Chaos Tool Suite (ctools) (7.x-1.12) - en to pt translation catalogue (787 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: context
pt: contexto

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Ler mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Comments
pt: Comentários

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Go
pt: Ir

en: Login
pt: Entrar

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User edit form
pt: Formulário de edição do utilizador

en: User contact form
pt: Formulário de contacto do utilizador

en: Weight
pt: Peso

en: Center
pt: Centrar

en: Admin title
pt: Título do Administrador

en: Depth
pt: Profundidade

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Top
pt: Topo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: results
pt: resultados

en: search
pt: procurar

en: style
pt: estilo

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Paths
pt: Caminhos

en: User
pt: Utilizador

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Error
pt: Erro

en: Node edit form
pt: Formulário de edição do nó

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação do nó

en: All
pt: Todos

en: Submit @name
pt: Submeter @name

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Override title
pt: Substituir título

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Bottom
pt: Baixo

en: Node links
pt: Ligações do nó

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do utilizador

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Site slogan
pt: Slogan do sítio

en: Module
pt: Módulo

en: Inline
pt: Em linha

en: Custom
pt: Personalizado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Overridden
pt: Substituído

en: Mode
pt: Modo

en: Advanced
pt: Avançado

en: Up
pt: Para cima

en: Medium
pt: Médio

en: System
pt: Sistema

en: Terms
pt: Termos

en: General
pt: Geral

en: All views
pt: Todas as visualizações

en: Align
pt: Alinhar

en: Basic
pt: Básico

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Grupo

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Caso

en: Exists
pt: Existe

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: <All>
pt: -Todos-

en: Edit view
pt: Editar visualização

en: Clone
pt: Clonar

en: Normal menu item
pt: Item de menu normal

en: Down
pt: Para baixo

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicione critérios

en: Node: ID
pt: Nó: ID

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Node template
pt: Template de nó

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Rules
pt: Regras

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Hidden
pt: Oculto

en: Some
pt: Algum (a)

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Link to node
pt: Ligação para o nó

en: Change
pt: Mudar

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Node title
pt: Título do nó

en: Node body
pt: Corpo do nó

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: Front page
pt: Página principal

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Second
pt: Segundo

en: Entity
pt: Entidade

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: Select a user
pt: Selecione um utilizador

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: open
pt: aberta

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos pai

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: Changed
pt: Alterado

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: New
pt: Novo

en: Relationships
pt: Relações

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Parent menu item
pt: Item de menu pai

en: Jump Menu
pt: Salto de Menu

en: Themes
pt: Temas

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Tabs
pt: Separadores

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Page name
pt: Nome da página

en: Apply
pt: Aplicar

en: You must select a node.
pt: Tem de selecionar um nó.

en: Bold
pt: Negrito

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Double
pt: Duplo

en: Relationship type
pt: Tipo de relação.

en: Above
pt: Acima

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Form
pt: Formulário

en: Title tag
pt: Tag de título

en: Override path
pt: Substituir caminho

en: Permission
pt: Permissão

en: Dotted
pt: Pontilhada(o)

en: Dashed
pt: Tracejadas

en: Solid
pt: Sólida(o)

en: Ridge
pt: Cume

en: Inset
pt: Inserir

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Italic
pt: Itálico

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Contexts
pt: Contextos

en: Loading
pt: A carregar

en: Node author
pt: Autor do Nó

en: Attach files
pt: Anexar ficheiros

en: Views panes
pt: Painéis de visualizações

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: "@s" base form
pt: "@s" formulário de base

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Attached files go here.
pt: Ficheiros anexados são colocados aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de ficheiros anexados ao nó.

en: "@s" attachments
pt: "@s" anexos

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: "@s" comment form
pt: "@s" formulário de comentário

en: Node comments
pt: Comentários do nó

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: "@s" comments
pt: "@s" comentários

en: Node content
pt: Conteúdo do nó

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do nó referenciado.

en: Node title.
pt: Título do nó.

en: Link title to node
pt: Ligar título ao nó

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para tornar o título numa ligação para o nó.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Identifier
pt: Identificador

en: "@s" content
pt: "@s" conteúdo

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação do formulário do Nó.

