Chaos Tool Suite (ctools) (7.x-1.21) - en to tr translation catalogue (580 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: context
tr: bağlam

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Go
tr: Devam et

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Comment form
tr: Yorum formu

en: User edit form
tr: Kullanıcı düzenleme formu

en: User contact form
tr: Kullanıcı iletişim formu

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Center
tr: Merkez

en: Admin title
tr: Yönetim başlığı

en: Depth
tr: Derinlik

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Display
tr: Gösterim

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Menu
tr: Menü

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Paths
tr: Yollar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Error
tr: Hata

en: Contact
tr: İletişim

en: Node
tr: Düğüm

en: Node edit form
tr: Düğüm düzenleme formu

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Node add form
tr: Düğüm ekleme formu

en: All
tr: Tümü

en: Submit @name
tr: @name gönder

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: Bottom
tr: Alt

en: Node links
tr: Düğüm bağlantıları

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Module
tr: Modül

en: Inline
tr: Satır içi

en: Custom
tr: Özel

en: Comment
tr: Yorum

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Term name
tr: Terim adı

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Mode
tr: Kip

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Up
tr: Yukarı

en: Medium
tr: Orta

en: System
tr: Sistem

en: Terms
tr: Terimler

en: General
tr: Genel

en: All views
tr: Tüm görünümler

en: Base
tr: Temel

en: Align
tr: Hizalama

en: Basic
tr: Temel

en: List type
tr: Liste tipi

en: Role
tr: Rol

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: String
tr: Dize

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Adsız

en: <All>
tr: <Tümü>

en: Edit view
tr: Görünümü düzenle

en: Clone
tr: Kopya

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Down
tr: Aşağı

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Add criteria
tr: Kriter ekle

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Node template
tr: Düğüm şablonu

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: Operation
tr: İşlem

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Rules
tr: Kurallar

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Hidden
tr: Gizli

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Link to node
tr: Düğüm bağlantısı

en: Change
tr: Değiştir

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Node body
tr: Düğüm gövdesi

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: First
tr: Birinci

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Second
tr: Saniye

en: Entity
tr: Nesne

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: open
tr: açık

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: All blogs
tr: Tüm ağ günlükleri

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Changed
tr: Değişti

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: New
tr: Yeni

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Themes
tr: Temalar

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Apply
tr: Uygula

en: You must select a node.
tr: Bir düğüm seçmelisiniz.

en: Bold
tr: Koyu

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Simple
tr: Basit

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: Menus
tr: Menüler

en: Above
tr: Üstte

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Fifth
tr: Beşinci

en: Permission
tr: İzinler

en: Italic
tr: Eğik

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Node author
tr: Düğüm yazarı

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Argument type
tr: Değişken türü

en: New custom content
tr: Özelleştirilmiş yeni içerik

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: General form
tr: Genel form

en: Node type description
tr: Düğüm türü açıklaması

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: A list of files attached to the node.
tr: Düğüme bağlantılı bir dosyalar listesi.

en: "@s" attachments
tr: "@s" ekleri

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: A form to add a new comment.
tr: Yeni bir yorum eklemek için form.

en: Node comments
tr: Düğüm yorumları

en: The comments of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yorumları.

en: !a comments per page
tr: Her sayfada !a yorum

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Node content
tr: Düğüm içeriği

en: The content of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün içeriği.

