Curlypage (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (64 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに表示する

en: Show on only the listed pages.
ja: リストに記載したページにのみ表示する

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Group
ja: グループ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: edit
ja: 編集

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Time
ja: 時間

en: Path
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: reset
ja: リセット

en: Clicks
ja: クリック

en: Position
ja: ポジション

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら表示する（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Delay
ja: 遅延

en: (disabled)
ja: （無効）

en: Fade
ja: フェード

en: Style
ja: スタイル

en: Track
ja: 履歴

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Unpeeled image
ja: アンピールド画像

en: Peeled image
ja: ピールド画像

en: URL target
ja: URLの対象

en: Same window
ja: 同じウィンドウ

en: Corner
ja: コーナー

en: Photo
ja: 写真

en: Role specific visibility settings
ja: 役割固有の表示設定

en: Page specific visibility settings
ja: ページ固有の表示設定

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Until
ja: まで

en: absolute
ja: 絶対

en: Zoom
ja: ズーム

en: clone
ja: 複製

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Rotate
ja: 回転

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限
