Curlypage (7.x-1.2) - en to ro translation catalogue (49 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
ro: Afişează pe toate paginile exceptând paginile selectate.

en: Show on only the listed pages.
ro: Afişează numai pe paginile selectate.

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: delete
ro: șterge

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Group
ro: Grup

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Settings
ro: Setări

en: edit
ro: modifică

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Time
ro: Ora

en: Path
ro: Cale

en: User
ro: Utilizator

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: New window
ro: Fereastră nouă

en: Repeat
ro: Repetare

en: Position
ro: Poziţie

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Indică dacă următorul cod PHP întoarce <code>TRUE</code> (mod-PHP, numai pentru experţi).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Style
ro: Stil

en: Track
ro: Urmăreşte

en: Top left
ro: Stânga sus

en: Top right
ro: Dreapta sus

en: Bottom right
ro: Dreapta jos

en: Bottom left
ro: Stânga jos

en: Same window
ro: Aceeași fereastră

en: Role specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice rolului

en: Page specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice paginii

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ro: Dacă a fost ales modul PHP, introdu cod PHP intre %php. Reţine că executarea de cod PHP incorect poate duce la năruirea întregului sit Drupal.

en: Until
ro: Până la

en: Every
ro: Fiecare

en: Rotate
ro: Rotire

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: Pages or PHP code
ro: Pagini sau cod PHP

en: Restricted to certain pages
ro: Limitat la anumite pagini