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Node form publishing options
tr: Düğüm formu yayınlama seçenekleri

en: Publishing options on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yayınlama seçenekleri.

en: Node form author information
tr: Düğüm formu yazar bilgisi

en: Author information on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yazar bilgisi.

en: Node form comment settings
tr: Düğüm formu yorum seçenekleri

en: Comment settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yorum ayarları.

en: Node form menu settings
tr: Düğüm formu menü ayarları

en: Node form book options
tr: Düğüm formu kitap seçenekleri

en: Book options for the node.
tr: Düğüm için kitap seçenekleri.

en: Node type description.
tr: Düğüm türü açıklaması.

en: Term description.
tr: Terim açıklaması.

en: List of related terms
tr: İlişkili terimler listesi

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
tr: Mevcut bir terimle ilişkili terimler; alt/yavru, eş düzey/kardeş ya da üst düzey/ana olabilir.

en: The picture of a user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: The profile of a user.
tr: Bir kullanıcı profili.

en: Vocabulary terms
tr: Sözlük terimleri

en: All the terms in a vocabulary.
tr: Bir sözlükteki tüm terimler.

en: A node add form.
tr: Bir düğüm ekleme formu.

en: A node edit form.
tr: Bir düğüm düzenleme formu.

en: A single user object.
tr: Tek bir kullanıcı nesnesi.

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: argument
tr: değişken

en: relationship
tr: ilişki

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Add context
tr: Bağlam ekle

en: Required contexts
tr: Gerekli bağlamlar

en: required context
tr: gerekli bağlam

en: Add required context
tr: Gerekli bağlam ekle

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Add @type "@context"
tr: @type "@context" ekle

en: Edit @type "@context"
tr: @type "@context" düzenle

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Configure !subtype_title
tr: !subtype_title yapılandır

en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: No title
tr: Başlıksız

en: Unknown context
tr: Bilinmeyen bağlam

en: No context
tr: Bağlam yok

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
tr: Bağlamdaki %-anahtar kelimelerin yanısıra, özgün başlığı korumak için %title da kullanabilirsiniz.

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Enter the module name to export code to.
tr: Kodun dışarı aktarılacağı eklentinin adını girin.

en: Local
tr: Yerel

en: Add a node from your site as content.
tr: Sitenizden bir düğümü içerik olarak ekleyin.

en: Leave node title
tr: Düğümün başlığı kalsın

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Link to view
tr: Gösterime bağlantı

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: Display feed icons
tr: Besleme simgelerini görüntüle

en: Num posts
tr: Gönderim sayısı

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Finish
tr: Bitir

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Custom pages
tr: Özel sayfalar

en: Row
tr: Satır

en: Page elements
tr: Sayfa elemanları

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: The comment you are replying to does not exist.
tr: Cevaplamaya çalıştığınız yorum mevcut değil.

en: Primary
tr: Birincil

en: Logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcı

en: Secondary
tr: İkincil

en: Chaos tool suite
tr: Chaos Araç Paketi (Chaos Tool Suite)

en: Justify
tr: Hizala

en: Parent term(s)
tr: Üst terim(ler)

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Insert item into an available menu.
tr: Mevcut bir menüye öğe ekleyin.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
tr: Menü seçimi, menü modülünün etkinleştirilmesini gerektirir.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin başlığını girin.

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: HTTP response code
tr: HTTP yanıt kodu

en: Search form
tr: Arama formu

en: Styles
tr: Biçemler

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: The item has been deleted.
tr: Unsur silindi.

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: CTools CSS Cache
tr: CTools CSS Önbellği

en: Unable to create
tr: Oluşturulamadı

en: Chaos tools
tr: Chaos araçları (Chaos Tools)

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
tr: Merlin of Chaos tarafından hazırlanan bir yararlı araçlar kütüphanesi.

en: Bulk export results
tr: Toplu dışa aktarma sonuçları

en: Place this in @file
tr: Bunu @file dosyasına koy

en: Bulk Exporter
tr: Toplu Dışa Aktarıcı

en: Bulk Export
tr: Toplu Dışa Aktarma

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
tr: Chaos araçlarının tanıdığı veri nesnelerinin toplu dışa aktarımını yürütür.

en: No info available.
tr: Bilgi yok.

en: Configure new !subtype_title
tr: Yeni !subtype_title yapılandır

en: All criteria must pass.
tr: Tüm ölçütler sınamayı geçmelidir.

