Custom Breadcrumbs (7.x-2.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (67 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Language
uk: Мова

en: Reset
uk: Скинути

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: Views
uk: Види

en: Path
uk: Шлях

en: Placeholder tokens
uk: Заповнювач замінників

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Custom breadcrumbs
uk: Власні навігаційні лінійки

en: No custom breadcrumbs have been defined.
uk: Жодних власних "хлібних крихт" не зазначено.

en: The node type this custom breadcrumb trail will apply to.
uk: Зміни навігаційної лінійки торкнуться тільки даного тип матеріалу.

en: Titles
uk: Заголовки

en: Paths
uk: Шляхи

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
uk: Список синонімів Drupal для посилань навігаційної лінійки. Один синонім на рядок.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
uk: Даний заповнювач міток може бути використаний і для шляхів, і для заголовків, які будуть замінені відповідними значеннями.

en: Every link path must have a matching title. There are !paths paths, and !titles titles.
uk: Кожен шлях посилання повинен мати відповідну назву. Доступні шляхи !paths і назви !titles.

en: administer custom breadcrumbs
uk: управляти навігаційною лінійкою

en: Custom Breadcrumbs
uk: Власні навігаційні лінійки

en: Node
uk: Матеріал

en: Home breadcrumb text
uk: Текст для головної сторінки в рядку навіґації

en: Include
uk: Долучити

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Node types to include or exclude
uk: Типи матеріалів для долучення або вилучення

en: Enables taxonomy based breadcrumbs and allows for node assosciations with taxonomy terms.
uk: Вмикає рядки навігації на основі термінів і дозволяє зв'язки матеріалів з термінами таксономії.

en: Panels
uk: Панелі

en: Filter
uk: Фільтр

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Term
uk: Термін

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Page Title
uk: Заголовок Сторінки

en: Refine
uk: Відібрати

en: Undo
uk: Скасувати

en: any
uk: будь-який

en: Examples
uk: Приклади

en: Examples:
uk: Приклади:

en: Menu name
uk: Назва меню

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: About
uk: Про модуль

en: sort by @s
uk: критерій впорядкування: @s

en: Breadcrumb visibility
uk: Видимість рядка навігації

en: use php in custom breadcrumbs
uk: використання php у власних "хлібних крихтах"

en: Uses
uk: Використання

en: All languages
uk: Всі мови

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
uk: <strong>%property</strong> є <strong>%value</strong>

en: Module Name
uk: Назва Модулю

en: Taxonomy Term
uk: Термін таксономії

en: Special identifiers
uk: Особливі мітки

en: Behaviour
uk: Поведінка

en: You can define custom breadcrumbs at <a href ="@link">Custom Breadcrumbs Administration Page</a>.
uk: Ви можете встановити власні хлібні крихти на <a href ="@link">Сторінці керування Хлібними крихтами</a>.

en: Breadcrumb Visibility
uk: Видимість Рядка навігації

en: Special Identifiers
uk: Особливі мітки

en: Provides special identifiers for custom breadcrumbs.
uk: Надає особливі мітки для власного рядка навігації.

en: and where
uk: а також

en: Customize the breadcrumb trail for pages on your site.
uk: Персоналізуйте навігаційний рядок для сторінок сайту.

en: Manage sitewide configuration settings to customize the breadcrumb trail.
uk: Керувати загальносайтовими налаштуваннями конфігурації  для персоналізації шляху навігаційного рядка.

en: Append page title
uk: Додати заголовок сторінки