en: Author information on the Node form.
pt: Informações sobre o autor no formulário do Nó.

en: File attachments on the Node form.
pt: Ficheiros anexados ao formulário do nó.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções dos comentários

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL Path options.
pt: Opções de caminho de URL.

en: Attach files.
pt: Anexar ficheiros.

en: "@s" type description
pt: "@s" descrição do tipo

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: "@s" term description
pt: "@s" descrição do termo

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um utilizador.

en: "@s" user picture
pt: "@s" foto do utilizador

en: User profile
pt: Perfil de utilizador

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um utilizador.

en: "@s" user profile
pt: Perfil de utilizador "@s"

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos num vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: A single user object.
pt: Um único objeto de utilizador.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: relationship
pt: relação

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
pt: Configurações de painel

en: No title
pt: Sem título

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: No context
pt: Sem contexto

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
pt: Pode utilizar%keywords de contexto, como %title para conter o título original.

en: Context %count
pt: Contexto %count

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Panel
pt: Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um nó a partir do seu site como conteúdo.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
pt: Para usar um NID do URL, deve-se utilizar %0, %1, ..., %N para se obter os argumentos do URL. Ou utilizar @0, @1, @2, ..., @N para usar os argumentos passados para o painel.

en: Leave node title
pt: Deixe o título do nó

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
pt: Avançado: se marcado, não toque no título do nó; isso pode fazer com que o título do nó apareça duas vezes, a menos que o seu tema esteja ciente disso.

en: Invalid node
pt: Nó inválido

en: Node loaded from @var
pt: Nó carregado de @var

en: Deleted/missing node @nid
pt: Excluído / faltando nó @nid

en: Path is required.
pt: O caminho é obrigatório.

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: From panel argument
pt: Do argumento do painel

en: Input on pane config
pt: Entrada na configuração do painel

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
pt: Se "Do argumento do painel" for selecionado, qual argumento do painel usar.

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
pt: Se "Fixo" for selecionado, o que usar como argumento.

en: Use pager
pt: Paginar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Link to view
pt: Link para visualizar

en: More link
pt: Ligação "mais"

en: Link title to view
pt: Título do link para visualizar

en: Provide a "more" link that links to the view
pt: Fornece um link "mais" com um link para a vista

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
pt: Isso é independente de qualquer outro link que possa ser fornecido pela própria visualização; se verificar a existência de mais dois links, desative este. As visualizações fornecerão apenas mais um link se usar o tipo "bloco", portanto, se estiver a utilizar embed, use este.

en: Display feed icons
pt: Exibir ícones de feed

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Deleted/missing view @view
pt: Excluída/ausente visualização @view

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Adds a book parent from a node context.
pt: Adiciona um livro principal (pai) a um contexto de nó.

en: Immediate parent
pt: Pai imediato

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term from node
pt: Termo do nó

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
pt: Adiciona um termo de taxonomia de um contexto de nó. Se vários termos forem selecionados, obterá apenas o "primeiro" termo.

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
pt: Adiciona um termo pai (principal) de taxonomia de um termo de contexto.

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Finish
pt: Finalizar

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Font family
pt: Família de tipos de letra

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Response code
pt: Código da resposta

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: Row
pt: Linha

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext (contexto simples)

en: Item1
pt: Item 1

en: The stuff for item 1.
pt: O material para o item 1.

en: Item2
pt: Item 2

en: Simplecontext
pt: Contexto simples

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
pt: Adiciona um relcontext de simplecontext (contexto simples) existente.

en: Page elements
pt: Elementos de página

en: Variants
pt: Variações

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: The comment you are replying to does not exist.
pt: O comentário a que está a responder não existe.

en: Primary
pt: Primário

en: Search type
pt: Tipo de pesquisa

en: User: ID
pt: Utilizador: ID

en: Logged in user
pt: Utilizador que efetuou o inicio de sessão

en: No description
pt: Sem descrição

en: Secondary
pt: Secundário

en: Chaos tool suite
pt: Suite de ferramentas "chaos"

