroller.

en: edit role
da: redigér rolle

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Direction
da: Retning

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: Tak for din ansøgning om en konto. Din konto afventer godkendelse af en administrator.<br />I mellemtiden er din adgangskode og yderligere instruktioner blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Somali
da: Somalisk

en: Run cron
da: Kør cron

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess fil. Opret venligst en .htaccess fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi den overskrider %maxsize, som er den maksimale tilladte størrelse for overførte filer.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi overførslen ikke blev fuldført.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer af følgende typer er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
da: Kun JPEG-, PNG- og GIF-billeder er tilladt.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billede er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den filen %file til %destination.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
da: Håndterer kategorisering og klassifikation af indhold.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt. Eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger og understregninger.

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Status report
da: Statusrapport

en: Not writable
da: Ikke skrivbar

en: Revision information
da: Versioner

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: You are not authorized to post comments.
da: Du har ikke adgang til at skrive kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
da: Diskussionen er lukket: du kan ikke skrive nye kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
da: Du har ikke adgang til at se kommentarer

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
da: Ønsker du at slette kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
da: Ønsker du at slette kommentarerne og alle deres svar?

en: You have to specify a valid author.
da: Du skal angive en gyldig forfatter.

en: The name you used belongs to a registered user.
da: Du har brugt et navn der tilhører en registreret bruger.

en: The e-mail address you specified is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
da: Din hjemmesides URL er ikke gyldig. Den skal være fuldt kvalificeret, dvs. den skal være på formen <code>http://eksempel.com/mappe/</code>.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: File system
da: Filsystem

en: Enter your @s username.
da: Indtast dit @s brugernavn.

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
da: Kommentar: uautoriseret kommentar indsendt eller kommentar indsendt til lukket indholdselement %subject.

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: Link title
da: Linktitel

en: You do not have any administrative items.
da: Du har ingen administrationselementer.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
da: Der er et eller flere problemer med din Drupal-installation. Se <a href="@status">statusrapporten</a> for yderligere information.

en: Help topics
da: Emner

en: Help is available on the following items:
da: Der findes hjælp til følgende emner:

en: No help is available for module %module.
da: Ingen hjælp tilgængelig for modulet %module.

en: @module administration pages
da: @modules' administrationssider

en: Translate interface
da: Oversættelse

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: Delete string
da: Slet tekststreng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
da: Ønsker du at slette sproget %name?

en: The language %locale has been removed.
da: Sproget %locale fjernet.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
da: Er du sikker på at du vil slette teksten "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
da: Hvis du sletter denne tekst slettes også alle oversættelser af teksten på alle sprog. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
da: Mappen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre mappens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Currently using !item !version
da: Bruger !item !version

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
da: Ny konto oprettet for <a href="@url">%name</a>. Ingen e-mail sendt.

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: An error has occurred.
da: Der er opstået en fejl.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
da: Fortsæt til <a href="@error_url">fejl-siden</a>

en: HTTP POST is required.
da: HTTP POST påkrævet.

en: 0 sec
da: 0 sek

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: This login can be used only once.
da: Dette logind kan kun bruges én gang.

en: The translation import of %filename failed.
da: Import af oversættelsen %filename mislykkedes.

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
da: Prøver at køre cron igen selvom det allerede kører.

en: Cron run completed.
da: Cron-opgave fuldført.

en: HTTP request status
da: HTTP forespørgselsstatus

en: Fails
da: Mislykkes

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Language name
da: Sprognavn

en: Edit language
da: Redigér sprog

en: The content type %name has been updated.
da: Indholdstypen %name opdateret.

en: The content type %name has been added.
da: Indholdstypen %name tilføjet.

en: Catalan
da: Catalansk

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: The requested page could not be found.
da: Den ønskede side findes ikke.

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: Update notifications
da: Opdateringer

en: Removed orphaned action '%action' from database.
da: Løsreven handling '%action' fjernet fra databasen.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
da: Cron overskred tidsfristen og er blevet afbrudt.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn men må ikke være længere en %max tegn.

en: GD2 image manipulation toolkit
da: GD2 billedbehandling

en: The GD toolkit is installed and working properly.
da: GD2-værktøjet er installeret og virker korrekt.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
da: Det indbyggede GD2 værktøj kræver at php modulet GD er installeret og indstillet korrekt. Se <a href="@url">PHPs billeddokumentation</a> for yderligere information.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
da: JPEG kvalitet skal være et tal mellem 0 og 100.