en: Only one criteria must pass.
tr: Sadece bir ölçüt geçmeli.

en: Remove this item.
tr: Bu öğeyi kaldır.

en: No criteria selected, this test will pass.
tr: Seçili ölçüt yok; bu sınama geçer.

en: Edit criteria
tr: Ölçütü düzenle

en: Invalid object name.
tr: Geçersiz nesne adı.

en: Invalid context type
tr: Geçersiz içerik türü

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Summary of contexts
tr: Bağlamların özeti

en: , and
tr: , ve

en: , or
tr: , ya da

en: Keyword: %@keyword
tr: Anahtar sözcük: %@keyword

en: Update and return
tr: Güncelle ve dön

en: In code
tr: Kod içinde

en: Enabled, title
tr: Etkin, başlık

en: Get a summary of the information about this page.
tr: Bu sayfa hakkında özet bilgi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
tr: Bu sayfayı devre dışı bırak. Veri kalacak ama sayfa artık sisteminizde kullanılmayacaktır.

en: Add variant
tr: Değişke ekle

en: Add a new variant to this page.
tr: Bu sayfaya yeni bir değişke ekle.

en: Create variant
tr: Değişke oluştur

en: Import variant
tr: Değişke al

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
tr: Başka bir sayfadan alınmış kod ile bu sayfaya bir değişke ekle.

en: Reorder variants
tr: Değişkeleri yeniden düzenle

en: Variant operations
tr: Değişke işlemleri

en: Make an exact copy of this variant.
tr: Bu değişkeden tam bir kopya yap.

en: Remove this variant from the page completely.
tr: Bu değişkeyi sayfadan tümüyle kaldır.

en: No variants
tr: Değişke yok

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
tr: Bu sayfadaki değişiklikleri kaydetmediniz. Bunları veritabanına kaydedebilmek için 'Kaydet'i ya da değişikliklerden vazgeçmek için 'İptal'i seçmelisiniz. Herhangi bir formu değiştirdiyseniz, kaydetmeden önce bu formu göndermeniz gerektiğini unutmayın.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı. Boş bırakırsanız otomatik olarak doldurulur.

en: Variant type
tr: Değişke türü

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
tr: Kendilerine ait yapılandırma formlarıyla sunulacak isteğe bağlı özellikleri işaretle. Burada işaretlemezseniz de yeni sayfa oluşturulduğunda bu özellikleri gene de açabilirsiniz. Kararsızsanız bırakın boş kalsın

en: This page has no variants and thus no output of its own.
tr: Bu sayfanın değişkesi ve dolayısıyla kendine ait bir çıktısı yok.

en: Add a new variant
tr: Yeni bir değişke ekle

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
tr: Değiştirilmiş sistem sayfaları ve kullanıcı tanımlı sayfalar ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Node add/edit form
tr: Düğüm ekle/düzenle formu

en: Node being viewed
tr: Görüntülenmekte olan düğüm

en: A meaningless second page
tr: Anlamsız bir ikinci sayfa

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
tr: Bu sayfanın adı. Kolayca ayırt etmek için yönetim arayüzünde görünecektir.

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
tr: Yönetsel kullanım için, bu sayfanın ne olduğu, ne yaptığı ya da ne işe yaradığına ilişkin bir açıklama.

en: Make this your site home page.
tr: Bunu sitenizin ana sayfası yapın.

en: Visible menu item
tr: Görünür menü başlığı

en: Import page
tr: Sayfayı içeri al

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa oluştur

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
tr: Sayfanın adını, yolunu ve diğer temel ayarlarını düzenle.

en: Control what users can access this page.
tr: Hangi kullanıcıların bu sayfaya erişebileceklerini kontrol et.

en: Make a copy of this page
tr: Bu sayfanın bir kopyasını oluşturun

en: This is your site home page.
tr: Sitenizin anasayfası budur.

en: This page is publicly accessible.
tr: Bu sayfaya herkes erişebilir.

