Chaos Tool Suite (ctools) (7.x-1.7) - en to nl translation catalogue (536 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Pages
nl: Pagina's

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Read more
nl: Lees meer

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Go
nl: Filter

en: Login
nl: Inloggen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Comment form
nl: Reactieformulier

en: User edit form
nl: Gebruikersformulier

en: User contact form
nl: Gebruikerscontactformulier

en: Weight
nl: Gewicht

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Admin title
nl: Beheertitel

en: Related terms
nl: Gerelateerde termen

en: Depth
nl: Diepte

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Book
nl: Boek

en: Export
nl: Exporteren

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Back
nl: Terug

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Update
nl: Bijwerken

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Views
nl: Overzichten

en: Access
nl: Toegang

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Display
nl: Weergeven

en: Node type
nl: Node-type

en: results
nl: resultaten

en: search
nl: zoeken

en: style
nl: stijl

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Paths
nl: Paden

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Configure
nl: Instellen

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Error
nl: Fout

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: All
nl: Alle

en: Submit @name
nl: @name indienen

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Override title
nl: Titel overschrijven

en: Pager ID
nl: Paginering-ID

en: Override URL
nl: URL overschrijven

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Node links
nl: Node-links

en: Taxonomy terms
nl: Taxonomietermen

en: User picture
nl: Gebruikersafbeelding

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: Custom
nl: Aangepast

en: Comment
nl: Reactie

en: Input format
nl: Invoerformaat

en: Revisions
nl: Revisies

en: Node revision ID
nl: Noderevisie-ID

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Vocabulary ID
nl: Woordenlijst-ID

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Term name
nl: Termnaam

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Mode
nl: Modus

en: Normal
nl: Normaal

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Up
nl: Omhoog

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: System
nl: Systeem

en: Terms
nl: Termen

en: security
nl: veiligheid

en: General
nl: Algemeen

en: All views
nl: Alle weergaven

en: Base
nl: Basis

en: Align
nl: Uitlijning

en: Basic
nl: Basis

en: List type
nl: Lijsttype

en: Role
nl: Rol

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: String
nl: Tekenreeks

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Exists
nl: Bestaat

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: <All>
nl: -Allemaal-

en: Edit view
nl: Overzicht bewerken

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Normal menu item
nl: Normaal menu-item

en: Down
nl: Omlaag

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Order
nl: Volgorde

en: Add criteria
nl: Criteria toevoegen

en: Basic settings
nl: Basisinstellingen

en: Term description
nl: Omschrijving van term

en: Operation
nl: Bewerking

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Rules
nl: Regels

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Geef één pagina per regel op, als Drupal-paden. Het '*'-teken is een wildcard. Voorbeeldpaden zijn '%blog' voor de blog-pagina en '%blog-wildcard' voor elke persoonlijke blog. '%front' is de voorpagina.

en: Link to node
nl: Link naar node

en: Change
nl: Wijzigen

en: Edit term
nl: Term bewerken

en: Node title
nl: Node-titel

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Your search yielded no results
nl: De zoekopdracht heeft geen resultaten opgeleverd

en: Front page
nl: Voorpagina

en: unlimited
nl: ongelimiteerd

en: Activity
nl: Activiteit

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: First
nl: Eerste

en: Configure block
nl: Blok instellen

en: Second
nl: Seconde

en: Entity
nl: Entiteit

en: Fixed
nl: Vast

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Equal to
nl: Gelijk aan

en: Less than
nl: Kleiner dan

en: Select a user
nl: Een gebruiker selecteren

en: You must select a user.
nl: Selecteer een gebruiker.