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Predefined language
da: Foruddefineret sprog

en: Custom language
da: Brugerdefineret sprog

en: Add custom language
da: Tilføj brugerdefineret sprog

en: Save language
da: Gem sprog

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
da: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>-gyldig sprogidentifikation. Sprogkoder består typisk af en landekode, og eventuelt en skrivemåde eller regional variant. <em>F.eks.: "en", "en-US" og "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
da: Sprognavn på Engelsk

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
da: Sprogets navn på Engelsk. Kan oversættes til alle sprog.

en: Native language name
da: Lokalt sprognavn

en: Name of the language in the language being added.
da: Sprogets navn.

en: Language domain
da: Sprogdomæne

en: Direction that text in this language is presented.
da: Sprogets tekstretning.

en: The language %language (%code) already exists.
da: Sproget %language (%code) findes allerede.

en: Invalid language code.
da: Ugyldig sprogkode.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
da: Sproget %language er blevet tilføjet og kan nu tages i brug. Se <a href="@locale-help">online-hjælpen</a> for yderligere information.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
da: Domæne og stipræfiks kan ikke kombineres.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
da: Domænet (%domain) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
da: Kun standardsproget kan have tomt domæne og præfiks.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
da: Præfikset (%prefix) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: The English language cannot be deleted.
da: Sproget Engelsk kan ikke slettes.

en: The default language cannot be deleted.
da: Standardsproget kan ikke slettes.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
da: Sletter du sproget slettes alle tilhørende data, og alle indlæg på dette sprog bliver markeret som sprogneutrale. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Language negotiation configuration saved.
da: Indstillinger for sprogforhandling gemt.

en: English (built-in)
da: Engelsk (indbygget)

en: String contains
da: Tekststreng indeholder

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
da: Lad feltet stå tomt for at vise alle tekster. Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: English (provided by Drupal)
da: Engelsk (stillet til rådighed af Drupal)

en: Search in
da: Søg i

en: Both translated and untranslated strings
da: Både oversatte og uoversatte tekster

en: Only translated strings
da: Kun oversatte tekster

en: Only untranslated strings
da: Kun uoversatte tekster

en: Limit search to
da: Begræns søgning til

en: All text groups
da: Alle tekstgrupper

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: Import translation
da: Importér oversættelse

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
da: En gettext Portable Object (<em>.po</em>) fil.

en: Import into
da: Importér til

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
da: Vælg hvilket sprog du ønsker at tilføje teksterne til. Hvis du vælger et sprog der endnu ikke er oprettet, vil det blive tilføjet.

en: Text group
da: Tekstgruppe

en: Imported translations will be added to this text group.
da: Importerede oversættelser tilføjes til denne tekstgruppe.

en: The language %language has been created.
da: Sproget %language oprettet.

en: Export translation
da: Eksportér oversættelse

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
da: Vælg hvilket sprog der skal eksporteres i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
da: Opret en Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) fil med alle grænsefladetekster fra Drupals lokaliseringsdatabase.

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
da: Den indsendte tekststreng indeholder ugyldig HTML: %string

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The string has been removed.
da: Tekst fjernet.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
da: Oversættelse importeret. %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster slettet.

en: Importing interface translations
da: Importerer oversættelse af brugergrænseflade

en: Starting import
da: Starter import

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
da: Forsøg på at indsende oversættelse med ugyldig HTML: %string

en: The %language language (%code) has been created.
da: Sproget %language (%code) oprettet.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Exported %locale translation file: %filename.
da: %locale oversættelse eksporteret: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
da: Oversættelse eksporteret: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language opdateret.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language oprettet.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language slettet, da der ikke findes nogen oversættelser til sproget.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
da: Der opstod en fejl under oprettelsen af JavaScript oversættelsensfilen for sproget %language.

en: Abkhazian
da: Abkhaziansk

en: Avestan
da: Avestansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Avar
da: Avarisk