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Lowercase
pt: Minúsculas

en: Justify
pt: Justificado

en: Parent term(s)
pt: Termo pai (s)

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: Current user's language
pt: Idioma atual do utilizador

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: Items per page
pt: Itens por página

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item num menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira o título do item.

en: - All -
pt: - Todos -

en: Import code
pt: Código de importação

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: Equal
pt: Igual

en: HTTP response code
pt: Código da resposta HTTP

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: Styles
pt: Estilos

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: The item has been deleted.
pt: O item foi apagado.

en: Greater than or equal to
pt: Maior ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Bulk Exporter
pt: Exportar Em Massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: A exportação em massa de CTools múltiplas manipulados objetos de dados para o código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios têm de ser cumpridos.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin de acesso %plugin danificado/em falta

en: Configure settings for this item.
pt: Configurações deste item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste será aprovado.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Display page not found or display nothing at all.
pt: A página de exibição não foi encontrada ou não exibe nada.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
pt: Insira um título a ser usado quando este argumento estiver presente. Pode substituir a  %KEYWORD onde a palavra-chave é especificada abaixo.

en: Unable to delete missing item!
pt: Não é possível eliminar o item ausente!

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: Summary of contexts
pt: Resumo dos contextos

en: Please choose which context and how you would like it converted.
pt: Por favor, escolha o contexto adequado e como é que gostaria que fosse convertido.

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Keyword: %@keyword
pt: Palavra-chave: %@keyword

en: From "@title"
pt: De "@title"

en: Update and return
pt: Atualizar e voltar

en: In code
pt: em código

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Resumo informativo desta página.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
pt: Ative esta página para que ela seja usada no seu sistema.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
pt: Desative esta página. Os dados permanecerão, mas a página não será usada no seu sistema.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variação

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
pt: Adicione uma nova variante a esta página do código exportado de outra página.

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
pt: Altere a prioridade das variantes para garantir que a correta seja selecionada.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
pt: Configure uma variante recém-criada antes de realmente adicioná-la à página.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
pt: Retire o bloqueio nesta página para que possa editá-lo.

en: Variant operations
pt: Operações de variações

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Resumo informativo desta variante

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Criar uma cópia exata desta variante

en: Export this variant into code to import into another page.
pt: Exporte esta variante como código para importar noutra página.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
pt: Remova todas as alterações nesta variante e reverta para a versão no código.

en: Remove this variant from the page completely.
pt: Remover esta variação da página completamente

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
pt: Ativar esta variante para que fique em utilização no sistema.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
pt: Desative esta variante. Os dados permanecerão, mas a variante não será usada no seu sistema.

en: No variants
pt: Sem variantes

en: This operation trail does not exist.
pt: Este caminho para a operação não existe.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
pt: A página foi atualizada. As alterações não serão permanentes até que sejam guardadas.

en: Unable to update changes due to lock.
pt: Impossível atualizar as alterações devido ao bloqueio.

en: This setting contains unsaved changes.
pt: Esta configuração contém alterações não guardadas.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
pt: Todas as alterações pendentes foram canceladas e a página agora está desbloqueada.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
pt: Título administrativo desta variante. Se deixar em branco, ele será atribuído automaticamente.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Funcionalidades opcionais

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
pt: Verifique todos os recursos opcionais necessários para que sejam apresentados os formulários para configurá-los. Se não os marcar aqui, ainda poderá utilizar esses recursos assim que a nova página for criada. Se não tiver a certeza, deixe-os desmarcados.

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Insira o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível obter uma variante da importação. Erros relatados:@errors

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente desativada. Pode ativá-la para a tornar disponível no seu sistema. Isso não terá efeito até que guarde esta página.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está ativada no momento. Pode desativá-la para a tornar indisponível no seu sistema , não sendo desta forma utilizada. Isso não terá efeito até que guarde esta página.

