Chaos Tool Suite (ctools) (7.x-1.19) - en to he translation catalogue (301 entries)

en: Home
he: דף הבית

en: Title
he: כותרת

en: Body
he: תוכן

en: Pages
he: עמודים

en: context
he: הקשר

en: Status
he: מצב

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Content
he: תוכן

en: Value
he: ערך

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: List
he: רשימה

en: Actions
he: פעולות

en: Cancel
he: ביטול

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Read more
he: קראו עוד

en: Enable
he: הפעלה

en: Disable
he: השבתה

en: Access control
he: בקרת גישה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Comments
he: תגובות

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Go
he: קדימה

en: Login
he: כניסה

en: Edit
he: עריכה

en: Size
he: גודל

en: Search
he: חיפוש

en: Reset
he: איתחול

en: None
he: ללא

en: User contact form
he: טופס יצירת קשר משתמש

en: Weight
he: משקל

en: Center
he: מרכז

en: Depth
he: עומק

en: Category
he: קטגוריה

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: Import
he: יבוא

en: Book
he: ספר

en: Export
he: יצוא

en: Taxonomy term
he: סיווג במילון

en: Back
he: אחורה

en: Label
he: תווית

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Save
he: שמירה

en: Help
he: עזרה

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Summary
he: תקציר

en: Update
he: עדכון

en: Top
he: עליון

en: Small
he: קטן

en: Large
he: גדול

en: Views
he: היבטים

en: Access
he: הרשאות גישה

en: Add
he: הוספה

en: View
he: צפיה

en: Path
he: מיקום

en: Vocabularies
he: אוצרות מילים

en: Display
he: תצוגה

en: Node type
he: סוג תוכן

en: Menu
he: תפריט

en: results
he: תוצאות

en: search
he: חיפוש

en: Keywords
he: מילות מפתח

en: Unknown
he: לא ידוע

en: User
he: משתמש

en: Continue
he: להמשיך

en: Configure
he: הגדרות

en: Error
he: שגיאה

en: Contact
he: יצירת קשר

en: Node
he: פריט תוכן

en: Are you sure you want to delete %title?
he: האמנם ברצונך למחוק את '%title'?

en: All
he: הכל

en: Submit @name
he: הגשת @name

en: Date format
he: תבנית תאריך

en: Page title
he: כותרת דף

en: Block
he: בלוק

en: Override title
he: דריסת הכותרת

en: Pager ID
he: מזהה דפדוף

en: Bottom
he: למטה

en: Taxonomy terms
he: סיווגים

en: User picture
he: תמונת פרופיל

en: Breadcrumb
he: שביל ניווט

en: Site name
he: שם האתר

en: Site slogan
he: סיסמת האתר

en: Module
he: מודול

en: Inline
he: בשורה (inline)

en: Delta
he: דלתא

en: Custom
he: מותאם

en: Comment
he: תגובה

en: Revisions
he: גרסאות

en: Vocabulary
he: מילון

en: Vocabulary ID
he: מזהה אוצר מילים

en: Term
he: סיווג

en: Term ID
he: מזהה מושג

en: Term name
he: שם הסיווג

en: Overridden
he: נדרס

en: Mode
he: אופן ביצוע

en: Normal
he: נורמלי

en: Advanced
he: מתקדם

en: Up
he: עולה

en: Medium
he: בינוני

en: System
he: מערכת

en: Terms
he: מונחים

en: General
he: כללי

en: Align
he: יישור

en: Basic
he: בסיסי

en: List type
he: סוג רשימה

en: Role
he: תפקיד

en: User login
he: כניסה

en: String
he: מחרוזת

en: Case
he: פנייה

en: Argument
he: ארגומנט

en: Anonymous
he: אנונימי

en: <All>
he: <הכל>

en: Edit view
he: עריכת היבט

en: Clone
he: שכפול

en: Normal menu item
he: פריט תפריט רגיל

en: Down
he: יורד

en: Arguments
he: ארגומנטים

en: Operator
he: אופרטור

en: Order
he: סידור

en: Basic settings
he: הגדרות בסיסיות

en: Term description
he: תאור המושג

en: Operation
he: פעולה

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Created date
he: תאריך יצירה

en: Rules
he: כללים

en: Regular expression
he: ביטוי רגולרי

en: Authoring information
he: מידע על המחבר/ת

en: Hidden
he: מוסתר

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
he: יש להכניס מיקום אחד לשורה. יש להשתמש במיקומי דרופל. ניתן להשתמש ב'*'. דוגמה למיקומים: '<em>%blog</em>' עבור עמוד הבלוגים ו-'<em>%blog-wildcard</em>'  עבור כל בלוג. '<em>%front</em>' הוא העמוד הראשי.