en: Open in new window
nl: Open in nieuw venster

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Parent term
nl: Bovenliggende term

en: Parent terms
nl: Bovenliggende termen

en: All blogs
nl: Alle blogs

en: Style
nl: Stijl

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

en: Color scheme
nl: Kleurenschema

en: New
nl: Nieuwe

en: Relationships
nl: Relaties

en: Basic information
nl: Basisinformatie

en: Parent menu item
nl: Bovenliggend menu-item

en: Themes
nl: Thema's

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Storage
nl: Opslag

en: Page name
nl: Paginanaam

en: Apply
nl: Toepassen

en: Bold
nl: Vet

en: PHP Code
nl: PHP-code

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Double
nl: Dubbel

en: Relationship type
nl: Relatietype

en: Menus
nl: Menu's

en: Above
nl: Boven

en: Third
nl: Derde

en: Fourth
nl: Vierde

en: Fifth
nl: Vijfde

en: Full node
nl: Volledige node

en: Form
nl: Formulier

en: Title tag
nl: Titel-tag

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Solid
nl: Vast

en: Italic
nl: Cursief

en: file system
nl: Bestandssysteem

en: Uppercase
nl: Hoofdletter

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Contexts
nl: Contexten

en: Loading
nl: Laden

en: The directory %directory does not exist.
nl: De map %directory bestaat niet.

en: The directory %directory is not writable
nl: De map %directory is niet schrijfbaar

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
nl: De map %directory is niet schrijfbaar omdat de juiste toegangsrechten ontbreken.

en: Node author
nl: Auteur van de node

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Argument type
nl: Argumenttype

en: New custom content
nl: Nieuwe aangepaste inhoud

en: General form
nl: Algemeen formulier

en: Attached files
nl: Bijgevoegde bestanden

en: A list of files attached to the node.
nl: Een lijst van bestandsbijlagen die bij de node horen.

en: Book navigation
nl: Boeknavigatie

en: Add comment
nl: Commentaar toevoegen

en: A form to add a new comment.
nl: Een formulier om een nieuwe reactie toe te voegen.

en: Sort
nl: Sorteren

en: !a comments per page
nl: !a reacties per pagina

en: Pager
nl: Paginering

en: Node content
nl: Node-inhoud

en: Edit node
nl: Node bewerken

en: Edit this node
nl: Deze node bewerken

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Author information on the Node form.
nl: Auteursinformatie op het node-formulier.

en: Comment settings on the Node form.
nl: Reactieinstellingen op het nodeformulier

en: Authoring information.
nl: Auteursinformatie.

en: List of related terms
nl: Lijst van gerelateerde termen

en: Unordered
nl: Ongeordend

en: User profile
nl: Gebruikersprofiel

en: All the terms in a vocabulary.
nl: Alle termen in een woordenlijst.

en: Maximum depth
nl: Maximale diepteniveau

en: A single user object.
nl: Een enkel gebruikersobject.

en: Taxonomy vocabulary
nl: Taxonomiewoordenlijst

en: Add relationship
nl: Relatie toevoegen

en: Add required context
nl: Verplichte context toevoegen

en: Close Window
nl: Venster sluiten

en: Close window
nl: Venster sluiten

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Show all
nl: Alles weergeven

en: Panel settings
nl: Paneelinstellingen

en: No title
nl: Geen titel

en: Unknown context
nl: Onbekende context

en: Module name
nl: Modulenaam

en: Enter the module name to export code to.
nl: Geef de naam van de module in, waarnaar code geëxporteerd moet worden.

en: Local
nl: Lokaal

en: Panel
nl: Paneel

en: Add a node from your site as content.
nl: Een node van de site toevoegen als inhoud.

en: Path is required.
nl: Pad is verplicht.

en: Use pager
nl: Paginering gebruiken

en: More link
nl: 'Meer'-link

en: Book parent
nl: Bovenliggend boek

en: Top level book
nl: Hoofdniveau van het boek

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Finish
nl: Voltooien

en: Underline
nl: Onderlijnen

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Font family
nl: Fontfamilie

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Response code
nl: Statuscode

en: Custom pages
nl: Specifieke pagina's

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
nl: Veiligheidswaarschuwing: Het bestand .htaccess kon niet opgeslagen worden. Maakt u in de %directory directory een .htaccess bestand aan met volgende code: <code>!htaccess</code>

en: Row
nl: Rij

en: A relcontext object.
nl: Een relcontext object.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
nl: Voegt een relcontext toe van een bestaande simplecontext.