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: O bloqueio foi limpo e todas as alterações descartadas. Agora pode fazer alterações nesta página.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
pt: Ativar esta página a tornará imediatamente disponível no seu sistema (não há necessidade de esperar para a guardar).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
pt: Desativar esta página a tornará imediatamente indisponível no seu sistema (não há necessidade de esperar para a guardar).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Impossível desativar devido ao bloqueio.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Impossível ativar devido ao bloqueio.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema e do utilizador substituindo páginas definidas a partir do sistema.

en: Page manager
pt: Gestor de página

en: Node being edited
pt: Nó que está a ser editado

en: Argument settings
pt: Configurações de argumento

en: A meaningless second page
pt: Uma segunda página sem sentido

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Este nome aparecerá na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
pt: O nome legível por máquina desta página. Deve ser exclusivo e deve conter apenas caracteres alfanuméricos e sublinhados. Depois de criado, não poderá alterar este valor!

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
pt: Uma descrição do conteúdo desta página (o que é, o que faz e a quê se destina), para uso administrativo.

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta a página inicial do seu site.

en: Visible menu item
pt: Item de menu visível

en: Name is required.
pt: O nome é obrigatório.

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da página deve ser alfanumérico ou sublinhado apenas.

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Pode não ter um elemento de caminho dinâmico após um elemento de caminho opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Pode não ter um elemento de caminho estático após um elemento de caminho opcional.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
pt: Esse caminho está atualmente atribuído como um alias para @alias. Este sistema não pode substituir os apelidos existentes.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Não pode tornar esta página a página inicial do seu site se ela usar% espaços reservados.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento duplicado %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> invalido.Todos os argumentos devem ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Menu de item pai

en: No context assigned
pt: Nenhum contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no caminho

en: Context assigned
pt: Contexto atribuído

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O caminho %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra-chave inválida.

en: Change context type
pt: Alterar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto selecionado

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
pt: Este é o título do contexto utilizado para o identificar,  posteriormente, no processo administrativo. Este título nunca será apresentado a um utilizador.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
pt: Erro: Falta o argumento ou o argumento é inválido para o plugin %argument.

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
pt: Insira o nome a ser usado para esta página, isto se for diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o nome original da página.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Insira o caminho a ser usado para esta página, isto se for diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
pt: Se o nome que selecionou já existe na base de dados, esta página terá permissão para substituir a página existente.

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Incapaz de obter uma página da importação. Erros relatados: @errors

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
pt: Escreva o nome da nova página. Deve ser exclusivo e conter apenas caracteres alfanuméricos e sublinhados.

en: Clone variants
pt: Variantes de clones

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcada, todas as variantes associadas à página também serão clonadas. Se não for marcada, a página será clonada sem variantes.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que deseja eliminar esta página? A exclusão de uma página não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Create a new page
pt: Criar uma nova página

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
pt: Remova todas as alterações nesta página e reverta para a versão no código.

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remova esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is set to become your site home page.
pt: Esta página está configurada para se tornar a página inicial do seu site.

en: Accessible only if @conditions.
pt: Acessível apensas se @conditions.

en: No menu entry.
pt: Nenhuma entrada de menu.

en: Normal menu entry.
pt: Entrada normal do menu.

en: Term(s) being viewed
pt: Termo(s) a serem visualizado(s)

en: Term being viewed
pt: Termo visualizado

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
pt: Permitir vários termos sobre taxonomia / termo%term

en: Single term
pt: Termo único

en: Multiple terms
pt: Múltiplos termos

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
pt: Por padrão, o Drupal permite vários termos como um argumento, separando-os com vírgulas ou sinais de adição. Se definir como único, esse recurso será desativado.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Adicionar a hierarquia do primeiro termo no caminho de navegação

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
pt: Se marcado, os pais dos termos da taxonomia aparecerão no caminho de navegação.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
pt: Vários termos podem ser usados, separados por ou +.

en: Only a single term may be used.
pt: Apenas um único termo pode ser usado.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
pt: O caminho de localização atual contem a hierarquia de termos de taxonomia

en: User profile template
pt: Modelo de perfil de utilizador

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
pt: Esta página foi criada recentemente e ainda não foi guardada na base de dados. Desta forma não se encontra disponível até que seja guardada.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
pt: Esta página foi modificada, mas essas alterações ainda não foram publicadas. Ao alterar esta página, a mesma fica bloqueada para alterações feitas por outros utilizadores.