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Belarusian
da: Belarussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Old Slavonic
da: Slavisk

en: Welsh
da: Walisisk

en: Maldivian
da: Maldivisk

en: Estonian
da: Estonsk

en: Basque
da: Baskisk

en: Persian
da: Persisk

en: Faeroese
da: Færøsk

en: Frisian
da: Frisisk

en: Irish
da: Irsk

en: Scots Gaelic
da: Gælisk, Skotsk

en: Galician
da: Galicisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Greenlandic
da: Grønlandsk

en: Cambodian
da: Cambodiansk

en: Kashmiri
da: Kashmirsk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Cornish
da: Cornisk

en: Luxembourgish
da: Luxembourgsk

en: Laothian
da: Laothisk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Moldavian
da: Moldavisk

en: Malay
da: Malaysisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: North Ndebele
da: Ndebele (nord)

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: South Ndebele
da: Ndele (syd)

en: Ossetian
da: Ossetisk

en: Portuguese, Portugal
da: Portugisisk, Portugal

en: Portuguese, Brazil
da: Portugisisk, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
da: Rhaeto-Romansk

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sindhi
da: Sardinsk

en: Northern Sami
da: Samisk

en: Serbo-Croatian
da: Serbo-kroatisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Sudanese
da: Sudanesisk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Turkmen
da: Turkmenisk

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Uzbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Chinese, Simplified
da: Kinesisk, simplificeret

en: Chinese, Traditional
da: Kinesisk, traditionelt

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
da: Fejl ved afsendelse af e-mail (fra %from til %to).

en: sort ascending
da: sorter stigende

en: sort descending
da: sorter faldende

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
da: Standard PHP: handlinger på Unicode tekststrenge efterlignes så godt som muligt. Installer PHPs <a href="@url">mbstring udvidelse</a> for bedre understøttelse af Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Overdefinering af multibyte tekstfunktioner er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte uddata er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: PHP Mbstring Extension
da: PHP mbstring-udvidelse

en: Unicode library
da: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
da: Kan ikke konvertere XML-kodningen %s til UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
da: Kodningen %s understøttes ikke. Installer venligst iconv, GNU recode eller mbstring til PHP.

en: Parse error. Not well formed
da: Fortolkningsfejl. Ikke velformet

en: Parse error. Request not well formed.
da: Fortolkningsfejl. Forespørgsel ikke velformet.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
da: Serverfejl. Ugyldig XML-RPC. Forespørgsel skal være et methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
da: Serverfejl. Den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
da: Serverfejl. Forkert antal parametre.

en: Server error. Invalid method parameters.
da: Serverfejl. Ugyldige parametre.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
da: Serverfejl. Den forespurgte funktion @method eksisterer ikke.

en: Invalid syntax for system.multicall.
da: Ugyldig syntaks for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
da: Rekursive kald til system.multicall er forbudt.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
da: Serverfejl. Signaturen til den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
da: Blokken %info blev knyttet til den ugyldig region %region og er blevet deaktiveret.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
da: Ændringerne bliver ikke gemt før du trykker på knappen <em>Gem blokke</em>.

en: Base color
da: Grundfarve

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Header bottom
da: Sidehovede bund

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
da: PHP har ikke nok hukommelse til at ændre dette farveskema. Du skal bruge mindst %size mere. Se <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for yderligere information.

en: Delete the selected comments
da: Slet de valgte kommentarer

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: Top 'page not found' errors
da: Hyppige 'side ikke fundet'-fejl

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: Top 'access denied' errors
da: Hyppige 'adgang nægtet'-fejl

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: No roles may use this format
da: Ingen roller kan bruge dette format

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML tags: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
da: Ankre bruges til at lave links til andre sider.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
da: Linjeskift-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at tilføje ekstra linjeskift. Dette tag optræder ikke i et start/slut par som alle andre tags. Brug det ekstra "/"-tegn i tagget for at sikre kompatibilitet med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
da: Tekst med <br />linjeskift

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
da: Afsnits-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at indsætte ekstra afsnit.