en: Page elements
nl: Pagina-elementen

en: Variants
nl: Varianten

en: Book outline
nl: Boekstructuur

en: Revision information
nl: Revisie-informatie

en: Author UID
nl: Auteur UID

en: The comment you are replying to does not exist.
nl: De reactie waarop u reageert bestaat niet.

en: Primary
nl: Primair

en: Tab weight
nl: Tabgewicht

en: Logged in user
nl: Ingelogde gebruiker

en: No description
nl: Geen omschrijving

en: Secondary
nl: Secundair

en: The page has been deleted.
nl: De pagina is verwijderd.

en: Lowercase
nl: Kleine letter

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Parent term(s)
nl: Hoofdterm(en)

en: Break lock
nl: Ontgrendelen

en: Current user's language
nl: Taal van huidige gebruiker

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: No language
nl: Geen taal

en: Build mode
nl: Bouwmodus

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: No menu entry
nl: Geen menu-item

en: Normal menu entry
nl: Normaal menu-item

en: Menu tab
nl: Menu-tab

en: Default menu tab
nl: Standaard menu-tab

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
nl: Vul, indien ingesteld op normaal of tab, de tekst in om te gebruiken voor het menu-item.

en: Insert item into an available menu.
nl: Item in een beschikbaar menu invoegen.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
nl: Menuselectie vereist de activering van de Menu-module.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
nl: Hoe lager het gewicht, hoe hoger of meer naar links het zal verschijnen.

en: Already exists
nl: Bestaat al

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
nl: Voer bij het aanmaken van een bovenliggend menu-item de titel in voor het item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
nl: Als het bovenliggend menu-item een tab is, vul het gewicht in van de tab. Hoe lager het getal, hoe meer naar links deze geplaatst wordt.

en: - All -
nl: - Alle -

en: Import code
nl: Code importeren

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: HTTP response code
nl: HTTP-statuscode

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
nl: De toegangsrechten van map %directory zijn aangepast zodat de map schrijfbaar wordt.

en: Search form
nl: Zoekveld

en: Styles
nl: Stijlen

en: The item has been deleted.
nl: Het item is verwijderd.

en: Greater than or equal to
nl: Groter dan of gelijk aan

en: Less than or equal to
nl: Kleiner dan of gelijk aan

en: The name of the site.
nl: De naam van de website.

en: CTools CSS Cache
nl: CTools-CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
nl: De CTools CSS-cachemap, %path kon niet worden aangemaakt vanwege een verkeerd geconfigureerde bestandsmap. Controleer of de bestandsmap bestaat en dat de webserver schrijfrechten heeft.

en: Unable to create
nl: Kan niet worden aangemaakt

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
nl: Een bibliotheek met handige hulpmiddelen door Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
nl: Bulkexport resultaten

en: Place this in @file
nl: Zet dit in @file

en: There are no objects to be exported at this time.
nl: Er zijn op dit moment geen objecten om te exporteren.

en: use bulk exporter
nl: Bulkexport gebruiken

en: Bulk Exporter
nl: Bulkexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
nl: Voert bulkexport uit van data-objecten bekend bij Chaos Tools.

en: No info
nl: Geen informatie

en: No info available.
nl: Geen informatie beschikbaar.

en: All criteria must pass.
nl: Aan alle criteria moet worden voldaan.

en: Only one criteria must pass.
nl: Aan slechts een criterium moet worden voldaan.

en: No criteria selected, this test will pass.
nl: Geen criteria opgegeven, aan deze test zal worden voldaan.