en: No menu entry.
tr: Menü girdisi yok.

en: Normal menu entry.
tr: Normal menü girdisi.

en: Menu tab.
tr: Menü sekmesi.

en: Default menu tab.
tr: Ön tanımlı menü sekmesi.

en: Title: %title.
tr: Başlık: %title.

en: Menu block: %title.
tr: Menü bloğu: %title.

en: Taxonomy term template
tr: Taksonomi terimi şablonu

en: User profile template
tr: Kullanıcı profili şablonu

en: User: compare
tr: Kullanıcı: karşılaştır

en: First User
tr: İlk kullanıcı

en: Second User
tr: İkinci kullanıcı

en: Node: accessible
tr: Düğüm: erişilebilir

en: Node: language
tr: Düğüm: dil

en: Node: type
tr: Düğüm: tür

en: User: permission
tr: Kullanıcı: izin

en: Control access by permission string.
tr: İzin dizesine bağlı erişim.

en: Error, unset permission
tr: Hata, izin verilmemiş

en: User: role
tr: Kullanıcı: rol

en: Control access by role.
tr: Role bağlı erişim.

en: User: language
tr: Kullanıcı: dil

en: Enter a value for this argument
tr: Bu ifade için bir değer girin

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
tr: Formdaki, başka bir içerik tarafından görüntülenmeyen her şey.

en: The author of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yazarı.

en: The body of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün gövde metni.

en: Node created date
tr: Düğüm oluşturulma tarihi

en: The date the referenced node was created.
tr: Kaynak gösterilen düğümün oluşturulma tarihi.

en: Node links of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün düğüm bağlantıları.

en: The title of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün başlığı.

en: Node last updated date
tr: Düğümün son güncelleme tarihi

en: The date the referenced node was last updated.
tr: Kaynak gösterilen düğümün son güncelleme tarihi.

en: Node form submit buttons
tr: Düğüm formu gönderme düğmeleri

en: Submit buttons for the node form.
tr: Düğüm formu için gönderme düğmeleri.

en: Node form revision log message
tr: Düğüm formu değişiklik günlüğü iletisi

en: Revision log message for the node.
tr: Düğüm için değişiklik günlüğü iletisi.

en: Menu settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki menü ayarları.

en: Node form url path settings
tr: Düğüm formu url yolu ayarları

en: Enter the string for this context.
tr: Bu bağlam için dize girin.

en: Vocabulary ID of first term
tr: İlk terimin sözlük ID'si

en: Make all views available as panes
tr: Tüm gösterimleri panel olarak kullanılabilir yap

en: Select display
tr: Gösterim seç

en: Configure view
tr: Görünümü ayarla

en: View information
tr: Bilgileri gör

en: Using display @display.
tr: @display kullanarak göster.

en: With pager.
tr: Sayfalayıcı ile.

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Pane settings
tr: Panel ayarları

en: Admin desc
tr: Yönetim açıklaması

en: Allow settings
tr: Ayarlara izin ver

en: Title override
tr: Başlık geçersiz kılma

en: Panel page
tr: Panel sayfası

en: Go to list
tr: Listeye git

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: This panel will be selected if @conditions.
tr: Eğer @conditions ise bu panel seçilecektir.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: CTools Examples
tr: CTools Örnekleri

en: Existing node
tr: Bu düğüm

en: Add the breadcrumb trail as content.
tr: Sayfa yolu dizisini içerik olarak ekle.

en: Add the help text of the current page as content.
tr: Bu sayfanın yardım metnini içerik olarak ekleyin.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Add the status messages of the current page as content.
tr: Bu sayfanın durum iletilerini içerik olarak kaydedin.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
tr: Sekmeleri (yerel görevler) içerik olarak kaydedin.

en: Add the page title as content.
tr: Sayfa başlığını içerik olarak ekleyin.