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Strong
da: Stærk

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Cited
da: Citeret

en: Coded text used to show programming source code
da: Kode bruges til at vise kildekode

en: Coded
da: Kode

en: Bolded
da: Fed

en: Italicized
da: Kursiv

en: Superscripted
da: Hævet

en: <sup>Super</sup>scripted
da: <sup>Hævet</sup>tekst

en: Subscripted
da: Sænket

en: <sub>Sub</sub>scripted
da: <sub>Sænket</sub>tekst

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
da: <abbr title="Forkortelse">Forkort.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
da: <acronym title="Tre-Bogstavs Forkortelse">TBF</acronym>

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: Quoted inline
da: Citat

en: Table header
da: Tabelhovede

en: Table cell
da: Tabelcelle

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Ordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Uordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
da: Definitionslister svarer til de andre HTML lister. &lt;dl&gt; startet definitionslisten, &lt;dt&gt; starter et ord og &lt;dd&gt; starter beskrivelsen af ordet.

en: First term
da: Første ord

en: First definition
da: Første definition

en: Second term
da: Andet ord

en: Second definition
da: Anden definition

en: Subtitle three
da: Underrubrik tre

en: Subtitle four
da: Underrubrik fire

en: Subtitle five
da: Underrubrik fem

en: Subtitle six
da: Underrubrik seks

en: Tag Description
da: Beskrivelse af mærke

en: You Type
da: Du indtaster

en: You Get
da: Du får

en: No help provided for tag %tag.
da: Ingen hjælp tilgængelig for mærket %tag.

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Character Description
da: Tegn

en: Lines and paragraphs break automatically.
da: Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
da: Linjer og afsnit genkendes automatisk. Linjeskift-tagget &lt;br/&gt; samt  afsnits-taggene &lt;p&gt; og &lt;/p&gt; indsættes automatisk. Hvis afsnit ikke genkendes skal du blot indsætte et par tomme linjer.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
da: Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
da: Indstil hvordan brugergenereret indhold filtreres, inklusive tilladte HTML tags. Muliggør aktivering af filtre fra forskellige moduler.

en: Compose tips
da: Vejledning

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
da: Kort men sigende navn for denne samling af diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
da: Forummer vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (forummer med samme vægt vises alfabetisk).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
da: Kort men sigende navn for denne samling af forummer.

en: Description and guidelines for forums within this container.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummer i denne beholder.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
da: Beholdere vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (beholdere med samme vægt vises alfabetisk).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
da: Sletter du et forum eller en beholder slettes alle underforummer. Gå til <a href="@content">Indhold</a> for at slette indlæg i forummet. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
da: Beholdere vises normalt i toppen af dit forum, men du kan også placere en beholder inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
da: Forummer kan placeres på det øverste niveau (roden) eller inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@forum">forummer</a> for yderligere information.

en: Forum topic
da: Forumemne

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
da: Denne side viser en oversigt over tekster, som kan oversættes. Drupal viser teksterne i grupper. Moduler kan definere yderligere grupper af tekst som kan oversættes. Fordi tekstgrupper gør det muligt at gruppere beslægtede tekster, bruges de ofte til at fokusere oversættelsesindsatsen på bestemte dele af Drupals grænseflade.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
da: Bemærk at <em>.po</em>-filer i oversættelsespakker importeres automatisk når nye moduler og temaer aktiveres og når nye sprog tilføjes. Da siden her kun kan importere én <em>.po</em>-fil ad gangen kan det være nemmere at hente og udpakke en oversættelsespakke i din Drupal installationsmappe og <a href="@language-add">tilføje sproget</a>  (hvilket automatisk importerer alle sprogets <em>.po</em>-filer). Oversættelsespakker kan hentes fra <a href="@translations">Drupals oversættelsesside</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
da: Denne side eksporterer oversatte tekster fra dit site. Eksporten kan være i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format, som inkludere både den oprindelige tekst og oversættelsen (bruges til at dele oversættelser med andre), eller i Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) format, som kun indeholder de originale tekster (bruges til at oprette nye oversættelser med en Gettext-editor).

en: Built-in interface
da: Indbygget grænseflade

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: This account's default language for e-mails.
da: Kontoens standardsprog for e-mails.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
da: Et sti-alias for et specifikt sprog bruges altid når der vises indhold på det pågældende sprog, og det tilsidesætter sti-aliaser for <em>alle sprog</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: Configure languages for content and the user interface.
da: Indstil sprog for indhold og brugergrænseflade.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
da: Oversæt den indbyggede grænseflade og anden tekst.

en: Submission form settings
da: Redigeringsformular

en: This content type does not have a title field.
da: Denne indholdstype har ikke et titelfelt.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: The human-readable name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede i brug.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
da: Ønsker du at slette indholdstypen %type?