en: Edit @type
nl: @type bewerken

en: Update and return
nl: Bijwerken en terugkeren

en: In code
nl: In de code

en: Enabled, title
nl: Ingeschakeld, titel

en: Get a summary of the information about this page.
nl: Een samenvatting verkrijgen van de informatie over deze pagina.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
nl: Deze pagina de-activeren. De data blijft behouden, maar de pagina zal niet meer in het systeem worden gebruikt.

en: Add variant
nl: Variant toevoegen

en: Add a new variant to this page.
nl: Een nieuwe variant aan deze pagina toevoegen.

en: Create variant
nl: Variant aanmaken

en: Import variant
nl: Variant importeren

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
nl: Een nieuwe variant aan deze pagina toevoegen vanuit code die is geexporteerd uit een andere pagina.

en: Reorder variants
nl: Varianten opnieuw sorteren

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
nl: Een nieuw aangemaakte variant instellen voordat deze daadwerkelijk  aan de pagina wordt toegevoegd.

en: Make an exact copy of this variant.
nl: Maak een exacte kopie van deze variant.

en: No variants
nl: Geen varianten aanwezig

en: This setting contains unsaved changes.
nl: Deze instelling bevat niet-opgeslagen veranderingen.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
nl: Beheertitel van deze variant. Indien leeggelaten wordt een titel automatisch toegewezen.

en: Variant type
nl: Varianttype

en: Optional features
nl: Optionele functionaliteit

en: This page has no variants and thus no output of its own.
nl: Deze pagina heeft geen varianten en daarom geen eigen uitvoer.

en: Add a new variant
nl: Een nieuwe variant toevoegen

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
nl: Overschreven systeempagina's en door de gebruiker gedefinieerde pagina's toevoegen, bewerken en van de website verwijderen.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
nl: Biedt een interface en een API om pagina's binnen de site te beheren.

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Administrative description
nl: Beheer-omschrijving

en: Make this your site home page.
nl: Dit pad als home-pagina voor uw website instellen.

en: Visible menu item
nl: Zichtbaar menu-item

en: Name is required.
nl: Naam is verplicht.

en: No context selected
nl: Geen context geselecteerd

en: Import page
nl: Pagina importeren

en: Create a new page
nl: Een nieuwe pagina aanmaken

en: Control what users can access this page.
nl: Controleer welke gebruikers toegang hebben tot deze pagina.

en: Make a copy of this page
nl: Kopie van deze pagina maken

en: Remove this page from your system completely.
nl: Deze pagina volledig van het systeem verwijderen.

en: This page is publicly accessible.
nl: Deze pagina is publiekelijk toegankelijk.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
nl: Indien ingeschakeld, wordt het standaardgedrag van Drupal voor het weergeven van taxonomietermen onder <em>taxonomy/term/%term</em> overschreven. Als u varianten toevoegt, kunt u selectiecriteria zoals woordenlijsten of toegangsrechten gebruiken voor verschillende weergaven van de taxonomieterm en gerelateerde nodes. Als geen variant wordt geselecteerd zal de standaardweergave van Drupal voor een taxonomieterm worden gebruikt. Deze pagina heeft alleen invloed op items die daadwerkelijk worden weergegeven onder taxonomy/term/%term. Sommige taxonomietermen, zoals fora, hebben hun weergaven ergens anders ondergebracht. Let op:  bij het gebruik van Pathauto-aliassen lijken taxonomietermen ook ergens anders te verschijnen, maar voor Drupal staan deze nog steeds onder taxonomy/term/%term.

en: User profile template
nl: Gebruikersprofiel-template

en: No task handlers are defined for this task.
nl: Er zijn geen handlers voor deze taak gedefinieerd.