en: Link to node
he: קישור לפריט התוכן

en: Change
he: חשב

en: Edit term
he: עריכת סיווג

en: Token
he: אסימון

en: Feeds
he: הזנות

en: Node title
he: כותרת פריט תוכן

en: Search results
he: תוצאות חיפוש

en: Your search yielded no results
he: חיפוש זה לא הניב תוצאות

en: Front page
he: דף הבית

en: unlimited
he: לא מוגבל

en: Activity
he: פעילות

en: Publishing options
he: אפשרויות פרסום

en: First
he: ראשון

en: Configure block
he: הגדרות בלוק

en: Second
he: שניה

en: Entity
he: יישות

en: Fixed
he: קבוע

en: Revert
he: שחזור

en: Greater than
he: גדול מ

en: Less than
he: פחות מ-

en: Open in new window
he: פתח בחלון חדש

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: open
he: פתוח

en: Parent term
he: מושג אב

en: Parent terms
he: סיווגי אב בהיררכייה

en: All blogs
he: כל הבלוגים

en: Style
he: סגנון

en: Changed
he: השתנה

en: Menu settings
he: הגדרות תפריט

en: Color scheme
he: סכמת צבעים

en: New
he: חדש

en: Relationships
he: יחסים

en: Parent menu item
he: פריט תפריט אב

en: Themes
he: עיצובים

en: Loading...
he: טוען...

en: Tabs
he: לשוניות

en: Storage
he: אחסון

en: Apply
he: החל

en: You must select a node.
he: עליך לבחור פריט תוכן.

en: Bold
he: מודגש

en: PHP Code
he: קוד PHP

en: Simple
he: פשוט

en: Double
he: להכפיל

en: Menus
he: תפריטים

en: Above
he: מעל

en: Third
he: שלישי

en: Fourth
he: רביעי

en: Form
he: טופס

en: Permission
he: הרשאה

en: Italic
he: אלכסון

en: Language neutral
he: שפה נייטרלית

en: Contexts
he: הקשרים

en: Loading
he: בטעינה

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Argument type
he: סוג משתנה

en: Context
he: הקשר

en: General form
he: טופס כללי

en: Attached files
he: קבצים מצורפים

en: A list of files attached to the node.
he: רשימה של קבצים מצורפים לnode.

en: Book navigation
he: ניווט בספר

en: Add comment
he: הוספת תגובה

en: !a comments per page
he: !a תגובות לעמוד

en: Pager
he: דפדוף

en: Identifier
he: מזהה

en: List of related terms
he: רשימה של מונחים קשורים

en: User profile
he: פרופיל משתמש

en: All the terms in a vocabulary.
he: כל המונחים במילון כלשהו.

en: Maximum depth
he: עומק מקסימלי

en: Taxonomy vocabulary
he: מילון טקסונומי

en: Add context
he: הוסף הקשר

en: Close Window
he: סגירת חלון

en: Close window
he: סגירת חלון

en: Keyword
he: מילת מפתח

en: Panel settings
he: הגדרות פאנל

en: No title
he: ללא כותרת

en: Unknown context
he: הקשר לא ידוע

en: No context
he: אין הקשר

en: Module name
he: שם מודול

en: Enter the module name to export code to.
he: הזן את שם המודול שיש ליצא אליו קוד.