en: Added content type %name.
da: Indholdstype %name tilføjet.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
da: Ønsker du at gendanne tilladelser?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
da: Handlingen gendanner alle tilladelser og kan tage lang tid. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: language
da: sprog

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
da: Den beskårne version af dit indlæg viser hvordan det vil se ud når indlægget vises på forsiden eller udgives i et feed. <span class="no-js">Du kan indsætte afgrænsningen "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegn) for at angive hvor beskæringen skal foretages.</span>

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
da: versionen af @type %title fra %revision-date er blevet gendannet.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
da: Version af @type %title fra %revision-date slettet.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
da: Indholdstilladelser skal genopbygges.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
da: <strong>Konfigurér dit site</strong> Når du er logget ind kan du gå til <a href="@admin">administrationssiderne</a> hvor du kan <a href="@config">indstille og tilpasse</a> alle aspekter af dit site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
da: <strong>Aktivér ekstra funktionalitet</strong> Gå derefter til <a href="@modules">modullisten</a> og aktivér de funktioner, der svarer til dine behov. Du kan finde flere moduler på <a href="@download_modules">Drupal.org</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
da: <strong>Tilpas sitets design</strong> Du kan ændre sitets udseende ved at gå til <a href="@themes">temasiderne</a>. Du kan vælge ét af de inkluderede temaer eller hente flere temaer fra <a href="@download_themes">Drupal.org</a>.

en: Rebuilding content access permissions
da: Genopbygger indholdstilladelser.

en: Content permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
da: Indholdstilladelser ikke genopbygget korrekt.

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
da: For at bruge OpenID skal du først oprette en identitet på en offentlig eller privat OpenID-server. Hvis du gerne vil oprette en OpenID kan du prøve at kontakte en af de <a href="@openid-providers">gratis offentlige udbydere</a>. Du kan lære mere om OpenID på <a href="@openid-net">dette website</a>.

en: OpenID identities
da: OpenID identiteter

en: Total votes: @votes
da: Antal stemmer: @votes

en: Profile fields have been updated.
da: Profilfelter opdateret.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
da: Ingen felter i kategorien. Hvis kategorien er tom når du gemmer, vil den blive slettet.

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
da: Feltets navn. Feltnavnet vises ikke til brugeren, men bruges internt i HTML-koden og URLer.
    Medmindre du er sikker på hvad du foretager dig, bør du indsætte <code>profil_</code> foran alle feltnavne for at undgå sammenfald med eksisterende feltnavne. Mellemrum og alle specialtegn undtagen bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt. Et eksempel på et navn er "profil_yndlingsfarve" eller måske blot "profil_farve".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
da: En liste over alle valgmuligheder. Skriv hvert valg på en separat linje. Eksempler på valg er "rød", "grøn", "blå", osv.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
da: Skjult profilfelt. Kun tilgængeligt for administratorer, moduler og temaer.

en: Private field, content only available to privileged users.
da: Privat felt, indhold kun tilgængeligt for brugere med særlig adgang.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen men ikke på medlemslisten.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen og på medlemslisten.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
da: Vægten bestemmer rækkefølgen felterne vises i. Lette felter "flyder" til toppen af kategorien.

en: Form will auto-complete while user is typing.
da: Aktiver autofuldførsel.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
da: For at øge sikkerheden er autofuldførelse af brugernavne deaktiveret for brugere som ikke har adgang til brugerprofiler.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
da: Det angivne feltnavn indeholder et eller flere ugyldige tegn. Mellemrum og alle andre specialtegn end bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne navn er reserveret af Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne kategorinavn er reserveret af Drupal.

en: The specified title is already in use.
da: Den angivne titel er i brug.

en: The specified name is already in use.
da: Det angivne navn er i brug.

en: A hidden field cannot be required.
da: Et skjult felt kan ikke være obligatorisk.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
da: Et skjult felt kan ikke vises på indmeldelsesformularen.

en: The field has been created.
da: Felt oprettet.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
da: Ønsker du at slette feltet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
da: Handlingen kan ikke fortrydes. Hvis brugerne har indtastet værdier i dette felt i deres profiler, vil de indtastede data blive slettet. Hvis du ønsker at beholde de indtastede værdier, kan du <a href="@edit-field">redigere feltet</a> og ændre det til et %hidden-field, så det kun er tilgængeligt for administratorer.

en: The field %field has been deleted.
da: Felt %field slettet.