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
nl: Twee gebruikers vergelijken (bijvoorbeeld een ingelogde gebruiker en de gebruiker die bekeken wordt)

en: First User
nl: Eerste gebruiker

en: Second User
nl: Tweede gebruiker

en: Node: accessible
nl: Node: toegang

en: Node: language
nl: Node: taal

en: User: permission
nl: Gebruiker: toegang

en: User: role
nl: Gebruiker: rol

en: User: language
nl: Gebruiker: taal

en: Substitutions
nl: Vervangingen

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
nl: Alles in het formulier dat niet wordt weergegeven door andere inhoud.

en: Node created date
nl: Node-aanmaakdatum

en: "@s" created date
nl: '@s' aanmaakdatum

en: Node last updated date
nl: Node laatste wijzigingsdatum

en: Last updated date
nl: Laatste wijzigingsdatum

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
nl: Hiermee kan Views-inhoud worden gebruikt in Panels, Dashboard en andere modules die de CTools Content-API gebruiken.

en: Configure view
nl: View instellen

en: With pager.
nl: Met paginering.

en: Without pager.
nl: Zonder paginering.

en: Skipping first @count results
nl: Eerste @count resultaten overgeslagen

en: View panes
nl: Vensters bekijken

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
nl: Selecteer het aantal items om weer te geven, of vul 0 in om alle resultaten weer te geven.

en: Content pane
nl: Inhoudpaneel

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
nl: Is beschikbaar als inhoud voor een paneel of dashboardweergave.

en: Allow settings
nl: Afwijkende instellingen

en: Pager offset
nl: Start van paginering

en: Title override
nl: Vervangende titel

en: Inherit path from panel display
nl: Pad erven van de paneelweergave

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
nl: Paneelpagina's kunnen worden gebruikt als landingspagina's. Ze hebben een URL-pad, accepteren argumenten en kunnen menu-items hebben.

en: Panel page
nl: Paneelpagina

en: Go to list
nl: Ga naar lijst

en: Selection rules
nl: Selectieregels

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
nl: Aanvullende contextobjecten aan deze variant toevoegen dat door de inhoud kan worden gebruikt.

en: Selection rule
nl: Selectieregel

en: Panel: @title
nl: Paneel: @title

en: Administrative title of this variant.
nl: Beheertitel van deze variant.

en: (start from last values)
nl: (begin bij de laatste waarden)

en: CTools plugin example
nl: CTools plugin-voorbeeld

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
nl: Chaos Tools (CTools) plugin-voorbeeld

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
nl: Laat zien hoe een externe module Ctools-plugins kan bieden (voor panelen, enz.).

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
nl: Maakt een 'simplecontext' aan van de arg.

en: CTools example no context content type
nl: CTools-voorbeeld: inhoudstype zonder context

en: CTools Examples
nl: CTools-voorbeelden

en: CTools example relcontext content type
nl: CTools-voorbeeld: relcontext inhoudstype

en: A single "simplecontext" context, or data element.
nl: Een enkele 'simplecontext'-context, of data-element.

en: Existing node
nl: Bestaande node

en: Add the breadcrumb trail as content.
nl: Voeg het broodkruimelspoor toe als inhoud.

en: Add the help text of the current page as content.
nl: Voeg de helptekst van de huidige pagina toe als inhoud.

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Add the status messages of the current page as content.
nl: Voeg de statusberichten van de huidige pagina toe als inhoud.

en: Add the slogan trail as content.
nl: Voeg het sloganspoor toe als inhoud.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
nl: Voeg de tabs (locale taken) toe als inhoud.

en: Add the page title as content.
nl: Voeg de paginatitel toe als inhoud.

en: Manage pages
nl: Pagina's beheren

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
nl: 
        Dit is een blok met data aangemaakt door het Relcontent inhoudstype. Data in het blok kan zijn samengesteld vanuit statische tekst (zoals dit) of vanuit het inhoudstypeformulier ($conf), of vanuit de context die wordt doorgegeven. <br />
    In dit geval, heeft het configuratieformulier ($conf) maar een veld, 'config_item_1; en is ingesteld met:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
nl: 
        Dit is een blok met data aangemaakt door het Simplecontext inhoudstype. Data in het blok kan zijn samengesteld vanuit statische tekst (zoals dit), vanuit het inhoudstypeformulier ($conf), of vanuit de context die wordt doorgegeven. <br />
    In dit geval, heeft het configuratie formulier ($conf) maar een veld, 'config_item_1; en is geconfigureerd met:

en: Advanced search form
nl: Uitgebreid zoekformulier

en: A search form with advanced options.
nl: Een zoekformulier met geavanceerde opties.

