Chaos Tool Suite (ctools) (7.x-1.17) - en to is translation catalogue (184 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Pages
is: Síður

en: context
is: samhengi

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Read more
is: Lesa meira

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Access control
is: Aðgangsstýring

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Comments
is: Ummæli

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Login
is: Innskráning

en: Edit
is: Breyta

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Comment form
is: Athugasemdaform

en: Weight
is: Vægi

en: Center
is: Miðja

en: Depth
is: Dýpt

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Back
is: Til baka

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Summary
is: Samantekt

en: Update
is: Uppfæra

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Views
is: Gagnasýn

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Path
is: Slóð

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Display
is: Sýna

en: Node type
is: Efnistegund

en: Menu
is: Valmynd

en: results
is: niðurstöður

en: search
is: leita

en: style
is: stíll

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Paths
is: Slóðir

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Configure
is: Stilla

en: Error
is: Villa

en: Contact
is: Tengiliður

en: Node
is: Nóða

en: Are you sure you want to delete %title?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða %title?

en: All
is: Allt

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: User picture
is: Mynd af notanda

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Site name
is: Nafn vefs

en: Site slogan
is: Slagorð vefs

en: Module
is: Eining

en: Inline
is: Innfellt

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Comment
is: Ummæli

en: Revisions
is: Útgáfur

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Term
is: Hugtak

en: Overridden
is: Yfirritað

en: Mode
is: Hamur

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Up
is: Upp

en: Medium
is: Miðlungs

en: System
is: Kerfi

en: General
is: Almennt

en: Basic
is: Einfalt

en: Role
is: Hlutverk

en: User login
is: Innskráning notanda

en: String
is: Strengur

en: Argument
is: Rök

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Clone
is: Klóna

en: Down
is: Niður

en: Arguments
is: Rök

en: Order
is: Pöntun

en: Basic settings
is: Grunnstillingar

en: Term description
is: Hugtakalýsing

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Rules
is: Reglur

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Hidden
is: Falið

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Your search yielded no results
is: Leitin skilaði engum niðurstöðum

en: Front page
is: Forsíða

en: Publishing options
is: Útgáfustillingar

en: First
is: Fyrsta

en: Configure block
is: Stilla blokk

en: Second
is: Sekúnda

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: open
is: opna

en: Style
is: Stíll

en: Menu settings
is: Valmyndastillingar

en: New
is: Nýtt

en: Relationships
is: Tengsl

en: Loading...
is: Hleð...

en: Tabs
is: Flipar

en: Storage
is: Geymsla

en: Apply
is: Virkja

en: Bold
is: Feitletrað

en: PHP Code
is: PHP kóði

en: Menus
is: Valmyndir

en: Third
is: Þriðja

en: Fourth
is: Fjórða

en: Fifth
is: Fimmta

en: Permission
is: Réttindi

en: Uppercase
is: Hástafa

en: Language neutral
is: Tungumál hlutlaust

en: Loading
is: Hleð

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Context
is: Samhengi

en: General form
is: Almennt form

en: Attached files
is: Viðhengdar skrár

en: Add comment
is: Bæta við ummælum

en: Identifier
is: Aðgreinir

en: Term description.
is: Hugtakalýsing.

en: List of related terms
is: Listi af tengdum hugtökum

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
is: Hugtök tengd hugtaki sem finnst núþegar, má vera undir-, hliðar- eða yfirflokkur.

en: The picture of a user.
is: Mynd af notanda.

en: All the terms in a vocabulary.
is: Öll hugtök í orðaforðalista.

en: Close window
is: Loka glugga

en: No title
is: Enginn titill

en: Module name
is: Einingarnafn

en: More link
is: Tengill á meira

en: Unordered list
is: Óraðaður listi

en: Case sensitive
is: Háð há/lágstöfum

en: Create @name
is: Stofna @name

en: Revision information
is: Upplýsingar um útgáfur

en: Logged in user
is: Innskráður notandi

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: Menu tab
is: Valmyndarflipi

en: Default menu tab
is: Sjálfgefinn valmyndaflipi

en: - All -
is: - Allt -

en: Contact form
is: Samskiptaform

en: Search form
is: Leitarform

en: Hello world!
is: Halló heimur!

en: Greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: CTools CSS Cache
is: CTools CSS flýtiminni

en: , and
is: , og

en: , or
is: , eða

en: In code
is: Í kóða

en: Import page
is: Flytja inn síðu

en: <em>Edit @type</em> @title
is: <em>Breyta @type</em> @title

en: - Choose -
is: - Veldu -

en: Site logo
is: Nafnmerki vefs

en: Custom content
is: Sértækt innihald

en: Link 1
is: Hlekkur 1

en: Link 2
is: Hlekkur 2

en: Link 3
is: Hlekkur 3