en: Profile field %field added under category %category.
da: Profilfelt %field tilføjet i kategorien %category.

en: Profile field %field deleted.
da: Profilfelt %field slettet.

en: User list
da: Brugerliste

en: single-line textfield
da: tekstfelt

en: multi-line textfield
da: tekstområde

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: list selection
da: liste

en: freeform list
da: fri liste

en: Author information
da: Forfatterinformation

en: Link to full user profile
da: Henvisning til brugerprofil

en: Profile fields to display
da: Vis profilfelter

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
da: Vælg hvilke profilfelter du ønsker at vise i blokken. Kun felter der er defineret som offentlige i <a href="@profile-admin">indstillingerne</a> er til rådighed.

en: View full user profile
da: Vis full brugerprofil

en: About %name
da: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
da: Skriv hvert element på en ny linje eller adskil med kommaer. Ingen HTML tilladt.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Create customizable fields for your users.
da: Tilføj nye felter til brugerkonti.

en: Profile category autocomplete
da: Profilkategori autofuldførsel

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: Profile autocomplete
da: Profil autofuldfør

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Logo image settings
da: Logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
da: Vis følgende logo.

en: Use the default logo
da: Brug standardlogo.

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende logo.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som logo i stedet for standardlogoet.

en: Upload logo image
da: Upload logobillede

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
da: Dit genvejsikon eller 'favicon' vises i adresselinjen og bogmærkerne i de fleste browsere.

en: Use the default shortcut icon.
da: Brug standard genvejsikonet.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende genvejsikon.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som genvejsikon i stedet for standardikonet.

en: Upload icon image
da: Upload ikonbillede

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit genvejsikon.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
da: @module (<span class="admin-missing">mangler</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
da: Følgende moduler afinstalleres fra dit site og <em>alle data fra disse moduler går tabt!</em>

en: Confirm uninstall
da: Fortsæt afinstallering

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
da: Ønsker du at afinstallere ovennævnte?

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: The selected modules have been uninstalled.
da: De valgte moduler er blevet afinstalleret.

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403 (adgang nægtet) side

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404 (ikke fundet) side

en: Caches cleared.
da: Cacher tømt

en: Select an image processing toolkit
da: Vælg et værktøj til billedbehandling

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Cron run failed.
da: Cron-opgave mislykkedes.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Temaet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
da: Denne side viser dig alle tilgængelige administrative handlinger for hvert modul.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
da: Disse indstillinger gælder for alle temaer på sitet. Indstillinger i de enkelte temaer overskriver disse indstillinger.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
da: Blokken <em>Drevet af Drupal</em> er et valgfrit link til Drupals hjemmeside. Det er ikke et krav at sites bruger dette link, men det kan bruges til at vise støtte til Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
da: Her kan du finde en kort oversigt over dit Drupal-sites parametre og eventuelle problemer med din installation. Det kan være nyttigt at kopiere denne information til supportforespørgsler på drupal.org's forum og projekt fejlkøer.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
da: Kunne ikke slette midlertidig fil "%path" under oprydning

en: Compact mode
da: Kompakt visning

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
da: Vælg hvor Drupal skal gemme uploadede filer og hvordan de kan hentes.

en: Image toolkit
da: Billedværktøj

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
da: Vælg hvilket billedværktøj du ønsker at bruge.

en: RSS publishing
da: RSS-udgivelse

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Date and time lookup
da: Dato og tid opslag

en: Enable or disable clean URLs for your site.
da: Aktivér eller deaktivér rene URLer på sitet.

en: Clean URL check
da: Tjek rene URLer

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
da: Få en statusrapport og en oversigt over eventuelle problemer med sitet.

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
da: Din PHP-installation er for gammel. Drupal kræver minimum PHP %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
da: <em>register_globals</em> er slået til. Drupal kræver at denne indstilling slås fra. Dit er muligvis ikke sikkert når <em>register_globals</em> er slået til. Se <a href="http://php.net/configuration.changes">PHP manualen</a> for information om hvordan du ændrer denne indstilling.

en: Enabled ('@value')
da: Aktiveret ('@value')

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
da: Se <a href="@url">Drupal systemkrav</a> for yderligere information.

en: Not protected
da: Ikke beskyttet

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
da: Filen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre filens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@cron-handbook">cron</a> for yderligere information.