en: Thickness
nl: Dikte

en: Searched %type for %keys.
nl: Gezocht naar %keys in %type.

en: There is currently no content classified with this term.
nl: Er is momenteel geen inhoud met deze term geclassificeerd.

en: - Choose -
nl: - Kiezen -

en: Update and save
nl: Bijwerken en opslaan

en: Context exists
nl: Context bestaat

en: String: comparison
nl: Tekenreeks: vergelijking

en: String: length
nl: Tekenreeks: lengte

en: CTools PHP requirements
nl: CTools PHP-vereisten

en: String: URL path
nl: Tekenreeks: URL-pad

en: Current theme
nl: Huidig thema

en: Feed icons
nl: Feedpictogrammen

en: Site logo
nl: Sitelogo

en: Add the logo trail as content.
nl: Voeg het logospoor toe als inhoud.

en: Primary navigation links
nl: Primaire navigatielinks

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
nl: Voeg de primaire links (locale taken) toe als inhoud.

en: Secondary navigation links
nl: Secundaire navigatielinks

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
nl: Voeg de secundaire links (locale taken) toe als inhoud.

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
nl: Maak aangepaste, te exporteren, herbruikbare toegangsregelsets voor toepassingen zoals Panels.

en: Custom content
nl: Aangepaste inhoud

en: Custom content panes
nl: Aangepaste inhoudsvensters

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
nl: Maak aangepaste, te exporteren, herbruikbare inhoudsvensters voor toepassingen zoals Panels.

en: Content panes
nl: Inhoudsvensters

en: Add a new @plugin
nl: Nieuwe @plugin toevoegen

en: Edit @plugin %title
nl: @plugin %title bewerken

en: Clone @plugin %title
nl: @plugin %title dupliceren

en: Import @plugin
nl: @plugin importeren

en: Export @plugin %title
nl: @plugin %title exporteren

en: Are you sure you want to revert %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt terugzetten?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
nl: Deze actie zal permanent alle aanpassingen aan dit item verwijderen.

en: The item has been reverted.
nl: Het item is teruggeplaatst.

en: This action will permanently remove this item from your database..
nl: Deze actie zal permanent dit item uit uw database verwijderen.

en: %title has been created.
nl: %title is aangemaakt.

en: %title could not be created.
nl: %title kon niet aangemaakt worden.

en: %title has been updated.
nl: %title is bijgewerkt.

en: %title could not be updated.
nl: %title kon niet worden bijgewerkt.

en: @plugin %title was enabled.
nl: @plugin %title werd ingeschakeld.

en: @plugin %title was disabled.
nl: @plugin %title werd uitgeschakeld.

en: Enabled, name
nl: Ingeschakeld, naam

en: @plugin code
nl: @plugincode

en: Allow import to overwrite an existing record.
nl: Sta toe dat een bestaand record wordt overschreven bij importeren.

en: Create custom styles for applications such as Panels.
nl: Maak aangepaste stijlen voor toepassingen zoals Panels.

en: Administrative settings
nl: Administratieve instellingen

en: Display the view pager if there are no results.
nl: De paginering weergeven wanneer er geen resultaten zijn.

en: "@context" pager
nl: '@context'-paginering

en: Configure rows
nl: Rijen instellen

en: The view must have a maximum number of items set to use this content type.
nl: In de view moet een maximaal aantal items staan ingesteld om dit inhoudstype te gebruiken.

en: Row @number
nl: Rij @number

en: Row information
nl: Rij-informatie

en: Row number
nl: Rijnummer

en: Contains rows in contexts.
nl: Bevat rijen in contexten.