en: Panel
he: פאנל

en: Use pager
he: שימוש בדפדוף

en: Offset
he: היסט

en: More link
he: קישור להמשך

en: Book parent
he: אב הספר

en: Top level book
he: ספר הרמה העליונה

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Locked
he: נעול

en: Finish
he: סיום

en: Underline
he: קו תחתון

en: Unordered list
he: רשימה לא מסודרת

en: Case sensitive
he: תלוי רישיות

en: Parent comment
he: תגובת אב

en: Create @name
he: יצירת @name

en: Entity type
he: סוג ישות

en: Row
he: שורה

en: Variants
he: וריאנטים

en: Book outline
he: מתאר הספר

en: Revision information
he: מידע על הגרסה

en: The comment you are replying to does not exist.
he: התגובה אליה אתה מגיב לא קיימת.

en: Primary
he: ראשי

en: Secondary
he: משני

en: Justify
he: יישור לשני הצדדים

en: Break lock
he: שבור נעילה

en: Current user's language
he: שפת המשתמש הנוכחי

en: Default site language
he: שפת ברירת המחדל של האתר

en: No language
he: ללא שפה

en: Build mode
he: מצב בנייה

en: Items per page
he: פריטים לעמוד

en: No menu entry
he: אין כניסת תפריט

en: Normal menu entry
he: הזנת תפריט רגילה

en: Menu tab
he: לשונית תפריט

en: Default menu tab
he: ברירת המחדל ללשונית תפריט

en: Insert item into an available menu.
he: הוספת קישור לתפריט לתפריט זמין.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
he: בחירת תפריט מחייבת הפעלת מודול התפריט.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
he: ככל שהמשקל נמוך יותר כך הוא יופיע יותר לשמאל.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
he: אם אתה יוצר פריט תפריט אב, הזן את כותרת הפריט.

en: - All -
he: - הכל -

en: Contact form
he: טופס יצירת קשר

en: Search form
he: טופס חיפוש

en: Styles
he: סגנונות

en: The item has been deleted.
he: פריט זה נמחק.

en: Edit @type
he: ערוך @type

en: Update and return
he: עדכון וחזרה

en: In code
he: בקוד

en: Add variant
he: הוספת וריאנט

en: Create variant
he: יצירת וריאנט

en: Import variant
he: ייבוא וריאנט

en: Optional features
he: תכונות אפשריות

en: Node being viewed
he: פריט תוכן נצפה

en: Administrative description
he: תאור בממשק הניהול

en: Import page
he: יבא דף

en: Allow settings
he: לאפשר הגדרות

en: Status messages
he: הודעות מצב

en: All polls
he: כל הסקרים

en: <em>Edit @type</em> @title
he: <em>עריכת @type</em> @title

en: There is currently no content classified with this term.
he: אין כרגע תוכן מסווג עם המונח הזה.

en: - Choose -
he: - בחר/י -

en: Update and save
he: עדכון ושמירה

en: Select base style
he: בחר בסגנון הבסיס

en: Site logo
he: לוגו

en: Primary navigation links
he: קישורי ניווט ראשיים

en: Custom content
he: תוכן מותאם אישית

en: Add a new @plugin
he: הוספת  @plugin חדש

en: Edit @plugin %title
he: עריכת @plugin %title

en: Clone @plugin %title
he: שכפול @plugin %title

en: Import @plugin
he: ייבוא @plugin

en: Are you sure you want to revert %title?
he: החלטת סופית שברצונך להחזיר לאחור את %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
he: פעולה זו תסיר לצמיתות את כל ההתאמות והשינויים שנעשו בפריט זה.

en: The item has been reverted.
he: פריט זה הוחזר לאחור.

en: %title has been created.
he: נוצר/ה %title.

en: %title could not be created.
he: לא ניתן ליצור את %title.

en: %title has been updated.
he: עודכן/עודכנה %title.

en: %title could not be updated.
he: לא ניתן לעדכן את %title.

en: Select style type
he: בחר סוג סגנון

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Sample Content
he: תוכן לדוגמא

en: Delete this row
he: מחק שורה זו

en: Hello World
he: שלום עולם

en: remain here
he: הישאר כאן

en: Go to your account
he: עברו לחשבון שלכם

en: your account
he: החשבון שלכם

en: User signature
he: חתימת משתמש

en: Formatter Styles
he: סגנונות פורמטר

en: Master
he: מאסטר

en: There are no @titles to display.
he: אין @titles  שניתן להציג.