en: No task handlers are defined for this task.
pt: Nenhum gestor de tarefas é definido para esta tarefa.

en: Variant
pt: Variante

en: First User
pt: Primeiro Utilizador

en: Second User
pt: Segundo Utilizador

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
pt: Conceda acesso com base na comparação dos dois contextos do utilizador. Por exemplo, para conceder acesso a um utilizador para visualizar o seu próprio perfil, escolha "utilizador conectado" e "utilizador a ser visualizado" e diga "conceder acesso se for igual". Quando eles forem iguais, o acesso será concedido.

en: Grant access if user contexts are
pt: Conceda acesso se os contextos do utilizador forem

en: Not equal
pt: Não igual

en: Node: accessible
pt: Nó: acessível

en: Create nodes of the same type
pt: Crie nós do mesmo tipo

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
pt: Utilize as regras de acesso de nó Drupal integradas, determine se o utilizador pode executar a operação selecionada no nó

en: Node: language
pt: Nó: idioma

en: Control access by node language.
pt: Controle o acesso por linguagem de nó.

en: Current site language
pt: Idioma do site atual

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
pt: Passe apenas se o nó estiver num dos idiomas selecionados.

en: Node: type
pt: Nó: tipo de conteúdo

en: Only the checked node types will be valid.
pt: Apenas os tipos de nós marcados serão válidos.

en: @identifier is any node type
pt: @identifier é qualquer tipo de nó

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
pt[0]: @identifier é do tipo "@types"
pt[1]: @identifier de tipo é um dos "@types"

en: User: permission
pt: Utilizador: permissão

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle o acesso por meio de código PHP arbitrário

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição desse teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Não possui permissões suficientes para editar o código PHP.

en: User: role
pt: Utilizador: grupo de utilizador

en: User: language
pt: Utilizador: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o utiliador ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passe apenas se o idioma do site atual for um dos idiomas selecionados.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: Creates a node context from a node ID argument.
pt: Cria um contexto de nó a partir de um argumento de ID de nó.

en: Enter the node ID of a node for this argument
pt: Insira o ID do nó de um nó para este argumento

en: Creates a node add form context from a node type argument.
pt: Cria um contexto de formulário de adição de nó a partir de um argumento de tipo de nó.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
pt: Cria um contexto de formulário de edição de nó a partir de um argumento de ID de nó.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
pt: Uma string é um contexto mínimo que simplesmente contém uma string que pode ser usada para algum outro propósito.

en: Enter a value for this argument
pt: Insira um valor para este argumento

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
pt: Cria um único termo de taxonomia a partir de um ID de taxonomia ou nome de termo de taxonomia.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Adicionar uma hierarquia no caminho de navegação

en: Enter a taxonomy term ID.
pt: Insira um ID de termo de taxonomia.

en: Enter a taxonomy term name.
pt: Insira um nome de termo de taxonomia.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
pt: Cria um grupo de termos de taxonomia a partir de uma lista de tids separados por uma vírgula ou um sinal de mais. Em geral, o primeiro termo da lista será usado para painéis.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
pt: Insira um ID de termo ou uma lista de IDs de termo separados por + ou a,

en: Creates a user context from a user ID argument.
pt: Cria um contexto de utilizador a partir de um argumento de ID do utilizador.

en: Enter the user ID of a user for this argument
pt: Insira o ID de utilizador de um utilizador para este argumento

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
pt: Cria um contexto de vocabulário a partir de um argumento de ID de vocabulário.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
pt: Insira o ID do vocabulário para este argumento

en: Use context keywords
pt: Use palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcada, as palavras-chave de contexto serão substituídas neste conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
pt: Tudo no formulário que não é exibido por outros conteúdos.

en: The author of the referenced node.
pt: O autor nó de referência.

en: Link to author profile
pt: Ligação para o perfil do autor

en: Check here to link to the node author profile.
pt: Verifique esta funcionalidade para vincular ao perfil do autor do nó.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo nó de referência.

en: Node links go here.
pt: Ligações de nó vão aqui.