en: Manage pages
tr: Sayfaları yönet

en: User blog
tr: Kullanıcı ağ günlüğü

en: Site contact page
tr: Site iletişim sayfası

en: All polls
tr: Tüm anketler

en: Search @type
tr: @type ara

en: Node add form: node type
tr: Düğüm ekleme formu: Düğüm türü

en: Node edit form: node ID
tr: Düğüm düzenleme formu: Düğüm ID

en: Advanced search form
tr: Gelişmiş arama formu

en: A search form with advanced options.
tr: Gelişmiş seçeneklerle bir arama formu.

en: The results of a search using keywords.
tr: Anahtar kelimelerle yapılan bir aramanın sonucu.

en: HTML-safe string
tr: HTML bakımından güvenli dize

en: Base table
tr: Temel tablo

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
tr: Talep işlenirken hata oluştu: Sunucu geçersiz girdi aldı.

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Searched %type for %keys.
tr: %type içinde %keys arandı.

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
tr: İşlem tamamlanamıyor. @file dosyası @line satırında önemli hata: @message

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: Update and save
tr: Güncelle ve kaydet

en: Context exists
tr: Bağlam zaten var

en: String: comparison
tr: Dize: karşılaştırma

en: String: length
tr: Dize: uzunluk

en: CTools PHP requirements
tr: CTools PHP gereksinimleri

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
tr: CTools sadece PHP 5.2.0 ve üzerinde bulunan belirli özelliklere ihtiyaç duyar.

en: String: URL path
tr: Dize: URL yolu

en: Control access by the current path.
tr: Geçerli yoldan erişimi kontrol edin.

en: Book children
tr: Kitabın alt düğümleri

en: The children menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın ait menüsü.

en: Node terms
tr: Düğüm terimleri

en: Taxonomy terms of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün sınıflandırma terimleri.

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: Add the site feed_icons statement as content.
tr: Sitenin feed_icons ifadesini içerik olarak ekleyin.

en: Site logo
tr: Site logosu

en: Add the logo trail as content.
tr: Logo yolunu içerik olarak ekle.

en: Primary navigation links
tr: Birincil gezinti bağlantıları

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
tr: primary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Secondary navigation links
tr: İkincil gezinti bağlantıları

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
tr: secondary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Tabs type
tr: Sekme türleri

en: Primary and secondary
tr: Birincil ve ikincil

en: Fields override
tr: Alanlar geçersiz kılınır

en: Local action
tr: Yerel eylem

en: Custom content
tr: Özel içerik

en: Add a new @plugin
tr: Yeni bir @plugin ekle

en: Edit @plugin %title
tr: %title @plugin düzenle

en: Clone @plugin %title
tr: @plugin %title kopyala

en: Import @plugin
tr: @plugin içeri aktar

en: Export @plugin %title
tr: @plugin %title dışarı ver

en: Are you sure you want to revert %title?
tr: %title'ı geri almak istediğinize emin misiniz?

en: The item has been reverted.
tr: Unsur geri alındı.

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title could not be created.
tr: %title oluşturulamaz.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: %title could not be updated.
tr: %title güncellenemez.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
tr: Dışa aktarılmış bir nesne kodunu aşağıdaki alana yapıştırarak, bir tanımı içeri alabilirsiniz.

en: @plugin %title was enabled.
tr: %title @plugin etkinleştirildi.

en: @plugin %title was disabled.
tr: %title @plugin devredışı bırakıldı.