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Pick an animal
nl: Kies een dier

en: Sample Content
nl: Voorbeeldinhoud

en: Delete this row
nl: Deze rij verwijderen

en: Go to your account
nl: Ga naar uw account

en: your account
nl: uw account

en: Choose animal
nl: Dier kiezen

en: Configure animal
nl: Dier instellen

en: Sheep
nl: Schaap

en: Configure sheep
nl: Schaap instellen

en: Lizard
nl: Hagedis

en: Configure lizard
nl: Hagedis instellen

en: Configure raptor
nl: Raptor instellen

en: Choose your animal
nl: Kies uw dier

en: Name your sheep
nl: De naam van het schaap

en: What kind of sheep
nl: Het soort schaap

en: You have a @type sheep named "@name".
nl: U hebt een @type-schaap met de naam '@name'.

en: Name your lizard
nl: De naam van de hagedis

en: Venomous
nl: Giftig

en: You have a @type lizard named "@name".
nl: U hebt een @type-hagedis met de naam '@name'.

en: non-venomous
nl: niet-giftige

en: venomous
nl: giftige

en: Name your raptor
nl: De naam van de roofvogel

en: What kind of raptor
nl: Het soort roofvogel

en: Eagle
nl: Arend

en: Hawk
nl: Havik

en: Owl
nl: Uil

en: Buzzard
nl: Buizerd

en: Domesticated
nl: Tam

en: You have a @type @raptor named "@name".
nl: U heeft een @type @raptor met de naam '@name'.

en: domesticated
nl: tamme

en: Jump!
nl: Spring!

en: Chaos Tools AJAX Demo
nl: Chaos Tools AJAX-demo

en: Simple Form
nl: Eenvoudig formulier

en: Animal
nl: Dier

en: Administer custom content
nl: Aangepaste inhoud beheren

en: There are no wizards available at this time.
nl: Er zijn op dit moment geen wizards beschikbaar.

en: Change general settings for this variant.
nl: Algemene instellingen voor deze variant wijzigen.

en: 404 Page not found
nl: 404 Pagina niet gevonden

en: 403 Access denied
nl: 403 Verboden toegang

en: 301 Redirect
nl: 301 Definitief verplaatst

en: User signature
nl: Gebruikershandtekening

en: Inherit path
nl: Pad erven

en: Custom blocks
nl: Aangepaste blokken

en: Enter the ID of an entity for this context.
nl: Geef het ID van een entiteit voor deze context.

en: User links
nl: Gebruikerslinks

en: Site Information
nl: Website-informatie

en: Entity: bundle
nl: Entiteit: bundel

en: @entity: Bundle
nl: @entity: bundel

en: Revision information.
nl: Revisie-informatie.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
nl: Streepjes in URL omzetten naar spaties in filterwaarden voor termen

en: There are no @titles to display.
nl: Er zijn geen @titles weer te geven.

en: Pane title
nl: Paneeltitel

en: Sanitize
nl: Opschonen

en: (Custom) Entity: Field Value
nl: (Aangepaste) entity: veldwaarde

en: @entity @type: @field Field
nl: @entity @type: @field-veld

en: Is this the front page.
nl: Is dit de voorpagina.

en: Enter the name or UID of a node
nl: Vul de naam of UID in van een node

en: '%name' [user id %uid]
nl: '%name' [gebruikers-ID %uid]

en: Limit rows
nl: Het aantal rijen beperken

en: Select rows
nl: Rijen selecteren

en: Node: (un)published
nl: Node: (on-)gepubliceerd

en: Link to term
nl: Link naar term

en: 410 Gone
nl: 410 Verdwenen

en: Comment Reply page
nl: Reactiepagina

en: Comment Reply Form
nl: Reactieformulier

en: A form to add a new comment reply.
nl: Een formulier om te reageren.

en: Comments and comment form.
nl: Reacties en reactieformulier.