en: Node last updated date
pt: Data da última atualização do Nó

en: Last updated date
pt: Data da última atualização

en: Node form buttons.
pt: Botões de forma de nó.

en: Revision log message for the node.
pt: Revisão da mensagem de registo para o nó.

en: Menu settings on the Node form.
pt: Definições do menu no formulário do Nó.

en: Contents of a single profile category.
pt: Conteúdo de uma única categoria de perfil

en: Enter the node ID of a node for this context.
pt: Insira o ID do nó de um nó para este contexto

en: Reset identifier to node title
pt: Redefinir o identificador para o título do nó

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
pt: Se marcado, o identificador será redefinido para o título do nó do nó selecionado.

en: Enter the node type this context.
pt: Insira o tipo de nó neste contexto.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
pt: Insira o ID do nó de um nó para este argumento:

en: A context that is just a string.
pt: Um contexto que é apenas uma string.

en: Enter the string for this context.
pt: Insira a string para este contexto

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
pt: Atualmente definido como @term. Insira outro termo se desejar alterá-lo.

en: Reset identifier to term title
pt: Redefinir o identificador para o título do termo

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
pt: Se marcado, o identificador será redefinido para o nome do termo do termo selecionado.

en: You must select a term.
pt: Deve selecionar um termo.

en: Invalid term selected.
pt: Termo inválido selecionado.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
pt: Vários termos de taxonomia, como um grupo.

en: Term ID of first term
pt: ID do termo do primeiro termo

en: Term ID of all term, separated by + or ,
pt: ID do termo de todos os termos, separados por + ou,

en: Term name of first term
pt: Nome do termo do primeiro termo

en: Term name of all terms, separated by + or ,
pt: Nome do termo de todos os termos, separados por + ou,

en: Vocabulary ID of first term
pt: ID de vocabulário do primeiro termo

en: Creates the author of a node as a user context.
pt: Cria o autor de um nó como um contexto de utilizador.

en: Configure Views to be used as CTools content.
pt: Configure as visualizações a serem usadas como conteúdo CTools.

en: Views content panes
pt: Exibe painéis de conteúdo

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
pt: Permite Vistas de conteúdo para ser utilizado em painéis, painel e outros módulos que utilizam o conteúdo CTools API.

en: Broken/missing/deleted view.
pt: Visualização danificada/em falta.

en: View information
pt: Ver informação

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Link title to page
pt: Ligação do título para a página

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
pt: Selecione o número de itens a serem exibidos ou 0 para exibir todos os resultados.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
pt: Insira o número de itens a serem ignorados; insira 0 para não pular nenhum item.

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
pt: Está disponível como conteúdo para exibir um painel ou o painel de controlo.

en: Pane settings
pt: Configurações do painel

en: Use Panel path
pt: Use o caminho do painel

en: Argument input
pt: Entrada de argumento

en: Allow settings
pt: Permitir configurações

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
pt: As configurações marcadas estarão disponíveis na caixa de diálogo de configuração do painel para ser editada pelo utilizador do painel. As configurações desmarcadas não estarão disponíveis e apenas poderão ser utilizadas  as configurações neste ecran.

en: Pager offset
pt: Deslocamento do pager

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
pt: Este é o texto que será exibido quando o utilizador passar o rato sobre o painel na caixa de diálogo Adicionar conteúdo. Se estiver em branco, a descrição da vista será usada.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
pt: Esta é a categoria em que o painel aparecerá na caixa de diálogo para adicionar conteúdo.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
pt: Este é o peso padrão da categoria. Observe que se o peso de uma categoria for definido em vários lugares, apenas o primeiro que o Painel vê obterá essa definição, portanto, se o peso não parece estar funcionando, verifique outros lugares onde o peso pode ser definido.

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
pt: Se sim, todos os links gerados por Visualizações, como mais links, links de resumo e links de entrada expostos irão para o caminho de exibição dos painéis, não para a visualização, se a exibição tiver um caminho.