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: Node edit form from node
tr: Düğümden düğüm düzenleme formu

en: View attachment
tr: Eki gör

en: View context
tr: Bağlamı gör

en: View empty text
tr: Boş metni gör

en: View exposed widgets
tr: Sunulan sihirbazları gör

en: View feed icon
tr: Besleme simgesini gör

en: View footer
tr: Sayfa altlığını gör

en: View header
tr: Sayfa başlığını gör

en: View pager
tr: Sayfalayıcıyı gör

en: View row
tr: Satırı gör

en: Select context
tr: Bağlam seç

en: Configure rows
tr: Satırları yapılandır

en: Contains rows in contexts.
tr: Bağlamlarda satırlar içerir.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Replace text with "hello world"
tr: Metni "merhaba dünya" ile değiştir

en: Sample Content
tr: Örnek İçerik

en: Delete this row
tr: Bu satırı sil

en: Link 1
tr: Bağlantı 1

en: Link 2
tr: Bağlantı 2

en: Link 3
tr: Bağlantı 3

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Choose animal
tr: Hayvan seç

en: Configure animal
tr: Hayvan yapılandır

en: Sheep
tr: Koyun

en: Configure sheep
tr: Koyunu yapılandır

en: Lizard
tr: Kertenkele

en: Configure lizard
tr: Kertenkeleyi yapılandır

en: Choose your animal
tr: Hayvanını seç

en: Name your sheep
tr: Koyununu adlandır

en: Name your lizard
tr: Kertenkeleni adlandır

en: Eagle
tr: Kartal

en: Owl
tr: Baykuş

en: Domesticated
tr: Evcilleştirilmiş

en: wild
tr: vahşi

en: domesticated
tr: evcil

en: Animal
tr: Hayvan

en: Use Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) kullan

en: Administer Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) yönetimi

en: Change general settings for this variant.
tr: Bu değişkenin genel ayarlarını değiştir.

en: 404 Page not found
tr: 404 Sayfa bulunamadı

en: 403 Access denied
tr: 403 Erişim engellendi

en: User signature
tr: Kullanıcı imzası

en: The signature of a user.
tr: Bir kullanıcı imzası.

en: Delete and save
tr: Sil ve kaydet

en: Disable and save
tr: Devre dışı bırak ve kaydet

en: Entity: ID
tr: Varlık : ID

en: Custom blocks
tr: Özel bloklar

en: Entity field
tr: Nesne (entity) alanı

en: Formatter Styles
tr: Biçimlendirici (Formatter) Stilleri

en: Enter the ID of an entity for this context.
tr: Bu bağlam için varlığın ID'sini gir

en: Site Information
tr: Site Bilgisi

en: Use this page in an admin overlay.
tr: Bu sayfayı bir yönetim katmanında gösterin.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
tr: Yönetim katmanları Drupal 7'de pek çok yerde kullanılır ve yönetsel özel sayfalar bu özelliği kullanabilir.

en: Master
tr: Ana (master)

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
tr: URL adresindeki kısa çizgileri, terim adı süzgeç değerlerinde boşluklara dönüştür

en: There are no @titles to display.
tr: Gösterilecek @titles yok.

en: Field: @widget_label (@field_name)
tr: Alan: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
tr: Düğüm formu başlık alanı

en: The node title form.
tr: Formun düğüm başlığı.

en: Entire view
tr: Tüm görünüm

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: User Edit Template
tr: Kullanıcı Düzenleme Şablonu

en: User edit template
tr: Kullanıcı düzenleme şablonu

en: Is this the front page.
tr: Bu ana sayfadır.

en: Entity extra field
tr: Nesne (entity) ekstra alanı

en: A user edit form.
tr: Bir kullanıcı düzenleme formu.

en: Enter the name or UID of a node
tr: Düğümün adını ya da UID'sini girin

en: '%name' [user id %uid]
tr: '%name' [kullanıcı ID %uid]

en: Limit rows
tr: Satırları sınırla

en: Select rows
tr: Satırları seç

en: Add the action links (local tasks) as content.
tr: Eylem bağlantılarını (yerel görevleri) içerik olarak ekle.

en: Comment Reply Form
tr: Yorum Yanıtlama Formu

en: A form to add a new comment reply.
tr: Yeni bir yorum yanıtı eklemek için form.

en: Node form languages
tr: Düğüm formu dilleri

en: The language selection form.
tr: Dil seçim formu.