en: Cron has not run recently.
da: Cron har ikke kørt for nylig.

en: Cron maintenance tasks
da: Cron-opgaver

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
da: Du kan <a href="@cron">køre cron manuelt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
da: Du skal muligvis vælge den rigtige mappe under <a href="@admin-file-system">indstillinger for filsystem</a> eller ændre mappens tilladelser så der kan skrives til den.

en: Writable (<em>public</em> download method)
da: Skrivbar (<em>offentlig</em> download-metode)

en: Writable (<em>private</em> download method)
da: Skrivbar (<em>privat</em> download-metode)

en: Database updates
da: Databaseopdateringer

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
da: Et eller flere moduler har opdateringer til databasen. Du bør køre <a href="@update">database-opdateringen</a> med det samme.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
da: update.php-scriptet er tilgængeligt for alle uden godkendelse, hvilket udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre værdien af $update_free_access i settings.php til FALSE.

en: Access to update.php
da: Adgang til update.php

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
da: Ord vises i stigende orden sorteret efter vægt.

en: Weight value must be numeric.
da: Vægtens værdi skal være numerisk.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
da: Ønsker du at nulstille kategorien %title til alfabetisk sortering?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
da: Nulstilles ordforrådet kasseres al sortering og elementerne sorteres alfabetisk.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
da: Kategorien %name nulstillet til alfabetisk sortering.

en: Unknown release date
da: Ukendt udgivelsesdato

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret: @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
da: Vælg hvor hyppigt du ønsker at søge efter nye udgivelser af dine installerede moduler og temaer.

en: E-mail notification threshold
da: E-mail tærskel

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
da: Du kan vælge kun at sende e-mail når en sikkerhedsopdatering er tilgængelig eller at blive underrettet om alle nye versioner. Hvis der er opdateringer til Drupal-kernen eller et af dine installerede moduler eller temaer vil dit site altid skrive en besked i <a href="@status_report">statusrapporten</a>, og det vil også vise en fejlmeddelelse hvis der er en sikkerhedsopdatering.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
da: Her findes information om opdateringer til dine installerede moduler og temaer. Bemærk at hvert modul eller tema er en del af et <em>projekt</em>, som ikke nødvendigvis har samme navn, og som kan indeholde flere moduler eller temaer.

en: Module and theme update status
da: Opdateringsstatus for moduler og temaer

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der er en sikkerhedsopdatering til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre din server bør du opgradere med det samme!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
da: Få en statusrapport om opdateringer til installerede moduler og temaer.

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktører", "udvikler".

en: The role has been renamed.
da: Rolle omdøbt.

en: The role has been deleted.
da: Rolle slettet.

en: E-mail new password
da: Send ny adgangskode

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
da: %name findes ikke som brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: %name has been deleted.
da: %name slettet.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: The username cannot begin with a space.
da: Brugernavnet må ikke begynde med et mellemrum.

en: The username cannot end with a space.
da: Brugernavnet må ikke slutte med et mellemrum.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
da: Brugernavnet må ikke indholde flere mellemrum i træk.

en: The username contains an illegal character.
da: Brugernavnet indeholder et ugyldigt tegn.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
da: Brugernavnet %username er for langt. Det skal være kortere end %max tegn.

en: You must enter an e-mail address.
da: Du skal indtaste en e-mail-adresse.

en: Who's online
da: Hvem er online

en: User list length
da: Længde af brugerliste

en: Enter the password that accompanies your username.
da: Indtast adgangskoden der hører til dit brugernavn.

en: Signature settings
da: Indstillinger for signatur

en: Delete picture
da: Slet billede

en: Check this box to delete your current picture.
da: Marker dette felt for at slette dit nuværende billede.

en: Unblock the selected users
da: Fjern blokering af valgte brugere

en: Block the selected users
da: Bloker valgte brugere

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
da: Administratorer kan oprette nye brugere manuelt. Brugeres e-mail-adresser og brugernavne skal være unikke.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
da: Indtast et simpelt mønster ("*" kan bruges som joker) for at søge efter et brugernavn. Søger du efter "br" kan Drupal f.eks. returnere "brian", "brad" og "brenda@example.com".

en: Deleted user: %name %email.
da: Bruger slettet: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Show layout designer
da: Hvis Layout designer

en: Hide layout designer
da: Gem Layout designer