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
pt: As páginas do painel podem ser usadas como páginas iniciais. Eles têm um caminho de URL, aceitam argumentos e podem ter entradas de menu.

en: Panel page
pt: Página do painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: (start from last values)
pt: (começar pelos últimos valores)

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Demonstração de código, ajuda avançada, e um painel de demonstração para mostrar como criar extensões ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O CTools Exemplo Extensões é simplesmente uma demonstração de desenvolvedor de como criar extensões para CTools. Ele não oferece nenhuma funcionalidade útil para um utilizador comum.

en: CTools plugin example
pt: Exemplo de extensões CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de plug-in Chaos Tools (CTools)

en: Arg length
pt: Comprimento do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle o acesso pelo comprimento do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Conceda acesso se o comprimento do argumento do contexto simples for

en: Length of simplecontext argument
pt: Comprimento do argumento de contexto simples

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: O acesso / visibilidade será concedido com base no comprimento do argumento.

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "contexto simples" a partir do arg (argumento).

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools example no context content type
pt: Exemplo de CTools sem tipo de conteúdo de contexto

en: No context content type - requires and uses no context.
pt: Nenhum tipo de conteúdo de contexto - não requer e não usa nenhum contexto.

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
pt: Tipo de conteúdo Relcontext - funciona com contexto relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Item de configuração 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo de texto simplificado

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
pt: Tipo de conteúdo de contexto simples - funciona com um contexto de contexto simples.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
pt: Item de configuração 1 para tipo de conteúdo de texto simples

en: Relcontext context from simplecontext
pt: Relcontext contexto de simplecontext (contexto simples)

en: Relcontext setting
pt: Configuração Relcontext

en: Just an example setting.
pt: Apenas uma configuração de exemplo.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
pt: Um único contexto "simplecontext" (contexto simples) ou elemento de dados.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
pt: Insira alguns dados para representar este "contexto simples".

en: Simplecontext context from config
pt: Contexto de contexto simplificado da configuração

en: Setting for simplecontext
pt: Configuração para simplecontext (contexto simples)

en: An example setting that could be used to configure a context
pt: Um exemplo de configuração que pode ser utilizado para configurar um contexto

en: See the getting started guide for more information.
pt: Consulte o guia de primeiros passos para obter mais informações.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
pt: Antes que esta variante possa ser adicionada, ela deve ser configurada. Quando terminar, clique em "Criar variante" no final deste assistente para adicioná-lo à sua página

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
pt: Caminhos com espaços reservados não opcionais não podem ser usados ​​como itens de menu normais, a menos que o manipulador de argumento selecionado forneça um argumento padrão a ser usado para o item de menu.

en: Existing node
pt: Nó existente

en: Enter the title or NID of a node
pt: Insira o título ou NID de um nó

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
pt: Incluir links de nós para "adicionar comentário", "ler mais" etc.

en: Template identifier
pt: Identificador de modelo

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar as mensagens de estado da página atual como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página de conteúdo.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
pt: Esta página encontra-se atualmente indisponível porque outro utilizador encontra-se em modo de edição. para edição. Desta forma não pode editar esta página, pois irá bloquear a edição do outro utilizador.

en: User blog
pt: Blogue do utilizador

en: User contact
pt: Contacto do utilizador

en: Control access by a specific term.
pt: Controle o acesso por um termo específico.

en: Node add form: node type
pt: Formulário de adição de nó: tipo de nó

en: Node edit form: node ID
pt: Formulário de edição do nó: ID do nó

en: Get all arguments after this one
pt: Obter todos os argumentos após este

en: User: name
pt: Utilizador: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de utilizador a partir de um nome de utilizador.

en: Enter the username of a user for this argument
pt: Digite o nome do utilizador para este argumento

en: Contact @name
pt: Contacto @name

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
pt: Este título será utilizado administrativamente para identificar este painel. Se estiver em branco, será utilizado o título normal.

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de pesquisa com opções avançadas.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
pt: O formulário avançado pode ter opções adicionais com base no tipo de pesquisa. Por exemplo, o formulário de pesquisa de conteúdo avançado (nó) permitirá pesquisar por tipo de nó e termo de taxonomia.

en: Override default prompt
pt: Substituir prompt padrão

en: Record a watchdog log entry when searches are made
pt: Gravar uma entrada de log do watchdog quando as pesquisas são feitas

en: Override "no result" text
pt: Substituir o texto "sem resultado"

en: No result text
pt: Nenhum texto de resultado

en: Display text if no search keywords were submitted
pt: Exibir texto se nenhuma palavra-chave de pesquisa foi enviada

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas do pager

en: Use different pager settings from view settings
pt: Use configurações de pager diferentes das configurações de visualização

en: The number of items to skip and not display.
pt: O número de itens a serem ignorados e não exibidos.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
pt: Selecione esta opção para enviar todos os argumentos do painel diretamente para a exibição. Se marcado, os argumentos do painel virão após qualquer argumento de contexto acima e precederão quaisquer argumentos adicionais passados ​​pelo campo Argumentos abaixo. Observe que os argumentos não incluem a URL base; somente os valores após a URL ou definidos como espaços reservados são considerados argumentos.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
pt: Se "Do contexto" estiver selecionado, qual tipo de contexto usar.

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
pt: Este contexto não precisa estar presente para que o painel funcione. Se pretende utilizar isso, certifique-se de que o gestor de argumentos possa gerir valores vazios normalmente.

en: styles
pt: estilos

en: Base table
pt: Tabela base

en: Thickness
pt: Grossura

en: Searched %type for %keys.
pt: Procurados %type para %keys.

en: There is currently no content classified with this term.
pt: Não existe actualmente nenhum conteúdo classificado com este termo

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Actualizar e guardar

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
pt: No momento, não há variantes disponíveis e uma página não pode ser adicionada. Talvez seja necessário instalar o módulo Painéis para obter uma variante?

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
pt: Controle o acesso se um contexto existe ou não e contém dados.

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: @identifier does not exist
pt: @identifier não existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle o acesso por correspondência de string.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual a expressão regular

en: String: length
pt: String: dimensão

en: Control access by length of string context.
pt: Controle o acesso pelo comprimento do contexto da string.

en: Not equal to
pt: Não igual a

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: O acesso/visibilidade será concedido com base no comprimento do contexto da string.

en: A context that contains token replacements from token.module.
pt: Um contexto que contém substituições de token de token.module.

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de utilizador

en: Reset identifier to username
pt: Redefinir identificador para nome de utilizador

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
pt: Se marcado, o identificador será redefinido para o nome de utilizador do utilizador selecionado.

en: Invalid user selected.
pt: Utilizador inválido selecionado

en: You may use substitutions in this path.
pt: Você pode usar substituições neste caminho.

en: X-Large
pt: Extra grande

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonômia do nó de referência.

en: Site logo
pt: Logótipo do sítio

en: Primary navigation links
pt: Ligações principais de navegação

en: Secondary navigation links
pt: Ligações secundárias de navegação

en: Tabs type
pt: Tipo de separadores

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo personalizado

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: paineis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: %title has been created.
pt: O %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pôde ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pôde ser atualizado.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi ativado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desativado.

en: Enabled, name
pt: Ativado, o nome

en: Administrative settings
pt: Definições administrativas

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Tornar os resultados das vistas disponíveis como um contexto para o uso em painéis e outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: a sua conta

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Use Page Manager
pt: Usar Gestor Página

en: Change general settings for this variant.
pt: Mudar configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: The signature of a user.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Delete and save
pt: Eliminar e guardar

en: Enable and save
pt: Ativar e guardar

en: Entity: ID
pt: Entidade: ID

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Entity field
pt: Campo de entidade

en: Master
pt: Principal

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pt: Transformar traços na URL em espaços nos valores de filtro do nome do termo

en: The node title form.
pt: O título do formulário do nó.

en: View: @view
pt: Vista: @view

en: Broken/missing/deleted view display.
pt: Exibição de Visualização danificada/em falta/eliminada.

en: Query string value
pt: Valor da frase do query

en: User Edit Template
pt: Modelo de Edição de Utilizador

en: User edit template
pt: Modelo de edição de utilizador

en: Node: (un)published
pt: Nó: (des)publicado

en: Fallback value
pt: Valor de reserva
